Orchidea átültetése tél gondozás virág

Orchidea átültetése: így gondozd, hogy télen is virágozzon

Bár az ideális időpont a tavasz vagy a nyár, télen is átültethetjük orchideánkat, amennyiben betartjuk az alábbi szempontokat.
  • Tartsunk hidegebb éghajlatot tűrő orchideafajtákat, ha azt szeretnénk, hogy növényünk télen is virágozzon.
  • Az ideális hőmérséklet és páratartalom mellett, az orchidea tápanyag-utánpótlására is oda kell figyelni.
  • Mutatjuk, hogyan ültesd át az orchideát szakszerűen, hogy egészséges maradjon és továbbra is szépen virágozzon.

Ahogy fogynak a természetben a színek, úgy vágyunk egyre inkább arra, hogy – ellensúlyozva a kinti szürkeséget – otthonunkba csempésszünk egy kis vidámságot színpompás virágainkkal. Nemrég például arról írtunk, mely szezonális téli növényekkel érdemes vigyázni a benti gondozás során, hiszen mérgezőek lehetnek, ezúttal pedig utánajárunk, hogyan érdemes átültetnünk orchideánkat, hogy a hideg hónapokban is gyönyörködhessünk benne.

Ám mielőtt rátérnénk a konkrét ültetési tippekre, tekintsük át, egyáltalán milyen orchideafajtákat érdemes ez idő tájt beszerezni, hogyan állítsuk be a megfelelő hőmérsékletet és páratartalmat, illetve hogy miként serkenthetjük hatékonyan a virágzást.

Szerezzünk be hidegtűrő fajtákat

Az orchidea átültetésére bár inkább a tavasz vagy a nyár az ideális időszak (ekkor van a természetes virágzási ideje is) amennyiben virágunk gyökerei túlnőttek a cserépen, vagy közege elhasználódott, akkor bizony ajánlott évszak ide vagy oda, időszerű lesz az átültetése. Ugyanakkor nem csupán földjének felfrissítésével tehetünk azért, hogy virágunk a téli hónapokban is elkápráztasson bennünket.

Új orchidea vásárlásakor érdemes a hidegebb éghajlatot is tűrő fajtákat beszereznünk, mely lépés kulcsfontosságú a sikeres téli virágzáshoz.

Az orchideák alapvetően trópusi növények, melyek kedvelik a meleg, állandó hőmérsékletet, de akad néhány fajta, mely jól alkalmazkodott a hűvösebb körülményekhez. Ilyen például a Cymbidium (csónakorchidea), a Phalaenopsis (lepkeorchidea) és a Dendrobium (vesszőkosbor), mely akkor is képes virágozni, ha ablakunkban már nem épp a legmelegebb a hőmérséklet.

Így támogathatjuk a téli virágzást

A téli virágzás titka a hőmérsékletben és a megfelelő fényviszonyokban rejlik. Télen a nappali fény viszonylag rövidebb ideig éri a növényt, ezért fontos, hogy az orchideák elegendő természetes vagy mesterséges fényt kapjanak. 

Tekintve, hogy alapvetően a párás, de nem túl nedves környezetet és az állandó hőmérsékletet kedvelik, így képesek a leginkább fejlődni, ezért próbáljuk meg biztosítani számukra ezeket a körülményeket. Az orchideák kényesek a páratartalomra, különösen télen, amikor a fűtés miatt szárazabbá válik a levegő. Hogy megkapják a szükséges nedvességet,

helyezzük őket kaviccsal és vízzel töltött tálcára, ez segít növelni a levegő páratartalmát a növények körül.

Lehetőleg kerüljük a direkt hőforrásokat (ahogy az extrém hideget), például a radiátorokat vagy a kandallókat, mert ezek miatt gyorsabban kiszáradhatnak. Ezen kívül fontos, hogy mivel nem szeretik a huzatos helyeket sem, óvjuk őket a túlzott levegőáramlástól, ami károsíthatja a leveleket és a virágokat.

Hőmérséklet tekintetében nappal 18-24 °C, éjjel pedig 12-16 °C az ideális a számukra, vagyis nem túlságosan magas és nem is túlzottan alacsony, ahogy öntözéskor szintén a kevesebb néha több elve érvényesül. 

Öntözés, tápanyag és betegségek megelőzése

Nem elég azonban biztosítani az ideális hőmérsékletet és páratartalmat, télen az orchideák táplálására és tápanyag-utánpótlására is fokozottan oda kell figyelni. Erre a célra fontos, hogy kifejezetten orchideáknak készült speciális tápoldatot használjunk, de mivel ilyenkor a virágok növekedése is lassabb, ezt elegendő havonta vagy kéthavonta egyszer alkalmazni.

Orchidea átültetése tél gondozás virág

Télen az orchideák többsége vegetatív állapotba kerül, így csak akkor ültessük át, ha a gyökerek már kinőnek a cserépből, vagy ha a talaj erősen elhasználódott (Fotó: Getty Images)

Az oldatot higítsuk a címkén szereplő előírások szerint, használat előtt pedig egy kicsit öntözzük meg a növényt, így elkerülhetjük a gyökerek károsodását. Ha még körültekintőbben szeretnénk eljárni, szerezzünk be gilisztahumuszt vagy algakivonatot, ezek mind tovább erősítik orchideánk immunrendszerét. 

