hobbi

5 hobbi, ami a tudomány szerint növeli az élettartamot és okosabbá tesz

Egy hobbi jóval többet jelent puszta időtöltésnél vagy unaloműzésnél: formálja a személyiséget, önfejlesztésre sarkall, és olyan (sokszor rejtett) készségeket is fejleszt, amelyekre a hétköznapokon kevesebb fókusz kerül.
  • Különböző képességek elsajátítása segít növelni az önbecsülést.
  • Minél jobban érzed magad egy tevékenység közben, annál kiegyensúlyozottabb lehetsz a hétköznapokon is.
  • Mutatunk 5 könnyen végezhető hobbit, amelyekből a tudomány szerint is sokat profitálhatunk.

Ha van hobbink, lehetőséget adunk magunknak arra, hogy olyan tevékenységekben merüljünk el, amelyeket élvezünk, és amelyek az önfejlesztés útján keresztül segítenek levezetni a mindennapi stresszt. 

Egy nemrégiben publikált tanulmány több mint 93 000 nyugdíjas korú embert követtett nyomon 4-8 éven át az Egyesült Államokban, Japánban, Kínában és 13 európai országban. Az eredmények pedig arra engednek következtetni, hogy azok, akik elköteleződtek valamilyen hobbi iránt, kevésbé voltak hajlamosak depresszióra, és nemcsak szellemileg, de fizikailag is jobban teljesítettek, mint a hobbival nem rendelkező társaik.

A szerzők szerint a szabadidős tevékenységek egészségügyi előnyei egyetemesek, vagyis teljesen mindegy, milyen országban, illetve kulturális környezetben végezzük azokat. Azt pedig, hogy a fizikai és mentális egészségünk is meghálálja, ha időt szakítunk olyan szabadidős tevékenységekre, amelyek boldoggá tesznek, más kutatások is alátámasztották az elmúlt években.

Mint többszörösen kiderült, azok, akik valamilyen – egyszerre élvezetes és hasznos – hobbit végeznek, nemcsak minimális stresszhormonszinttel, de alacsonyabb vérnyomással, pulzusszámmal és testzsírszázalékkal, valamint jobb memóriával és magasabb önbizalommal büszkélkedhetnek.

5 hobbi, ami az agyadnak és testednek is jó

Korunk modern társadalmában könnyen érezhetjük, hogy nehéz időt (és pénzt) találni a hobbijainkra, ám a szakértők szerint nem kell mindezt annyira túlgondolni. A hobbink egyrészt bármi lehet, másrészt önmagában már azzal is sokat tehetünk a testi-lelki egészségünkért, ha legalább 2-3 hetente egyszer végzünk valamit, amit lelkesen várunk, és ami boldogságérzettel tölt el.

A hobbik testmozgásra ösztönözhetnek, javíthatják a kognitív funkciókat, és még a szociális kapcsolatainkat is erősíthetik, amelyek együttesen járulnak hozzá a hosszú távú jóléthez. Rangsorolva mutatjuk az 5 legjobb szabadidős tevékenységet, amelyek a tudomány szerint bizonyítottan javítják az életminőséget!

1. Kertészkedés

Számos tanulmány szerint, ha hetente legalább 2-3 alkalommal végzünk valamilyen növényekkel kapcsolatos tevékenységet – akár kültéren, akár beltéren –, a demencia kialakulásának esélyét is csökkenthetjük, lévén, hogy a kertészkedés egyszerre strukturált, odafigyelést igénylő és élvezetes folyamat az agy számára.  

Mi több, a talajban található jótékony baktériumok egyikéről (Mycobacterium vaccae) kiderült, hogy aktiválni képes az agysejteket, azaz a szerotonin hormon serkentésén keresztül egyfajta természetes antidepresszánsként hathat az emberi szervezetre. Nem beszélve arról, hogy a saját termesztésű zöldségek, gyümölcsök és gyógynövények általában egészségesebbek és olcsóbbak is, mint a boltokban kapható termékek. 

