- A kiégés gyakran abból ered, hogy túl nagy vagy nem jó célokat tűzünk ki magunk elé.
- A kiégés nem egyik napról a másikra alakul ki.
- A kisebb célok segítenek megtalálni az egyensúlyt.
Sokan hisszük, hogy a boldogság kulcsa egy nagyszabású cél elérése: egy kiemelkedő karrier, az áttörő siker, szóval valami olyasmi, ami bizonyítja értékünket a világ előtt. Ám amikor kizárólag erre összpontosítunk, könnyen elveszítjük az örömöt a mindennapokban, és egy olyan mókuskerékbe kerülünk, amiből egyre nehezebb kiszállni, és végül magunk is megtapasztaljuk a kiégést, más néven burn-out szindrómát
A Nagy Célok csapdája
Sokan hisszük, hogy a boldogság kulcsa egy nagyszabású cél elérése: egy kiemelkedő karrier, egy sikeres vállalkozás vagy egy jelentős szakmai áttörés. Az ilyen célok azonban gyakran nem a személyes jóllétünket szolgálják, hanem külső elvárások, társadalmi normák vagy az önbizonyítási kényszer hajtja őket. A Nagy Célok eredményorientáltak, és ha túl nagyok vagy elérhetetlenek, folyamatos kudarcérzetet keltenek. Ha pedig sikerül megvalósítani őket, az öröm gyakran csupán pillanatnyi, és máris ott lebeg előttünk az újabb cél.
A Nagy Célok olyanok, mint egy végtelen Netflix-sorozat cliffhangerrel – mindig jön a következő epizód, amit muszáj megnézni, ugyanakkor egyre fáradtabbak vagyunk, és reggel bánjuk, hogy hajnalig bámultuk a képernyőt. Ezzel szemben a Kis Célok olyanok, mint a reggeli kávé – nem változtatják meg az életünket, de örömöt hoznak a mindennapokba.
A kiégés rejtett oka
A Nagy Célok állandó nyomást helyeznek ránk. Amint elérünk egy mérföldkövet, máris a következő lebeg a szemünk előtt, és ezért soha nem érezzük magunkat igazán elégedettnek. Olyan ez, mintha egy futópadon futnánk: folyamatosan mozgásban vagyunk, de soha nem érünk célba.
Ez a végtelen hajtás fizikailag és mentálisan is kimerítő lehet, és könnyen kiégéshez vezethet. A kiégés egyik leggyakoribb oka, hogy a kitűzött céljaink nem hoznak valódi elégedettséget, mert nem egyeznek azzal, ami igazán boldoggá tesz minket. Lehet, hogy egy nagyvállalat vezetőjeként elismert vagy, de ha a napi tevékenységeid nem töltenek fel, a munka előbb-utóbb kiüresedik, és egyre nagyobb teherként nehezedik rád.
Megelőzés Kis Célokkal
A kiégés elkerülésének egyik kulcsa, hogy az elérhetőbb, mindennapokban megélhető célokra – nevezzük ezeket Kis Céloknak – helyezzük a hangsúlyt. A Kis Célok nem egy távoli, nagyszabású eredmény eléréséről szólnak, hanem arról, hogy megtanuljuk élvezni az odavezető utat. Ilyen lehet például:
- A munkában megtalált apró sikerélmények.
- Egy kreatív projektben való részvétel.
- A szakmai fejlődés.
- Vagy akár egy hobbi gyakorlása.
A megoldás nem az, hogy lemondunk a célokról, hanem hogy újragondoljuk, miért és hogyan dolgozunk.
Nem az ambíciók feladásáról van szó, hanem arról, hogy a boldogságunkat és a motivációt ne kizárólag az elért eredmények határozzák meg, hanem maga az út is értékessé váljon.
Kapcsolódó: Nem csak munka az élet – Vegyük észre a kiégés jeleit!
A kiégés tünetei
A kiégés olyan, mint egy lassan eresztő matrac: eleinte csak kényelmetlen, de idővel egyre jobban besüpped, mígnem teljesen kifogy belőle a levegő, és teljesen leereszt. Eleinte csak apró jelek mutatják, hogy valami nincs rendben – kevesebb lelkesedés, fáradtság, ingerlékenység –, de ha nem pótoljuk időben az elvesztett levegőt, az teljes kimerüléshez vezethet.
Ilyen lehet:
- Állandó testi-szellemi kimerültség.
- Erőltetett megfelelési és bizonyítási kényszer.
- A személy saját fizikai és lelki szükségleteinek elhanyagolása.
- A többi emberrel szemben agresszív, negatív, cinikus, rosszindulatú hozzáállás.
- Fokozott érzékenység a stresszre.
- Belső üresség, reménytelenség érzése.
- Alacsony önértékelés, a munkateljesítmény csökkenése.
- Közöny, érzelemmentesség, visszahúzódás, fásultság vagy túlérzékenység.

A kiégés fokozatosan kiöli belőlünk a lelkesedést, és helyette mély közönyt hagy maga után, ahol már sem a munka, sem a mindennapok nem váltanak ki belőlünk érzelmeket (Fotó: Getty Images)
Miért fontos a fókuszváltás?
Egy friss kutatás szerint az amerikai munkavállalók csaknem egyharmada legalább egyszer átélt kiégést az elmúlt évben.
A kiégés gyakran nem abból fakad, hogy túl sokat dolgozunk, hanem abból, hogy nem találjuk meg az örömöt és a motivációt a munkánkban.
Ha folyamatosan a Nagy Célra összpontosítunk, az egy végtelen hajszává válhat, amelyben a jelen pillanat élvezete teljesen háttérbe szorul. A pozitív pszichológia kutatásai szerint pedig azok az emberek, akik képesek a Kis Célokra koncentrálni, 40%-kal kevésbé hajlamosak a kiégésre.
Fenntarthatóbb életmód
Elcsépelt igazságnak tűnhet, de mégis így van: a valódi boldogság és a motiváció nem a következő nagy sikerben rejlik, hanem az apró, örömteli pillanatokban, amelyek útközben történnek. Bár a kiégés sokszor csak átmeneti fáradtságnak tűnik, ha figyelmen kívül hagyjuk, súlyos fizikai és mentális következményei lehetnek.
Ha úgy érzed, hogy a motivációd teljesen eltűnt, a mindennapok terhei elviselhetetlenné váltak, vagy tartósan kimerült vagy, ne halogasd a segítségkérést.
Kapcsolódó: Kiégés: Így előzd meg, hogy teljesen kikészítsen a munkád
Kiemelt kép: Getty Images