- Szakértők szerint a genetika csak kis részben határozza meg az öregedést.
- Az egészséges öregedés elsősorban az életminőségen múlik.
- Megmutatjuk, milyen jelekből tudhatjuk, hogy jó úton járunk.
Az egészséges öregedést nem kizárólag az életkor határozza meg, hanem az is, mennyi örömet élünk meg, mennyi energiánk van, és mennyire érezzük magunkat kiegyensúlyozottnak. Ahogy mondani szokás, nem az számít, hány gyertyát fújunk el a tortán, hanem az, hogyan éljük meg a napokat.
A kor csak egy szám, a lényeg a minőség
Az életkort persze mérhetjük a biológiai mutatókkal, vagy azzal, hogy mennyire vagyunk hajlékonyak, milyen a szellemi frissességünk, de a lényeg mégis az, hogy az idő múlásával egyre elégedettebbekké váljunk az életünkkel – írja egy tanulmány.
Vannak olyan beszédes jelek, amelyek arról árulkodnak, hogy jó úton járunk.
Szakértői véleményekből szemezgetve összegyűjtöttünk 5 sokatmondó jelet, amelyek arra utalnak, hogy jól öregszünk.
Hogyan lehet szépen öregedni?
Aki tudatosan és egészségesen öregszik, annak ez az energiáján és a hozzáállásán is látszik. Van ereje élvezni a mindennapi tevékenységeket, kíváncsi marad, folyamatosan tanul, és optimistán tekint a jövőre.
Az egészséges öregedés azt is jelenti, hogy tudatosan választjuk meg, mit eszünk, rendszeresen mozgunk, jól alszunk, egyensúlyban vannak a hormonjaink, jól kezeljük a stresszt, és a társas kapcsolataink is rendben vannak.
Mennyit számítanak a gének?
Sokan hiszik, hogy a genetika döntő szerepet játszik, ám a szakértők szerint ez csak részben igaz. Kutatások alapján a gének nagyjából 20-30%-ban határozzák meg, hogyan öregszünk. A többi rajtunk múlik. Azon, hogyan élünk, mit eszünk, mennyit alszunk, mennyire vagyunk aktívak, és milyen szokásaink vannak.
Kapcsolódó: 6 bosszantó tévhit az öregedésről
És itt jön a képbe az epigenetika: az a tudományterület, amely azt vizsgálja, hogyan hatnak a viselkedés mintáink és a környezetünk a génjeink működésére. Vagyis jó hír, hogy rengeteg dologra igenis van ráhatásunk.
Honnan tudhatjuk, hogy jól öregszünk?
Ezt a kérdést sokan, sokszor feltesszük magunknak, ezért összegyűjtöttük milyen apró, de biztos jelek utalnak arra, hogy jó úton járunk.
1. Megőrizzük a fizikai erőnket
Ha gond nélkül felsétálunk a lépcsőn, hazacipeljük a bevásárlást vagy akár csak sétálunk egyet a parkban, az már önmagában sokatmondó. A rendszeres mozgás nemcsak testileg, hanem mentálisan is frissen tart. És az sem mellékes, ha le tudjuk nyomni a gyerekeket vagy unokákat egy focimeccsen. Vagy legalábbis bírjuk velük a tempót a játszótéren.
2. Kíváncsiak maradunk
Ahogy öregszünk, természetes, hogy a memóriánk romlik, de sokat tehetünk azért, hogy szellemileg is fittek maradjunk. Aki jól öregszik érdeklődő és élvezettel vesz részt új dolgokban.
Legyen az rejtvényfejtés, olvasás vagy akár egy új nyelv elsajátítása.
Ha reggelente valamilyen agytornával kezdjük a napot, vagy esténként játszunk egy kör társasjátékot, máris sokat tettünk a szellemi frissességünkért.
3. Képesek vagyunk alkalmazkodni
Az élet kiszámíthatatlan, de ha megtanulunk rugalmasan reagálni a változásokra, és megőrizzük a derűlátásunkat, az hosszú távon a testi és lelki egészségünknek is jót tesz. Ez a fajta hozzáállás csökkenti a tartós stresszt, javítja a hangulatunkat, és hozzájárul egy kiegyensúlyozottabb élethez. A szakértők szerint a hormonháztartásnak is szerepe van az érzelmi rugalmasságban, így érdemes lehet szakemberrel konzultálni, ha úgy érezzük, kibillentünk az egyensúlyból.
4. Fontosak maradnak az emberi kapcsolatok
Nem kell folyamatosan társaságban lenni ahhoz, hogy jó kapcsolataink legyenek. A minőség itt is többet számít, mint a mennyiség. Akik rendszeresen ápolják a kapcsolataikat, legyen szó barátokról, családról, vagy valamilyen közösségről, jobb egészségnek örvendenek.
A társas kapcsolatok biztonságot, támogatást és örömet adnak, és bizonyítottan hozzájárulnak a hosszabb élethez.

Az erős társas kapcsolatok nemcsak érzelmi támaszt nyújtanak, hanem bizonyítottan hozzájárulnak a hosszabb, kiegyensúlyozottabb élethez is. (Fotó: Getty Images)
5. Szenvedéllyel csináljuk, amit szeretünk
Azok, akiknek van egy számukra fontos tevékenységük, hosszabb és egészségesebb életet élnek. Ez lehet egy szeretett hobbi, egy részmunkaidős elfoglaltság, kertészkedés, főzés, unokázás, bármi, ami miatt érdemes reggel felkelni. A lényeg, hogy örömmel és rendszeresen csináljuk, mert ez nemcsak testileg aktivizál, hanem mentálisan és érzelmileg is megerősít.
Ha ezek jelen vannak az életünkben, akkor nemcsak tovább, hanem teljesebb életet élhetünk. És ami a legfontosabb: soha nincs túl késő ahhoz, hogy elkezdjük vagy másképp csináljunk valamit.
Kapcsolódó: 5 szokás, amivel lelassíthatjuk az öregedést
Kiemelt kép: Getty Images