Ahogy télen sem indulunk el otthonról táska és kabát nélkül, úgy nyáron sem szabad felkészületlenül belevetni magunkat a forróságba.
Ha hosszabb időre a városba vagy valahová sétálni megyünk, az alábbi eszközök mindig legyenek nálunk a táskánkban, szépen összepakolva. Garantáltan hasznát vesszük majd mindegyiknek.
Ezekre az eszközökre lesz szükséged a táskában kánikula idején
Nélkülük is el lehet indulni, de annak könnyen rosszullét lehet a vége.
- Folyadék: A melegben fokozottan izzadunk, amivel nemcsak vizet, de ásványi anyagokat is veszítünk. Ezért mindig legyen nálunk legalább egy liter hűs víz vagy sportolóknak szánt elektrolitos ital.
- Napvédőkrém: Mivel még a legmagasabb faktorú naptejet is újra kell kenni 2-3 óránként, mindenképpen legyen nálunk egy kis tubusnyi. Ma már olyan arckrémeket kaphatunk kis kiszerelésben, amelyek ápolnak, fiatalítanak és védenek a káros sugárzástól is. Nemcsak az arcunk, de minden testrészünk hálás lesz a védelemért.
- Napszemüveg: Természetesen csak a valódi UV‑védelemmel ellátott verzió jöhet szóba, és annak is tegyük el a tokját, mielőtt megsérülne.
- Fejfedő: Legyen szó divatos szalmakalapról vagy egy egyszerű baseballsapkáról, a fejfedő megakadályozza, hogy napszúrást kapjunk. Egyrészt távol tartja érzékeny fejbőrünktől a napsugarakat, másrészt az arcunknak is árnyékot biztosít. A mostani nyarakat már nem vészelhetjük át kalap nélkül. Ha nagyon melegünk van, már kaphatunk vízzel átitatható, hűsítő hatású sapkát is.

Kánikula esetén segítenek a hasznos eszközök, ha nem akarjuk táskában vinni őket, az autóba készítsük be a csomagot (Fotó: Getty Images)
4 tipp azoknak, akik végképp nem bírják a meleget
Ha már rövid idő alatt is érezzük, hogy a kánikula túlzottan is megvisel minket, ezekkel az eszközökkel vértezzük fel magunkat pluszban.
- Hűsítő csomag: Van, aki beéri az illatos arcpermettel, vagy egy dizájnos legyezővel. Mások magukkal visznek egy spriccelős fejjel ellátott mini ventillátort és egy kisebb törülközőt is, amit bevizezve a nyakukba tehetnek. Ha nagyon nem bírjuk a hőséget, kapjuk ki az egyik hordozható jégakkut a mélyhűtő ládájából, vigyük magunkkal és azzal hűsítsük a nyakunkat.
Az igazán profik mindezt egy kompakt hűtőtáskában viszik magukkal, ami az ivóvizet is hűsen tartja. Ma már számtalan méretű, stílusú, könnyű, vállra vehető vagy városi viseletre is alkalmas hűtőtáskákat vásárolhatunk, amelyek megmenthetik a nyarunkat. - Fontos a higiénia: Mivel a kórokozók melegben tényleg imádnak szaporodni, fontos, hogy legyen nálunk kézfertőtlenítő. Zsebkendő most nem az orrfújás miatt lesz hasznos (hacsak nem vagyunk allergiásak), nyáron az izzadságot törölgethetjük le vele a homlokunkról. A hajunkat tűzzük fel indulás előtt, és minden eshetőségre készen legyen nálunk egy adag csat és hajgumi is.
- Vigyázzunk a vérnyomásunkra és a vércukorszintünkre: Melegben kitágulnak az ereink és még a magas vérnyomással küszködőknél is lejjebb mennek a szisztolés és diasztolés értékek. Ha nem szedünk gyógyszert, akkor is könnyen ájulásközeli állapotba kerülhetünk. Ha emellé még a vércukrunk is alacsony szinten van, hamar rosszul lehetünk. Ezért fontos, hogy az ásványi anyagok pótlása mellett ne feledkezzünk meg az evésről sem. Kánikulában senkinek sincs igazán étvágya, de egy müzliszelet minimum legyen a táskánkban.
- Óvjuk a telefont: A külső akkumulátor vagy powerbank azért lesz hasznos, mert hőségben a telefonok is többet fogyasztanak. Emellett fontos, hogy a készüléket megóvjuk a közvetlen napsugárzástól és a hőségtől is. Ha rosszul lennénk, a telefon az első, amin keresztül segítséget tudunk kérni, fontos, hogy megfelelően működjön.
Egy ilyen felszereléssel még több órán át is kibírjuk a kánikulában. Persze nem a déli vagy a kora délutáni órákban: a legmelegebb napszakokban pihenjünk inkább az árnyékban!
Kapcsolódó: Nagyanyáink még így védekeztek a kánikula ellen
Kiemelt kép: Getty Images