Sokkal nagyobb a demencia valószínűsége, mint eddig gondolták. Egy tanulmány során amerikaiakat vizsgáltak 30 éven át, és megdöbbentő eredménnyel szembesültek: a stressz sokkal nagyobb szerepet játszik hanyatlásunkban, mint gondolták.

A vizsgálat eredményeit nemrég hozták nyilvánosságra. Kiderült, hogy az 55 és 95 éves kor közötti tesztalanyoknál átlagosan 42 százalékos volt a demencia kialakulásának valószínűsége.

Ez a szám még magasabb volt a nők és a genetikai kockázatot hordozók körében. A kutatók elkezdtek azzal foglalkozni, mi járulhat még hozzá a demenciához, s elérkeztek a krónikus stresszhez. A feszültség öregíti az agyat és tovább növeli a demencia esélyét.

A stressz szerepe a demencia kialakulásában

Sokféle oka lehet a demencia kialakulásának, például cukorbetegség, depresszió, életmódbeli tényezők, genetika, és még sorolhatnánk. A stressz szerepét azonban sok kutatásban nagyon alábecsülték. A mérések szerint a jelenleg középkorú vagy idősebb amerikaiak gyakrabban számolnak be stresszes eseményekről, mint a korábbi generációk tagjai.

Emögött részben a növekvő gazdasági és munkahelyi bizonytalanság, a 2007-2009-es nagy recesszió és a munkaerőpiac változásai állnak.

A pénzügyi feszültségek pedig nagyon is hatással lehetnek az egészségre. Sokan nem keresnek annyit, hogy nyugdíjba vonulhassanak, vagy plusz munkákat vállalnak, pedig már nem szabadna dolgozniuk. Az ezzel járó stressz pedig felgyorsítja az agyuk öregedését.

demencia-stressz

A demencia és a stressz között erős összefüggés van (Fotó: Getty Images)

Társadalmi elszigeteltség és stressz

Bár a mindennapi életben mindenki tapasztal feszültséget, nem mindegy, hogy az meddig tart. Amikor a stressz intenzívebb, tartósabb, elhúzódó, akkor könnyen krónikussá válik, és aláássa az egészségünket. A mindennapi küzdelmekre adott pszichológiai, viselkedési és biológiai válaszok szorosan összefonódnak, és mindegyik felerősítheti a másik hatását.

Például az egyedüllét stresszes állapot, az elszigeteltség megnehezíti az egészséges életmód betartását, de a kognitív hanyatlás jeleinek felismerését és a segítség igénybevételét is.

A krónikus stressz emellett tönkreteheti az alvásunkat, elhízáshoz, szervi problémákhoz vezethet, de beindul az ördögi kör: minél rosszabb fizikai állapotba kerülünk, annál nehezebben viseljük el a feszültséget.

Mit tehetünk a demencia ellen?

A jó hír az, hogy a demencia kialakulását le lehet lassítani vagy meg lehet előzni. Az egyik legfontosabb teendőnk, hogy megszabaduljunk a krónikus stressztől. Beszéljünk aggodalmainkról a barátainkkal, családtagjainkkal, osszuk meg a terheket.

Akármennyire is feszültek vagyunk, menjünk ki a természetbe naponta minimum egy órára, és hagyjuk, hogy a zöld megnyugtasson.

Ha közben sétálunk is, a mozgással is segítjük szervezetünk egészséges működését. Járjunk közösségbe, beszélgessünk emberekkel. Jellemzően ugyanazok a tippek, amelyek egészségesen tartják a szívet, az agynak is jót tesznek, és segítenek késleltetni a demenciát.

Kapcsolódó: A korai demencia ellenszereit is nagy erőkkel kutatják

Kiemelt kép: Getty Images