A szorongás nem csak az embert érintheti: bármely kutya is szenvedhet tőle, szorongásának pedig sokféle oka lehet. Csakúgy, mint más viselkedési problémák és nehézségek, a szorongás is kezelhető, sőt, bizonyos esetekben teljesen gyógyítható is.
A szorongás jelei a kutya viselkedésében
A szorongás érzését még egy embernek is nehéz körülhatárolni, pontosan megfogalmazni, egy kutya pedig egyáltalán nem tudja szavakba önteni az érzéseit. Kutyánk lelki állapotáról viszont nagyon sokat megtudhatunk, ha értő szemmel vizsgáljuk meg a viselkedését.
Akut szorongás esetén kutyánk zihálhat, fel-alá járkálhat, remeghet, esetleg nyáladzhat, elvonulhat tőlünk, sőt el is bújhat.
A szorongó kutya emellett ingerlékenynek vagy agresszívnek is tűnhet, ugathat, moroghat, farka sokszor alacsonyan vagy behúzottan állhat, fülét hátrahúzza, szemeit tágra nyitja (ilyenkor a szokásosnál több látszik szeme fehérjéből). Sokszor előfordul, hogy a szorongó kutya lapos testtartást vesz fel, szinte kúszik.
De nem minden kutyánál jelentkeznek ugyanazok a tünetek. Egyes szorongó kutyák éppen ellentétesen viselkednek: extra barátságosnak tűnhetnek, és folyamatosan közelednek az emberhez, fel-fel ugrálnak, mindenáron meg akarják nyalni az arcát. Előfordul, hogy territoriális viselkedést mutatnak, máskor idegesen szaglásznak, vagy más módon fürkészik a környezetüket. A szorongó kutyák néha be is vizelnek, ez különösen gyakori a szeparációs szorongásban szenvedő kutyáknál.
A hosszabb távon szorongó kutyánál a depresszió tünetei figyelhetők meg, ezek a kutyák többet alszanak, és elveszíthetik érdeklődésüket az étel, a kiképzés, a játék és mindenféle társas érintkezés iránt. A krónikus szorongás nem tréfadolog: jelentősen növelheti a kutya allergiára, gyulladásos bélbetegségekre és egyéb egészségi problémákra való hajlamát is.
Miért szorong a kutya?
A kutyák szorongásának sokféle oka lehet, és míg egyes kutyákat korábbi traumatikus élményeik befolyásolják, másoknak valamilyen apróságnak tűnő dolog is szorongást okoz. Vannak azonban olyan okok, amik a kutyák egy jelentős részénél feszült, szorongó viselkedést okoznak. Ha egy kutya viselkedése miatt aggódunk, érdemes átgondolni, történt-e az utóbbi időben olyan változás az életünkben, ami őt is érinti. Könnyen lehet, hogy ez áll a furcsa viselkedés hátterében.
Lehetséges okok
De mégis milyen változásokra kell gondolni? Nos, például környezetváltozásra. Ha nemrégiben költöztél, vagy átalakítottad a lakást, kutyádnak beletelhet némi időbe, míg alkalmazkodik az új környezethez. Előfordul, hogy egy másik háziállat okozza a szorongást: ha kutyusod egy ideig az egyetlen kutyád volt, egy új háziállat fenyegetőnek tűnhet a számára, amíg jobban meg nem ismerkedik vele. Ez szintén szorongást okozhat.
A kutyák emellett természetüktől fogva territoriális viselkedésűek. Ezért, ha új taggal bővül a család, ha új partnerünk van, vagy gyakoriak lettek nálunk a vendégeskedések, kutyánk szorongással reagálhat.
Kevés gazdi tudja, pedig fontos: a kutyák étrendje és viselkedése között is sokkal szorosabb kapcsolat van, mint gondolnánk. A kutyának szorongást okozhat, ha jelentősen megváltozik az étrendje, és a megváltozott menü súlyosbíthatja az egyéb ok miatt fellépő szorongás tüneteit is. Sok kutya reagál rosszul a zajokra, és messze nem csak a tűzijátékra kell gondolni. Felléphet a hangok miatt szorongás akkor is, ha például zajos építkezés van a közelben, ha hosszabb ideig van lármás idő, vagy a szomszédban folyamatos a hangoskodás.
A kutyák egy részének emellett komoly szorongást okozhat, ha sok inger éri, ezért különösen nehéz lehet a számukra elviselni a tömeget, csakúgy, mint a gazditól való hosszas szeparációt. Más kutyák múltbéli traumáik miatt szorongók akkor is, ha már biztonságos élethelyzetben vannak.
És végül: noha minden kutya lehet szorongó, egyes fajták hajlamosabbak arra, hogy feszültté váljanak, és különösen hajlamosak a szeparációs szorongásra, ha egyedül maradnak. Ezek közé a fajták közé tartozik a border collie, a bichon fríz, a német juhászkutya és a cocker spániel.
Mit tehetek, ha szorong egy kutya?