2. Tenisz – vagy bármelyik ütős sport 

A teniszt nézni és művelni is izgalmas. A hozzáértők szerint töretlen sikere sokszínűségében rejlik: több formában, szólóban és párosban is játszható, és sokféle kihívást jelent a test és az agy számára, beleértve a kitartást, a sebességet, a technikai készségeket, a csapatjátékot és a stratégiai gondolkodást. 

Kapcsolódó: Ezért élnek tovább a teniszezők

Eddigi kutatási eredmények például azt mutatják, hogy akik gyakrabban ragadnak ütőt – legyen az tenisz, asztalitenisz, tollaslabda vagy squash –, magasabb várható élettartamra tehetnek szert, szemben azokkal, akik csak futnak, kerékpároznak vagy úsznak. Persze nincs olyan mozgásforma, ami ne lenne hasznos, az ütős sportok ugyanakkor a teljes testet átmozgatják az ismétlődő, gyors és intenzív mozgások váltakozása révén.

3. Nyelvtanulás

Az új nyelvek elsajátítása nemcsak a kommunikációt könnyíti meg egy külföldi nyaralás során, de az agy egészségére, a kreativitásra, a kognitív jólétre és az érzelmi intelligenciára is nagy hatással van. Kutatások alátámasztották, hogy ha több nyelven beszélünk, bizonyítottan lassabban öregszik az agyunk is. 

telefon

Soha nem késő elkezdeni! Hála a jobbnál jobb eszközöknek és telefonos applikációknak, a nyelvtanulás már már mindenki számára elérhető (fotó: Getty Images)

Nyelvet tanulni általában nem könnyű, ám ha izgalmas kalandként tekintünk rá, a kihívások leküzdése is könnyebben megy majd, amelyből szintén megannyi előnyünk származhat. De mégis hogyan lehet élvezetes a nyelvtanulás? A linkre kattintva mutatjuk a részleteket!

4. Horgolás

Ami egykor az unatkozó arisztokrata hölgyek és a nagymamák hobbija volt, mára egészen más értelmet nyert. Hála a fenntartható divat térnyerésének, a horgolás az utóbbi években reneszánszát éli, és olyan kreatív, menő önkifejezési formaként született újjá, amelyre korábban talán még nem volt példa.

A horgolás újbóli népszerűségére pedig a tudomány is felkapta a fejét. Egy 2013-as kutatás például arra a következtetésre jutott, hogy a kötés vagy horgolás gyakorisága a magasabb szintű kognitív funkciókkal is kapcsolatban áll, aktív művelésével pedig a meditációhoz hasonló előnyökre tehetünk szert.

Az ismétlődő kézmozdulatok megnyugtatják az elmét és csökkentik a mindennapos stressz, nem beszélve arról, hogy a saját kezűleg készült alkotások nagy adag sikerélményt is jelentenek, amelyet hosszú távon az önbizalmunk is meghálál majd.

5. Fotózás

A tanulmányok szerint az éberségen alapuló tevékenységek jelentősen csökkenthetik az olyan mentális zavarok kockázatát és tüneteit, mint a tartós stressz és a depresszió. Ilyen például a fotózás is, melynek egész folyamata megköveteli a figyelmünket. Lévén, hogy különböző elemek és effektek kombinálásából áll, a tökéletes kép elkészítése nagy összpontosítást és koncentrációt igényel. Így pedig nem is annyira meglepő, hogy a fotózás hatásait a szakértők gyakran hasonlítják a mindfulness meditáció előnyeihez.

Az okostelefonok kora mindenki számára lehetővé tette az amatőr fotózás művészetét, ami tudományos kutatások szerint számos igazolt egészségügyi előnnyel jár – fizikai, kognitív és mentális szempontból egyaránt. (Amennyiben persze nem esünk mindeközben a közösségi média és a túlzott posztolás csapdájába.) Ez a hobbi lehetővé teszi, hogy több időt töltsünk a szabadban, miközben az összpontosítás mellett lelassulásra is sarkall.  

Kapcsolódó: Tudtad, hogy ez a hobbi úgy hat a mentális egészségre, mint a munka?

Kiemelt kép: Getty Images