kávé vitaminok bevétele

Kávéval szoktad bevenni a vitaminokat? Akkor ezt feltétlenül tudnod kell!

Sokan a reggeli kávénk mellé kapjuk be a vitaminokat, pedig nem mindegy, melyiket, mikor vesszük be. Vannak olyanok, amik koffeinnel együtt hatékonyabbak, mások viszont kevésbé szívódnak fel. Nézzük meg, mit érdemes kávéval együtt bevenni, és mit jobb későbbre időzíteni.
  • Mivel reggel kávézunk, természetesnek tűnik, hogy azzal vesszük be a vitaminokat is.
  • A koffein egyes esetekben viszont csökkenti a hatóanyag felszívódását.
  • Megmutatjuk, melyik kiegészítőt mikor és mivel érdemes bevenni.

A reggeli kávé sokunknak nélkülözhetetlen napindító: felébreszt, energiát ad, és valljuk be, gyakran ez a nap első igazán jó pillanata. Az sem ritka (és persze praktikus is), hogy egy korty kávéval együtt a vitaminokat is legurítjuk. Gyakran halljuk ugyanakkor, hogy a vitaminokat nem szabad kávéval bevenni.  Ez nem teljesen igaz: vannak hatóanyagok, amelyeknek a felszívódását valóban gátolja a koffein, másokét viszont segíti.

Dietetikusok szerint nemcsak az fontos, mit szedünk, hanem az is, hogy mikor és mivel. A kávé rostokat és prebiotikumokat is tartalmaz, ami jót tesz a bélflórának, ugyanakkor bizonyos vitaminok felszívódását gyengítheti. Más hatóanyagokat viszont felturbóz. Ahhoz, hogy se a kávé, se a vitamin ne menjen kárba, fontos helyesen kombinálni őket.

Vitaminok, amelyeket érdemes kávéval együtt szedni

Vannak olyan étrend-kiegészítők, amelyek kifejezetten jól működnek együtt a koffeinnel. Ilyen például az L-theanin, a kreatin, a a B-vitaminok, az aranygyökér, és a Koenzim Q10.

L-theanin

Az L-theanin egy aminosav, amely kávéval együtt fogyasztva segít nyugodtnak maradni anélkül, hogy elálmosítana. Ez a kiegyensúlyozott éberség azért alakul ki, mert az L-theanin fokozza három fontos vegyület – a GABA, a dopamin és a szerotonin – hatását.

Kutatások szerint koffeinnel kombinálva javíthatja a figyelmet és a szellemi teljesítményt.

Sokan emiatt szedik a reggeli kávé mellé, de van ennél természetesebb megoldás is: a zöld tea önmagában is tartalmazza az L-theanint és koffeint, így egyszerre frissít és nyugtat.

Kreatin

A kreatin alapvetően is jótékony hatással van a memóriára, főleg ha koffeinnel együtt visszük be. Az izmokra viszont nem fejt ki hasonló hatást. A koffein ugyanakkor önmagában is jó edzés előtti serkentő. A legjobb, ha körülbelül egy órával mozgás előtt iszunk kávét vagy más koffein tartalmú italt.

Kapcsolódó: Hogyan hat a testünkre a kávé, a koffein?

B-vitaminok

A B-vitaminok, különösen a B2-vitamin felszívódását egyes kutatások szerint a koffein nemhogy gátolná, hanem kifejezetten segítheti, így kávéval együtt szedve hatékonyabban támogathatják az energiatermelést és az idegrendszer működését.

kávé vitaminok bevétele

A B-vitaminok segítik az energiatermelést, támogatják az idegrendszer működését, és hozzájárulnak a fáradtság és kimerültség csökkentéséhez. (Fotó: Getty Images / Professor25)

Aranygyökér

Az aranygyökér segít a stressz kezelésében és csökkenti a fáradtságot. Koffeinnel kombinálva pedig különösen jól fokozza az éberséget, mégsem pörget. Reggel vagy délelőtt érdemes bevenni a kávé mellé.

Koenzim Q10

A koenzim Q10 kulcsszerepet játszik a sejtek energiatermelésében, ezért gyakran alkalmazzák fáradékonyság vagy fizikai kimerültség esetén.

Fontos azonban, hogy a CoQ10 zsírban oldódik, így akkor szívódik fel igazán jól, ha zsiradékkal együtt fogyasztjuk, például tejeskávéval vagy kókusztejes italokkal.

Kiegészítők, amelyeket ne szedjünk kávéval együtt

Bár a kávé sok előnnyel járhat, bizonyos tápanyagokkal egyáltalán nem jó kombináció. Egyes ásványi anyagok és a vas sokkal rosszabbul szívódnak fel, ha koffeinnel együtt fogyasztjuk őket.

Ásványi anyagok

A koffein savassága miatt nem ajánlott kalciumot vagy cinket kávéval együtt bevenni. A koffein fokozza a bélmozgást, ami azt jelenti, hogy az elfogyasztott tápanyagok gyorsabban haladnak át az emésztőrendszeren. Ezért van az, hogy sokan kávé után hamar vécére mennek. Ha az étel túl gyorsan halad át a rendszeren, kevesebb ideje van a szervezetnek a tápanyagok felszívására.

Vas

A vashiány – különösen a menstruáció és a terhesség miatt – az egyik leggyakoribb tápanyaghiány. Bármennyire szeretjük a kávét, sajnos olyan anyagokat tartalmaz, amelyek akadályozzák a vas felszívódását a bélben. A vas felszívódását különösen jól támogatja a C-vitamin. 

Ezért érdemes a vaspótlót például egy mandarinnal vagy más C-vitaminban gazdag étellel együtt bevenni.

A vas akkor hasznosul legjobban, ha éhgyomorra szedjük, ezért sem ajánlott a reggeli kávéval bevenni.

Nem kell lemondani a kávéról

Ne felejtsük el azt sem, hogy a kávét nemcsak a hatása miatt isszuk, hanem mert szeretjük. Ráadásul friss kutatások szerint a kávé támogatja a bélflóra egészségét, sőt, más élelmiszerekhez képest kiemelkedően pozitív hatást gyakorol a mikrobiom működésére.

Kattints a galériára azokért a vitaminokért, amelyeket érdemes kávéval együtt fogyasztani!

5 fotó

 

Kapcsolódó: Mi a kávézás tökéletes időpontja? Nem ébredés után, az biztos!

Kiemelt kép: Getty Images