A lassabb növekedés az öntözést is meghatározza, mivel az orchideának a téli hónapokban kevesebb vízre van szüksége.

Ne adjunk neki túl sok vizet, inkább hagyjuk, hogy a talaj enyhén kiszáradjon alatta (de ne teljesen), így elkerülhetjük a gyökérrothadást. Ajánlott szobahőmérsékletű vizet használni, és közvetlenül a talajt öntözni, kikerülve a leveleket és a virágokat, valamint azt, hogy a víz megálljon a cserép alján. 

Azon túl, hogy locsoláskor megakadályozzuk a gyökereknél a pangást – illetve ezzel a gombás fertőzéseket is – és nem feledkezünk meg a tápoldatozásról, a téli időszakban gondoskodjunk arról is, hogy a növények környezete jól szellőző legyen. Az egészséges virágzás érdekében évről évre távolítsuk el az elhalt vagy elszáradt virágszárakat, valamint rendszeresen ellenőrizzük a növény állapotát, ha pedig úgy találjuk, ne féljük télen sem átültetni!

Ezek a szobanövények gazdagságot és szerencsét hoznak az otthonodba.

Így ültesd át az orchideát, hogy szép maradjon

Mivel az orchideák kényes növények, speciális gondozást igényelnek, ha pedig nem megfelelően ültetjük át őket, leveleik vagy gyökereik hosszú távon sérülhetnek. Mutatjuk, hogyan ültesd át orchideád szakszerűen, hogy egészséges maradjon és továbbra is szépen virágozzon.

1. Mikor ültessük át az orchideát?

Az újonnan vásárolt orchideát mindenképp érdemes azonnal átültetni, ezt követően már elegendő évente vagy kétévente, amikor a virágzási ciklus véget ér. A legtöbb orchidea az év első hónapjaiban virágzik, így a késő tavasz vagy a kora nyár ideális időszak az átültetéshez.

2. Innen tudhatjuk, hogy ültetni kell

Ha azt látjuk, hogy fehér gyökerek törnek át a cserép vízelvezető nyílásain, az azt jelenti, hogy orchideánk kinőtte jelenlegi edényét, vagyis itt az ideje átköltöztetni. Akkor is így kell eljárnunk, ha a gyökérlabda már túl szorosan összekapcsolódik, vagy a talaj állapota nem megfelelő. Az orchidea talaja nem hétköznapi, hiszen kéregdarabokat és tőzegmohát is tartalmaz, melyek biztosítják a jó vízelvezetést és a szellőzést, ezért ha ezek az anyagok elbomlanak, friss talajkeverékre van szükségünk. 

3. Az átültetés lépései

Mint minden ültetéskor, itt is nagyon fontos az előkészítés. Átültetés előtt egy nappal alaposan öntözzük meg az orchideát, majd tisztítsuk meg az ollót vagy a metszőollót. Óvatosan húzzuk ki a növényt a cserépből, lehetőleg a gyökerek tövénél fogva, ezt követően lazítsuk fel a gyökérlabdát, és távolítsuk el az elhasználódott talajt.

Vágjuk le az elhalt, elszíneződött vagy szottyadt gyökereket, helyezzük az orchideát az új cserépbe, és töltsük fel friss orchidea virágfölddel, Az átültetés után finoman nyomkodjuk le a földet, és alaposan öntözzük meg a növényt.

Készítsd fel időben a tavaszra!

Az orchidea immár új cserépbe került, és minden szükséges tudás a birtokunkban van téli ápolásához. Nincs más hátra, minthogy világos helyre, közvetett fényre helyezzük és öntözzük, amint úgy látjuk, hogy a talaj majdnem kiszáradt.

A költöztetést követően az orchideák egy vagy két évig növekednek, mielőtt újbóli átültetésre lenne szükségük, de növekedési ciklusuk során továbbra is a tavasz a legfontosabb időszak. Ennek ismeretében fontos, hogy előkészítsük őket a következő szezonra, ami bár még korainak tűnhet, nem árt időben beírni kertészeti naptárunkba, hogy a legtöbbet hozhassuk ki növényeinkből.

A tavasz kezdete előtt (amennyiben nem tettük meg télen) érdemes az orchideákat nagyobb cserépbe ültetni, így a gyökerek több helyet kapnak majd a növekedéshez. Ahogy azt fentebb is írtuk, használjunk megfelelő talajkeveréket, amely biztosítja a jó vízelvezetést és a levegőzést, ezen kívül vágjuk vissza az elhalt vagy sérült gyökereket, hogy ösztönözzük a fejlődést és a virágok is egészségesen növekedhessenek. 

Ha ezt az egy összetevőt használod, szélsebesen fognak nőni a szobanövényeid.

Kiemelt kép: Getty Images