paplan alól kinyúló kéz leüti az ébresztőórát

Óraátállítás – Íme, egy jó tanács, hogy ne viselje meg a szervezetedet

Az óraátállítás minden alkalommal megbolygatja a szervezet, még ilyenkor ősszel is, amikor egy órával tovább aludhatunk. Ennek oka, hogy a változás felborítja az alvásciklust, és ilyen szempontból nem számít, hogy éppenséggel nyerünk vagy veszítünk egy órácskát. Meglehet, mindannyian megszoktuk, hogy az átállásra rámegy a következő (néhány) nap, rosszabb esetben a hét is, de nem kell mindenáron kompromisszumot kötni. Létezik egy módszer, amellyel elkerülhetjük az őszi jatleg-et. Jó hír, hogy nem kell hozzá más, mint még több alvás!

Az óraátállítás Európa-szerte visszatérő kérdés, és most nem arról beszélünk, hogy biztosan szükség van-e erre a gazdasági stratégiára vagy sem, hanem arról, hogy emberek millióinak alvását borítja fel egyetlen éjszaka alatt. Kutatások szerint például ilyenkor több közúti baleset történik, rosszabb döntések születnek és a munkavégzés terén is gyakoribbak a hibák. Ezt magyarázza, hogy biológiai óránkat nem lehet olyan könnyen átállítani, mint a karórát vagy a mobiltelefonunkat, a cirkadián ritmus (az ember biológiai ritmusának) felborításához pedig elég egyetlen óra. Mégis megzavarjuk minden évben kétszer: másodjára október utolsó vasárnapján (2023-ban 29-én), amikor hajnali háromról kettőre állítjuk az órát, vagyis eggyel „vissza”.

Tény azonban, hogy sokan ennek ellenére nagy reményekkel várják az őszi óraátállítást, mondván többet lehet aludni. Tény, hogy nyerünk vele hatvan percet, de ez önmagában kevés, sőt rövid távon kifejezetten káros. A kialvatlanságot ugyanis nem oldja meg plusz egy óra – de még plusz egy nap sem –, több napig fenntartott minőségi alvás szükséges ahhoz, hogy elmúljon a szüntelen fáradságérzet. Az óraátállítás tehát nem megoldás a kialvatlanságra, cserébe felborítja a cirkadián ritmust azáltal, hogy eltolja az ébredés és a lefekvés idejét. Ez jobb esetben legfeljebb néhány fáradt napot jelent, rosszabb esetben azonban a lelki egyensúlyt is felborítja, ami stresszhez és szorongáshoz vezethet. Mindezeket csak akkor kerülhetjük el, ha betartjuk az alábbi aranyszabályt.

A biológiai átállás kulcsa

A világ tudósai évek óta igyekeznek különféle praktikus tanácsokkal megkönnyíteni a biológiai óránk átállítását, ezzel elkerülve a fenti kockázatokat. Alison Jones alvásszakértő szerint a legfontosabb, hogy az óraátállítás előtti napokban figyeljünk oda az alvásminőségre.

„Fontos, hogy a szervezetet mielőbb elkezdjük hozzászoktatni az új lefekvési időponthoz”

– nyilatkozta a szakértő a Mirrornak. Ezt az őszi óraátállítás idején úgy tehetjük meg, hogy már az óraátállítást megelőző napokban igyekszünk mindig egy kicsivel hamarabb lefeküdni, mint egyébként tennénk.

szőke hajú nő alvómaszkban alszik, az éjjeliszekrényen 7 darab ébresztőóra őrzi álmát

Fotó: Peter Dazeley/ Getty Images

„Ha néhány nap alatt apró változtatásokat hajtunk végre, akkor a szervezet természetes módon alkalmazkodik ezekhez, így elkerülhetjük a sokkhatást. Ennek legjobb módja, ha minden este 10-15 perccel korábban fekszünk le, és így készülünk a vasárnaptól fennálló új időszámításra” – mondja az alvásszakértő. Ami az ébredést illeti, nincsen szükség különösebb változtatásra.

Persze az óraátállítástól függetlenül egész évben fontos, hogy figyeljünk az alvásminőségre, hogy megfelelő időt töltsünk alvással (naponta legalább 7-8 órát), ideális fekhelyet válasszunk (félkemény matracot, laposabb párnát), és hogy amikor csak lehet, mellőzzük a ricsajos ébresztőórát.

Minél kiegyensúlyozottabban telnek éjszakáink, annál nyugodtabbak lesznek a nappalok is.

Az alvás tehát nem az a terület, amin érdemes bármikor is spórolni, szervezetünk ugyanis hamar jelezni fogja, ha nem kapja meg, amit megkíván.

Nehezen megy az elalvás? Íme, 10 dal, ami segíthet, hogy jobban kipihend magad!

Kiemelt kép: Getty Images