- Normális esetben csak a hason alvás miatt folyik ki a nyálunk alvás közben.
- Hormonális változás, például a terhesség is kiválthat ideiglenesen ilyen tünetet.
- Egyes betegségek, légzési problémák és bénulás is okozhat nyáladzást – de ehhez már orvosra lesz szükség.
Az alvás közbeni nyáladzás – orvosi nevén sialorrhoea – meglepően gyakori jelenség, amit sokan tapasztalnak életük során. Bár legtöbbször ártalmatlan, a tartós vagy túlzott nyálfolyás akár egészségi problémára is utalhat. Érdemes megismerni az okokat, mert ezzel nemcsak az aggódást csökkenthetjük, de az alvás minőségét is javíthatjuk.
10 ok, amiért nyálas párnával ébredhetünk
1 . Orrdugulás és allergia
Megfázás, arcüreggyulladás vagy allergia következtében kialakuló orrdugulás miatt sokan kénytelenek szájon át lélegezni alvás közben. Ez növeli a nyáladzás mértékét, hiszen a nyitott száj szabad utat enged a nyálnak. A kiváltó ok kezelése sokat segíthet, vagyis ne spróroljunk az orrcseppel, ha be van dugulva az orrunk éjjel.
2. Reflux
A gyomorsav visszaáramlása irritálhatja a nyelőcsövet, amire a szervezet fokozott nyáltermeléssel reagál, hogy semlegesítse a savat. Az étrendi változtatások és gyógyszeres kezelés (savlekötők) enyhítheti a tüneteket.
Kapcsolódó: Ha így néz ki a nyálunk, érdemes orvoshoz fordulni
3. Alvási apnoé
Ez az alvászavar ismétlődő légzéskimaradásokkal jár, amelyek miatt gyakori a szájlégzés – és ezzel együtt a nyáladzás is. Az alvási apnoé kezelésére használt CPAP gépek vagy szájbetétek szintén fokozhatják a nyáltermelést.

Az alvászavarok, és a rossz alvás is okozhat nyáladzást abban a kevés mély alvási szakaszban, amikor teljesen ellazul az ember (Fotó: Getty Images)
4. Gyógyszerek
Egyes gyógyszerek, például Alzheimer-kór, pszichiátriai zavarok vagy altatók esetén, fokozzák a nyáltermelést vagy befolyásolják az izomkontrollt.
Ha gyanús, hogy a gyógyszer okozza a nyáladzást, konzultáljunk orvossal a lehetőségekről, hiszen ez nyelési zavarra utalhat.
5. Neurológiai betegségek
Parkinson-kór, agyi bénulás vagy stroke esetén gyakori a nyelési nehézség, ami miatt felhalmozódik a nyál, és kicsordulhat, akár nappal is. Az alapbetegség kezelése általában segít a tünetek enyhítésében.
6. Fogászati problémák
Lyukas fog, gyulladás vagy szabálytalan fogsor szintén akadályozhatja a száj rendes záródását és a nyelést. A rendszeres fogorvosi ellenőrzés és a megfelelő szájhigiénia megelőzheti az ebből eredő nyáladzást.
7. Alkohol és altatók
Az alkohol és az altatók ellazítják a nyelésben részt vevő izmokat, emiatt a száj gyakran nyitva marad, és kifolyik a nyál. Ha lefekvés előtt 2-3 órával már nem iszunk alkoholos italt, akkor a nyáladzást is elkerülhetjük.
8. Fertőzések
A torok- vagy mandulagyulladás, az arcüregek fertőzései nyáltermelést és gyulladást okoznak, ami szintén fokozott nyáladzást eredményezhet.
A fertőzések megfelelő kezelése gyorsan megszüntetheti a kellemetlen tünetet.
Bár az alkalmi alvás közbeni nyáladzás általában ártalmatlan, a tartós vagy túlzott mértékű nyálfolyás orvosi kivizsgálást igényelhet. Ha a nyáladzás egyéb tünetekkel is együtt jár – például nyelési nehézséggel, beszédproblémákkal vagy az alvási apnoé jeleivel –, érdemes orvoshoz fordulni a kiváltó ok és a megfelelő kezelés meghatározása érdekében.
Kapcsolódó: Nyelés nélkül élni – Van-e válasz a rejtélyes betegségre?
Kiemelt kép: Getty Images