- A fogyókúra egyik legnagyobb kihívása, hogy a leadott kilók ne kússzanak vissza.
- Ebben a küzdelemben nem mindig számíthatunk a szervezetünkre.
- Amíg a tudományos csodaszerekre várunk, mutatjuk, mit tehetünk egyéni szinten.
A tavasz nem csupán a jó idő és a madárcsicsergés beköszöntét jelzi, hanem a fogyókúráét is. Vagy azért, mert rájöttünk, hogy már csak néhány hónapunk van a bikiniszezonig, vagy azért, mert nem sikerült túl jól a januári próbálkozásunk. Akárhogy is, az tény, hogy a diétázók egyik legnagyobb kihívása a súlyvesztés mellett annak hosszú távú fenntartása.
A legtöbben sajnos azt tapasztalják, hogy a leadott kilók könnyen visszakúsznak, ami miatt a fogyókúra végtelen köforgásnak tűnhet. Idővel egyre kevésbé jönnek az eredmények, mi pedig egyre morcosabban vesszük tudomásul, hogy a zsírpárnáink túlzottan ragaszkodnak hozzánk.
De miért olyan gyakori a visszahízás?
Mármint az egyértelmű okokon túl, hiszen nyilvánvalóan nem segít a fogyókúra ügyének, ha minden stresszt a sarki látványpékségnél fojtunk el, vagy az otthoni kamra csipszes zacskói között.
Van olyan tényező azonban, amellyel nem számolunk, hiszen eszünkbe se jutna. Mégpedig a saját szervezetünk, ami olykor trükkösen működik. A sikertelen fogyókúra hátterében ugyanis a legújabb kutatások szerint a sejtszintű memória állhat. Akár izommemóriáról, akár kognitív funkcióról beszélünk, nagyon hasznos tulajdonságnak tartjuk a jó memóriát.
A zsírpárnáktól való megszabadulás esetén azonban a sejtszintű memória valójában ellenünk dolgozhat.
Ennek a jelenségnek pedig jelentős szerepe van abban, hogy nehezebb a fogyás, ellenben könnyebben visszaszedjük a kilókat.

A sejtszintű memória fogyókúra során az ellenségünk lehet (Fotó: Getty Images)
Egy, a közelmúltban publikált tanulmány kimutatta, hogy az elhízott emberek zsírsejtjei még a fogyás után is megőrzik az elhízás emlékét, ami megnehezíti a hosszú távú súlykontrollt. A kutatás során egészséges testsúlyú és elhízott emberek zsírsejtjeit vizsgálták RNS-elemzéssel, és megfigyelték, hogy az elhízott személyek sejtjeiben bizonyos epigenetikai változások továbbra is fennmaradtak a fogyás után is.
A jelenséget egereken is tesztelték: a korábban elhízott egerek zsírsejtjei gyorsabban raktároztak újra zsírt, mint azoké, akik sosem voltak túlsúlyosak. Ferdinand von Meyenn, a kutatás egyik vezetőjének verdiktje egyértelmű. Az ETH Zürich, a világ egyik vezető egyetemének adjunktusa úgy véli, hogy a sejtek képesek „emlékezni” az elhízásra, és ez hosszú távon is befolyásolja a test működését.
Van megoldás az újra visszakúszó kilók ellen
Mindez persze távolról sem jelenti azt, hogy lehetetlen lenne megtartani a súlyt fogyás után, a szakértők nagy része egyetért abban, hogy a tanulmány megállapításai sok elhízott embernél érvényesek.
A tudományos kutatások hosszú távú célja, hogy a jövőben olyan gyógyszerek vagy módszerek létrehozásával foglalkozzanak, amelyek elősegítik az epigenom (lényegében azon kémiai vegyületek, amelyek megmondják a genomnak – a DNS-nek – mit kell tennie) újrahuzalozását, hogy az elhízás gének inaktívvá váljanak.
Sisi és Lord Byron is az önsanyargatás rabja volt – Hajmeresztő diéták a múltból
Amíg azonban várunk a majdani potenciális kúrák és szerek megjelenésére, mi is sokat tehetünk azért, hogy a kínkeservvel leadott kilók ne kússzanak vissza alattomosan a testünkre. Dina Peralta-Reich elhízással foglalkozó amerikai specialista az alábbi három tényezőt emeli ki a kilók elleni harcban.
1. Erősítő edzés az izomtömeg fenntartására
Az izomtömeg megőrzése kulcsfontosságú a hosszú távú súlykontroll szempontjából. A súlyzós edzések segítenek az anyagcsere fenntartásában és a zsírszázalék csökkentésében. A heti 2-3 alkalommal végzett erősítő edzés hozzájárulhat ahhoz, hogy elkerüljük az izomvesztést, akár fogyás, akár fenntartás a cél. A mérsékelt mennyiségű kardióedzések persze továbbra is fontosak a szív- és érrendszer egészsége szempontjából, ezeket is érdemes beiktatni a heti edzéstervbe.

A visszakúszó kilók ellen remek módszer a súlyzós edzés (Fotó: Getty Images)
2. Gyulladáscsökkentő táplálkozás
Az étrend nyilván egyénre szabott kell, hogy legyen, hiszen befolyásolja az életkorunk, a fizikai állapotunk vagy hogy milyen az anyagcserénk. Általánosságban azért nem lőhetünk mellé, ha a fehérjedús, zöldségekben gazdag táplálkozásra próbálunk koncentrálni, és minimalizáljuk a finomított szénhidrátok fogyasztását.
Nők esetében különösen fontos a kor, hiszen teljesen más egy 30 éves vagy egy változókorban lévő nő metabolizmusa.
A perimenopauzában vagy menopauzában lévő nők esetében a hormonális változások miatt a test hajlamosabb lehet a zsírraktározásra, így a gyulladáscsökkentő étrend különösen előnyös lehet számukra.
3. Kerüljük a divatos diétákat és az alkoholt!
A gyors fogyást ígérő diéták, például a szélsőséges böjtök gyakran az izomtömeg csökkenéséhez vezetnek, ami hosszú távon megnehezíti a testsúly fenntartását. Az alkohol szintén negatívan befolyásolja az anyagcserét, és növeli a testzsírszázalékot, ezért érdemes csökkenteni vagy teljesen elhagyni a fogyasztását.
Az időt és az energiát ugyan nem spórolhatjuk meg az eredmények érdekében, a fenti változtatások azonban nem csupán egy újabb fogyókúrában segíthetnek, hanem hosszú távon is hozzájárulnak a jobb közérzethez és az egészség megőrzéséhez. Érdemes lenne úgy gondolni a bikinitestre, mint egy egész éves célra ahelyett, hogy kapkodós zsírégető kampányokat indítunk a szervezetünk ellen.
A kenyér a fogyókúrázók egyik mumusa, ám ha így eszed, nem hizlal.
Kiemelt kép: Getty Images