- Nem minden kórokozó ellen hatékony a kézfertőtlenítő.
- Ám mivel jobb, mint a semmi, mindig megéri használni, ha épp nem áll módunkban szappannal és meleg vízzel kezet mosni.
- Ha jól használod, a kézfertőtlenítők is hatásosabbak. Mutatjuk, mire figyelj!
A kézfertőtlenítő kényelmes alternatívája a kézmosásnak, ha nincs lehetőségünk szappant és vizet használni – feltéve, hogy csak enyhén koszos a kezünk, és nincsenek látható, vaskos szennyeződések a bőrünkön.
Tény és való, az alkoholos alapú fertőtlenítők könnyen és gyorsan csökkentik a kezünkön megtelepedő mikroorganizmusok számát, azzal azonban fontos számolni, hogy a hatékonyságot számos tényező befolyásolhatja, beleértve az alkoholkoncentráció mennyiségét és a szennyeződés szintjét is. Ráadásul vannak bizonyos kórokozók – például a norovírus, az adenovírus és a rhinovírus –, vegyületek és nehézfémek, amelyek a kézfertőtlenítőnek is ellenállhatnak.
Így működnek a kézfertőtlenítők
A kézfertőtlenítőben lévő alkohol megváltoztatja vagy lebontja a baktériumok, vírusok és gombák szerkezetét – magyarán ellehetetleníti a működésüket. Bizonyos kórokozók szerkezete azonban eltérő lehet: egyesek képesek spórákat képezni, amelyek megvédik őket a pusztító külső hatásoktól (például az alkoholtól), míg mások nem rendelkeznek lipidburokkal, így az alkohol sem tudja „szétoldani” őket. (Az olyan burkos vírusok, mint amilyen az influenza és a koronavírus, ezzel szemben érzékenyen reagálhatnak a kézfertőtlenítőre, hiszen az alkohol könnyebben megbontja a szerkezetüket.)

Mindig használjunk kézfertőtlenítőt, ha valami miatt nem áll módunkban szappannal és vízzel kezet mosni (fotó: Getty Images)
Vagyis: a magunknál hordott kézfertőtlenítők általános védelemre kiválóak, de nem számítanak univerzális megoldásnak. A kézmosás természetesen mindig előnyösebb megoldás, de mit tehetünk, ha épp nincs hozzáférésünk vízhez és szappanhoz?
Így használd jól a kézfertőtlenítőt
- A WHO ajánlása szerint legalább 70%-os alkoholtartalmú gélt, vagy 80%-os ethanol, illetve 75%-os isopropyl tartalmú folyékony kézfertőtlenítőt érdemes használni, és 20-30 másodpercig dörzsölni. Az ennél alacsonyabb koncentrációjú szerek kevésbé lépnek fel hatékonyan a kórokozókkal szemben.
- Ne spóroljunk a fertőtlenítővel! Vigyünk fel annyit, hogy teljesen befedje a kézfelületünket: jusson belőle a körömágyakra, ujjbegyekre, ujjközökre, kézfejre, csuklóra, az ujjak minden oldalára is.
- Kulcsoljuk össze a kezeinket, és végezzünk dörzsölést előre-hátra.
- Fertőtlenítsük át meg mindkét kézfej hátulját úgy, hogy a jobb tenyerünket összefonódó ujjakkal dörzsöljük a bal kézfejünkhöz – és fordítva.
- A fertőtlenítőnek időre van szüksége ahhoz, hogy hasson, így mindig várjuk meg, hogy teljesen megszáradjon.
- Ha a kezünk láthatóan szennyezett, zsíros vagy poros, a fertőtlenítő dolgát is megnehezítjük, lévén, hogy a vastag szennyeződés védőréteget képezhet a kórokozók körül. Ilyenkor először töröljük meg a kezünket papírtörlővel vagy nedves törlőkendővel.
Kapcsolódó: 7 dolog, ami után azonnal kezet kellene mosnunk
Jobb, mint a semmi, így mindig használjunk kézfertőtlenítőt, ha: nem áll módunkban szappannal és vízzel kezet mosni, tömegközlekedéssel utazunk, kezet fogtunk valakivel, megérintettünk egy állatot, egy bevásárlókocsit vagy más, mások által is használt felületet. A túl gyakori használat azonban ártalmas lehet, hiszen az alkohol könnyen kiszárítja a bőrt, ami gyakran a kézfej kirepedezéséhez vezet – és ami szabad bejárást biztosíthat a kórokozók számára. Ha gyakran érezzük szükségét a kézfertőtlenítő használatának, tartsunk magunknál hidratáló hatású kézkrémet is.
Bár nem helyettesíti a kézmosást, a fertőtlenítő tudatos, alapos használatával mégis sokat tehetünk azért, hogy csökkentsük a fertőzések terjedését
– akár útközben, akár a nyári programok közepette. Amint lehetőségünk van rá, azonnal mossunk kezet szappannal és meleg vízzel – addig is használjunk magas alkoholkoncentrációjú kézfertőtlenítőt, és lehetőleg kerüljük el a szánkkal, orrunkkal és szemünkkel történő érintkezést.
Erre figyelj, ha gyerekkel használod a kézfertőtlenítőt
A kézfertőtlenítők használata kisgyermekek esetében külön odafigyelést igényel. A kicsik bőre érzékenyebb, ráadásul gyakran hajlamosak a kezüket is a szájukba venni. A szappanos kézmosás természetesen esetükben is előnyt élvez, ám ha utazás közben vagyunk, és nincs erre lehetőségünk, használjunk gyermekbarát összetevőkkel készült termékeket; kézfertőtlenítő folyadékot és kendőt is.
Kapcsolódó: Nem elegendő a tipikusan használt másfél milliliternyi fertőtlenítő a teljes kézfelület lefedéséhez
Kiemelt kép: Getty Images