Ha sokat fáj a fejed, nem mindegy, mit és hogyan veszel be!
  • Már egy enyhe fejfájás is meg tudja keseríteni az ember napját.
  • Akinek sokat fáj a feje, rendszeresen szed vény nélkül kapható fejfájás-csillapító szereket.
  • Nem sokat, hanem inkább jó időben kell bevenni ezekből.

Te is fejfájós vagy? Ha nem is napi, de heti-kétheti rendszerességgel azért előfordul, hogy fáj a fejed? Fejfájással reagálsz a stresszre, az időjárás-változásra, a kialvatlanságra is? Ha így van, nemcsak az biztos, hogy érdemes lehet kivizsgálást kérned, hogy kiderüljön, áll-e valamilyen komoly probléma a sok fejfájás mögött, de az is valószínű, hogy rendszeresen veszel be recept nélkül kapható fájdalomcsillapítókat. Mire jók ezek a szerek, mire nem alkalmasak, és hogyan kell szedni őket ahhoz, hogy a lehető leghatékonyabban segítsenek bennünket? 

Fejfájás: Mi okozza? 

Bár a fájdalom többnyire olyasvalami, amitől rövid úton meg akarunk szabadulni, fontos tudni, hogy ez elsősorban jelzőtünet, azaz nagyon is fontos szerepe van az egészség megőrzésében. Ha nem éreznénk fájdalmat, egy sor betegségről, sérülésről nem is lenne tudomásunk, azaz nem fordulnánk orvoshoz, hogy segítséget kérjünk, még akár súlyos betegség esetében sem. A fájdalom (mely lehet éles vagy épp tompa, folyamatos vagy lüktető, görcsjellegű vagy hasogató)

arra hívja fel a figyelmet, hogy valami nem úgy megy a szervezetünkben, ahogyan kellene.

Fontos ezért, hogy a fájdalmat, pláne, ha visszatérő, ne bagatellizáljuk el, és ahelyett, hogy rendszeresen és nagy mennyiségben szednénk fájdalomcsillapítót, próbáljunk rájönni, hogy mi lehet a fájdalom mögött húzódó ok, és ezzel kapcsolatban egyeztessünk orvosunkkal.

fejfajas-csillapito-hatekony-szedese

A fejfájás borzasztó tud lenni (Fotó: Getty Images)

Szinte bármi okozhat fejfájást: többek között stressz, izomfeszültség, fogászati vagy állkapocsproblémák, fertőzések, szigorú diéta, szemproblémák, hormonális hatások, gyógyszerek, a fül, az orr vagy a torok rendellenességei, magas vérnyomás, rossz testtartás, szélsőséges meleg vagy hideg, kiszáradás vagy akár erős zaj is ludas lehet benne, és akkor még nem is beszéltünk azokról a súlyos betegségekről, amik áttételesen szintén fejfájást okozzanak.

Vény nélküli fejfájás-csillapító

A komoly betegségeket, sérüléseket kísérő erős fájdalmakra orvosi rendelvényre szedett gyógyszereket alkalmazunk, míg a hétköznapi, gyakori fájdalmakra többnyire olyan szereket használunk, amiket vény nélkül – ma már akár drogériában is – megkaphatunk. Megfelelő használat esetén a vény nélkül kapható fejfájás-csillapítók hatékonyan és viszonylag gyorsan enyhítik a legkülönfélébb fájdalmakat, de minden fájdalomcsillapítónak megvannak az előnyei és kockázatai.

Akármennyire is recept nélküli szerekről van szó, nem szabad nyakra-főre szedni őket!

Ha súlyos alapbetegségünk kapcsolódó fájdalmait kezelnénk, nagy az esélye annak, hogy erre valamilyen vényköteles szert ajánl majd orvosunk. Ezekre nem érdemes a vény nélküli szerek nagyobb adagjával próbálkozni.

Fontos azt is tudni, hogy egyes fejfájástípusok jobban reagálnak egy bizonyos gyógyszertípusra, mint a másikra, és nem vagyunk egyformák abban sem, hogy a szervezetünk milyen választ ad az egyes szerekre. Fontos ezért, hogy mindig olvassuk el a betegtájékoztatót, hogy pontosan tudjuk, milyen jellegű szert készülünk bevenni, és mindig tartsuk magunkat a javasolt adagoláshoz is.

A vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók két nagy típusba sorolhatók. Az úgynevezett nem-szteroid gyulladásgátlók a prosztagladin-molekulák termelődésének csökkentésével a gyulladás miatt fennálló panaszokat, köztük a fájdalmat is enyhítik, miközben érdemi láz- és fájdalomcsillapító, valamint gyulladáscsökkentő hatással bírnak. A másik típus, az úgynevezett paracetamol tartalmú láz- és fájdalomcsillapító gyógyszerek hatóanyaga többféle enyhe és közepes fájdalmat képes enyhíteni, gyulladáscsökkentő hatása elhanyagolható, előnye viszont, hogy viszonylag gyorsan hat.

Fejfájás-csillapító: Mikor szedjük?

A fejfájás-csillapítók bevételét illetően jellemzően két iskola van. Vannak, akik az első kósza fájdalomra bekapják a számukra leginkább hatékony bogyót, mások viszont először várnak, hátha magától elmúlik a dolog. Bár természetesen mindannyian magunknak tudjuk kitapasztalni, hogy jó-e szednünk egyes fájdalomcsillapítókat, a szakértők nem javasolják, hogy fájdalom esetén kivárjunk, ugyanis a fájdalom könnyebben és gyorsabban csökkenthető, amikor még gyenge.

Ha viszont a csodában bízva hagyjuk, hogy a fájdalom hosszú ideig fennálljon, a kellemetlenség miatt feszesen tartott izmaink is fokozhatják a kellemetlen érzéseket.

A fejfájás elleni gyógyszerek hatását elsősorban nem azok időzítésével növelhetjük, hanem azzal, hogy a gyógyszer bevételével együtt igyekszünk szokásainkkal is támogatni a fájdalomcsillapító hatását. Ha azt szeretnénk, hogy a fejfájásunk hamarabb elmúljon,

igyunk több vizet, pihenjünk eleget, sétáljunk egyet, vagy, ha jobban esik, relaxáljunk!

Ezek mindegyike segíthet, hogy az orvosság hamarabb hasson. Szükség szerint, migrénes panaszok esetén pihenjünk hűvös, sötét, csendes szobában, és érdemes kipróbálni a langyos-hűvös borogatást a homlokunkon és a nyakunkon is.

Mit tehetünk még fejfájás ellen?

Ha sokszor fáj a fejünk, érdemes lehet utánanézni, utánakérdezni annak, hogy családunkban mennyire jellemzőek a hasonló fájdalmak, mert akár örökletesség is állhat a krónikus, vagy gyakran fellépő fejfájás hátterében. Érdemes lehet fejfájásnaplót is vezetni, amiben mindig felírjuk, hogy mikor és milyen körülmények között fájdult meg a fejünk, mert ezt átnézve

előfordulhat, hogy magunk is rájövünk, mi okozza a bajt.

Ha sokszor fáj a fejed, keress fel orvost, és közben vizsgáld meg az étkezésedet is! Nem is gondolnád, hogy a fejfájást kiválthatják a koffeintartalmú ételek és italok, a sokféle ízfokozót vagy éppen túl sok sót tartalmazó kényelmi ételek is.

Fejfájás-csillapító: A biztonságos használatról

Ahhoz, hogy a vény nélkül kapható fejfájás-csillapítókat egészségünk védelme mellett tudjuk használni, fontos, hogy kövessük az orvosság betegtájékoztatóját, és egyeztessünk kezelőorvosunkkal – különösen akkor, ha a fejfájás-csillapító mellett más orvosságot is szedünk. Érdeklődjünk orvosunknál azzal kapcsolatban, hogy melyek azok a szerek, amik a legkevésbé okoznak hozzászokást, és mindig a lehető legalacsonyabb dózist alkalmazzuk. Inkább vegyünk be orvosságot akkor, amikor még épp csak fáj: így lehet, hogy elég lesz egy is!

Próbáljuk elkerülni a rendszeres használatot, mert azzal a hozzászokást kockáztatjuk, valamint azt, hogy a szer kevésbé lesz hatásos. Próbáljunk ki emellett olyan természetesen fájdalomcsillapító módszereket is, mint a különféle illóolajok használata, relaxációk és masszázsok – és hagyjuk el káros szenvedélyeinket is!

A fejfájás minősített esete – Itt mindent elolvashatsz a migrénről!

Kiemelt kép: Getty Images

Szeretnél találkozni a Nők Lapja újságíróival és szakértőivel? Szeretettel várunk a Példakép Díj átadóján! Jegyek már kaphatókNők Lapja Példakép Díj