Szerencsére gazdiként viszonylag sok lehetőségünk van, hogy enyhítsük a kutya szorongását. Ha a saját és kutyánk igényeinek megfelelően választjuk meg ennek módját, jó eséllyel kezelni tudjuk a zavart.
Szorongó kutya és mozgás
Ha a kutya szeparációs szorongással küzd, a legkézenfekvőbb módja a megnyugtatásának az lenne, ha nem kellene egyedül hagynod. Mivel ez nem mindig valósítható meg, más módokon, közös tevékenységekkel, például játékos mozgással kell erősítened a köztetek való köteléket. Mivel a szorongás a kutyában energiatöbbletet okoz, hasznos lehet, ha mielőtt elmész otthonról, elviszed labdázni, vagy egy hosszabb sétára. Ez levezeti az energiáit és endorfinokat szabadít fel a szervezetében, ami segít csökkenteni a stresszt.
A sok testi kontaktus biztosítása és a kutyával való kommunikáció az együtt töltött idő alatt szintén előnyös.
Fizikai érintkezés
Valószínűleg semmi sem nyugtat meg jobban egy szorongó kutyát, mint a gazdája érintése. Próbáld meg felismerni a kutyádban a szorongás jeleit, és minél előbb, csírájában elfojtani őket azzal, hogy felveszed, összebújsz vele a kanapén, vagy alaposan megsimogatod.
Masszázs
Mint valószínűleg tudod, a masszázs még a legidegesebb embert is ellazítja és megnyugtatja. Na és azt tudtad, hogy a kutyákkal is csodát művel? A szorongás gyakran okoz izomfeszülést, a masszázsterápia pedig az egyik legjobb módja a feszültség enyhítésének. Legyél a saját kutyád masszőre! Kezdd a nyaknál, és hosszú simításokkal dolgozz lefelé. Próbáld meg az egyik kezed végig a kutyán tartani, míg a másikkal a célzott masszírozáson dolgozol.
Zeneterápia
A zeneterápia bizonyítottan jótékony hatással van mind az emberre, mind négylábú barátaira. A zene ereje megnyugtató lehet kedvenced számára, amíg távol vagy tőle. A zene enyhítheti a zajérzékenységet is, mivel elzárja a hangos utcai, vagy ijesztő zajokat, amelyek egyes kutyákat zavarnak és szorongást keltenek bennük. Kutatások kimutatták, hogy sok kutya kedveli a klasszikus zenét. Ha sokat vagy távol otthonról, és emiatt szorong a kutyád, megpróbálkozhatsz azzal, hogy valamilyen halk klasszikus zenét teszel be neki távolléted idejére.
Izoláció
Szorongás esetén segíthet, ha a kutyádnak adsz egy kis időt, amikor így viselkedik. Izoláld őt egy csendesebb, nyugodtabb helyre (főleg, ha tömeg vagy más inger miatt szorong), mert ez segíthet megnyugtatni feszült idegeit.
Ma már kaphatók külön szorongó kutyák számára kifejlesztett, zajszűrős kennelek is, ahová ilyenkor elbújhat, és ahol megnyugodhat a kutya.
Nyugtató kabátok/pólók
Ma már kapható olyan nyugtató kabát és póló is, amely enyhe, állandó nyomást gyakorol a kutya törzsére, és úgy veszi körül a kutyát, mint a pólya a csecsemőt. Az utazás, szeparáció, zaj vagy idegenektől való félelem által kiváltott bármilyen típusú szorongással küzdő kutyáknak nagyon hasznos lehet egy ilyen holmi.
Táplálékkiegészítő
Elérhetők ma már olyan kutyaeledelek is, amelyek speciális étrendkiegészítőket tartalmaznak. Bizonyítottan segít a szorongáson például a melatonin, a tiamin, a kamilla, az L-teanin vagy az L-triptofán. Néhányban gyömbér is van, hogy segítsen a szorongástól érzékennyé váló gyomornak. Ezeket gyakran ajánlják a gazdiknak általános és utazási szorongás esetén.
Aromaterápia
És végül: ma már olyan eszköz is (lényegében egy nyakörv) létezik, ami különféle feromonokat használ, hogy segítsen oldani a kutya szorongását. Csakúgy, ahogy a szoptatós szuka által kibocsátott feromonok is nyugtató hatással vannak a kicsikre. Ha sokat szorong a kutyád, érdemes lehet utánanézni ennek a lehetőségnek is.
Mindent bevetettél, de nem tudsz érdemben segíteni kedvencednek? A legjobb, ha konzultálsz egy állatorvossal! A szeparációs szorongás és a destruktív viselkedés ellen számos vényköteles gyógyszer áll rendelkezésre, amelyek hasznosak lehetnek, ha sem a több közelség, sem a minőségi idő, sem a fentebb felsorolt kíméletes, alternatív eszközök nem válnak be. Nincs értelme szenvedni hagyni kedvencünket.
És azt tudod, honnan ismerheted fel, ha egy kutya boldog?
Kiemelt kép: Getty Images