- A hüvelyszárazság menopauzától függetlenül is megkeserítheti a mindennapokat.
- Hogyan enyhíthetjük otthon a tüneteket?
- Mutatjuk azt is, mire számíthatunk az orvosi rendelőben.
A menopauzával járó ösztrogénszint-csökkenés természetesen gyakran előidézi a hüvelyszárazság tüneteit. Az ösztrogén ugyanis egy olyan hormon, amely a hüvelynyák termelésében is fontos szerepet játszik – vagyis, ha a szervezet hormonális egyensúlya valami miatt felborul, könnyen megeshet, hogy nemcsak az ösztrogénből, de a hüvelyváladékból is kevesebb termelődik.
A hüvelyszárazság vagy vaginális atrófia azonban menopauzától függetlenül is kialakulhat, például bizonyos antidepresszánsok, fogamzásgátlók, allergia- és megfázás elleni gyógyszerek szedése, illetve endometriózis (amelyről nemrég kiderült, hogy fokozza a petefészekrák kockázatát), kemoterápia, terhesség vagy szoptatás során. De hüvelyszárazság előfordulhat továbbá akkor is, ha nem megfelelő az izgalmi állapotunk szex közben, ha illatosított intim lemosókat vagy intim zuhanyt használunk, illetve, ha cukorbetegségben vagy Sjögren-szindrómában is érintettek vagyunk.
Bármi is álljon az okok mögött, a kellemetlen tünetek fertőzésekre és sérülésekre hajlamossá teszik a hüvelyt, amelyet nemcsak fájdalmas szex, de gyakori húgyúti fertőzés, gyakori vizelési inger, a hüvelyfal elvékonyodása, valamint égő és viszkető érzés is kísérhet.
Otthoni teendők hüvelyszárazság esetén
A tünetek milyensége és súlyossága egyénfüggő lehet, annyi viszont biztos, hogy sokat tehetünk hüvelyi egészségünkért, ha betartunk néhány alapvető szabályt. Mutatjuk, melyek ezek!
1. Használj vény nélkül kapható készítményeket!
A vény nélküli, patikában kapható hüvelyi hidratálóknak két típusa létezik: a belsőleges hidratálók a hüvelybe helyezve támogatják a hüvelyszövet felépítését, míg a külsőleg alkalmazható készítmények a szeméremtest számára készültek, amelyek szintén érintettek lehetnek. Fontos kihangsúlyozni, hogy speciális, hüvely számára készült krémeket válasszunk, hiszen az általános hidratálók, testápolók nem alkalmas arra, hogy a nemi szerven, illetve annak környékén használjuk.

A hüvelyszárazság nem tabu – fontos beszélni róla (a partnerünkkel is), és fontos tudni azt, hogy léteznek hatékony és kíméletes megoldások, amelyek megkönnyebbülést hoznak, és amelyek újra visszaadják az önbizalmunkat (fotó: Getty Images)
Ha szexuálisan aktív életet élünk, érdemes síkosítóról is gondoskodnunk, amennyiben elkerülnénk a fájdalmat és a fertőzésveszélyt közösülés során. Ha igazán biztosra mennénk, válasszunk vízbázisú géleket, és kerüljük az illatosított, ízesített vagy olajalapú készítményeket, amelyek könnyen irritációt okozhatnak.
Kapcsolódó: Gond a bugyiban – Mi számít normális hüvelyváladéknak?
2. Ha lehet, kerüljük a teljes szőrtelenítést!
A szőrtelenítés elhagyásáért közel sem biztos, hogy mindenki lelkesedni fog, ugyanakkor nem árt tudni, hogy bizonyos esetekben segíthet, ha a nemi szervet nem szőrtelenítjük le teljesen. A szeméremszőrzet részleges vagy teljes megtartása ugyanis a hüvelyszárazsággal járó tüneteket is enyhítheti, lévén, hogy a szőr egyfajta védőfunkciót lát el: az intim terület mikroklímájának fenntartásán keresztül elősegíti a természetes hidratáltságot, miközben csökkenti a súrlódást a fehérneművel – és a partnerrel.
3. Kerüld az illatosított intim tisztálkodási szereket!
Az illatosított szappanok, testápolók, intim lemosók és törlőkendők sajnos több kárt okoznak, mint hasznot. Az illatosított termékek ugyanis gyakran lúgosabbak, ami nem tesz jót a hüvelyflóra savas kémhatásának, és ami így tovább fokozhatja a szárazságot – sőt, a fertőzésveszélyt is. Hüvelyszárazság esetén (is) az a legjobb, ha gyengéd, illatanyag-mentes, enyhén savas vagy pH-semleges lemosót választunk intim területeink tisztítására.
4. Szánjatok időt az előjátékra!
Nemcsak a léleknek, de a testnek is időt kell hagynunk a közösülés előtti felkészülésre. A szexnek pedig nem szabad(na) fájnia, így soha ne félj megkérni a partneredet, hogy fordítson rád egy kis extra figyelmet!
A hosszabb előjáték lehetőséget ad arra, hogy a hüvelyt is „utolérje” a vágy,
így pedig nemcsak a mikrosérüléseknek, de a szex közbeni fájdalomnak is gátat szabhatunk. Amennyiben úgy érzed, hogy a hosszabb előjáték sem segít, érdemes hipoallergén, vízbázisú síkosítóval is készülnöd, ami élvezetesebbé és biztonságosabbá varázsolja az együtt töltött időt.
Amiben az orvos segíthet
Mindenképp forduljunk kezelőorvoshoz:
- Ha a fenti praktikák nem hoznak tartós megkönnyebbülést.
- Amennyiben úgy érezzük, hogy a hüvelyszárazság nagymértékben hatással van a mindennapi életünkre.
- Ha szokatlan folyást, vérzést vagy visszatérő hólyagpanaszokat tapasztalunk.
- Ha vérzés jelentkezik szexuális együttlét után.
A hormonszint változása miatt kialakult hüvelyszárazságot többféleképpen is kezelhetik – a probléma súlyosságától függően, a hüvelyszárazság ugyanis enyhe, időszakos formában, eseti jelleggel is jelentkezhet. Súlyosabb, tartósabb panaszok fennállásakor viszont mindenképp szükséges az ösztrogénszint növelése, amit hüvelygyűrűvel, tablettával, krémekkel, illetve különféle kúpokkal vagy hüvelyi lézeres kezelés útján érhetünk el kezelőorvosunk által.
Kapcsolódó: Mindig visszatér a hüvelygyulladásod? Ez az lehet az oka
Kiemelt kép: Getty Images