Visszafordítható az őszülés?

Hormonok az öregedés ellen: visszafordítható az őszülés?

Német kutatók felfedezték, hogy bizonyos hormonok képesek befolyásolni a haj pigmentációját és a bőr öregedését. Lehet, hogy hamarosan elfelejthetjük a hajfestéket?
  • A kutatók több olyan hormont azonosítottak, amelyek hatással vannak a bőr és a haj öregedésére.
  • Az őszülést elsősorban a genetika határozza meg, de a haj pigmentációját hormonok, vitaminok és ásványi anyagok is befolyásolhatják.
  • A kutatók szerint a megfelelő hormonális egyensúly, antioxidánsok, tápanyagok és életmódbeli változtatások segíthetnek lassítani az öregedési folyamatokat, sőt, akár vissza is fordíthatják az őszülést.

Egy friss tudományos kutatás, amelynek eredményeit az Endocrine Reviews című folyóiratban tették közzé, azonban arra utal, hogy bizonyos biológiai folyamatok befolyásolásával akár vissza is fordíthatók a változások, akár az őszülés is. A bőrápolásban régóta alkalmaznak hormonokat, például retinoidokat – ilyen a retinol és a tretinoin – a bőrmegújításra, valamint ösztrogént a menopauza tüneteinek enyhítésére. Anémet kutatók pedig most egy újabb hormoncsoportot azonosítottak, amely kulcsszerepet játszhat az öregedési folyamatok lassításában.

„Kutatásunk feltárta azokat a kulcsfontosságú hormonokat, amelyek meghatározó szerepet játszanak a bőr öregedésében. Ezek befolyásolják a ráncok kialakulását, az őssejtek élettartamát, valamint a pigmentvesztést, amely az ősz haj megjelenéséért felelős” – magyarázta Markus Böhm, a Münsteri Egyetem bőrgyógyász professzora és a tanulmány vezetője. A kutatók egyébként egy inzulinszerű növekedési hormon, az ösztrogén, a retinoidok és a melatonin öregedésre gyakorolt hatását vizsgálták.

Visszafordítható az őszülés?

Német kutatók nemrég egy új hormoncsoportot fedeztek fel, amely lassíthatja az öregedést (Fotó: Getty Images / RealPeopleGroup)

Melatonin: a sokoldalú anti-aging hormon

A vizsgált hormonok közül a melatonin különösen ígéretesnek bizonyult. Nemcsak erős antioxidánsként működik, hanem a sejtek energiatermelésének szabályozásában is kulcsszerepet játszik. A melatonin leginkább az alvás-ébrenlét ciklus szabályozásáról ismert, de a szervezet képes természetes úton is előállítani.

A tej például kiváló melatoninforrás, fogyasztása pedig segítheti a termelődését. Nagyobb mennyiségben megtalálható a diófélékben is – különösen a mandulában, a pisztáciában és a dióban –, valamint egyes halfajtákban, például a tonhalban és a lazacban. A cseresznye szintén természetes melatoninforrás, ezért lett a TikTokon népszerű Sleepy Girl Mocktail egyik fő összetevője.

Kapcsolódó: 5 frizura, amely különösen jól mutat ősz hajjal

Beválhat őszülés ellen?

A kutatás során több hormon hatását is vizsgálták, köztük az α-melanocita-stimuláló hormont, amely szabályozza a bőr pigmentációját, vagyis a bőr színét. Az öregedési folyamat két fő tényezőre vezethető vissza: a belső, természetes változásokra, valamint a külső környezeti hatásokra, például a napfényre, a légszennyezésre, a dohányzásra, a helytelen táplálkozásra, az alváshiányra és a stresszre.

A kutatók szerint az általuk vizsgált hormonok nemcsak a bőr védelmét segíthetik a külső károsító tényezőkkel szemben, hanem lassíthatják az öregedés jeleit, sőt, akár a haj színének megőrzésében is szerepet játszhatnak. „A bőr nem csupán ezeknek a hormonoknak a célpontja, hanem maga is az egyik legfontosabb hormontermelő szerv – magyarázta Markus Böhm, a kutatás vezetője. – További vizsgálatokkal olyan új terápiás lehetőségek fejleszthetők ki, amelyek késleltethetik az öregedés jeleit, sőt, akár vissza is fordíthatják azokat.”

Az őszülés okai

Hajunk őszülését főként a genetika határozza meg. Ha a családodban korán kezdtek őszülni, valószínű, hogy nálad is hasonlóan alakul. Általában a 30-as, 40-es éveinkben jelennek meg az első ősz hajszálak, de ez egyénenként és különböző etnikai csoportok között is eltérhet. A genetikai tényezők mellett az oxidatív stressz is gyorsíthatja az őszülést. Emellett a B12-vitamin, a réz, a cink és a vas hiánya is hozzájárulhat a folyamat felgyorsulásához.

Az utóbbi években egyre többen vállalják természetes ősz hajukat, sőt, trenddé vált a „granny hair” stílus, amelyet egyesek festett változatban is kérnek a fodrásznál. Bár az idő múlását teljesen visszafordítani nem lehet, az egészséges életmód, a kiegyensúlyozott étrend és a célzott bőrápolási megoldások segíthetnek abban, hogy a bőr és a haj minél tovább megőrizze fiatalos megjelenését.

Kapcsolódó: Az ősz haj nem mindig az öregedés jele

Kiemelt kép: Getty Images