menstruáció pms tünetek kezelése

Téged is kínoz a PMS? Előzd meg a menstruáció előtti tüneteket!

A menstruáció előtti napok sokak számára egyet jelentenek a levertséggel, ingerlékenységgel és puffadással. Mindez messze nem hiszti. PMS-ről, sőt, PMDD-ről is szó lehet.

A női test rendkívül bonyolult, ugyanakkor lenyűgözően precíz rendszer. Eddig nem is hangzik olyan rosszul. Kár, hogy a gyakorlatban inkább arról van szó, hogy folyamatosan hormonális hullámvasúton száguldunk, és hogy „mindig van valami”.

A menstruáció előtti napok – egyeseknél csak néhány nap, másoknál akár egy-két hét is – különösen macerásak tudnak lenni: a szervezet ekkor egyértelműen jelzi, hogy valami készül, és a viharjelzés tömegeket ver le a lábáról. 

Mi a PMS? 

A menstruációt megelőző tünetegyüttest az orvosi szaknyelv PMS-nek, azaz premenstruációs szindrómának nevezi. Ez az ernyőfogalom számos különféle testi és lelki tünetet foglal magában, és nem is mindenkinél ugyanazokkal a szimptómákkal kopogtat. Vannak nők, akik alig tapasztalnak kellemetlenséget, mások viszont olyan erőteljes tüneteket élnek meg, amelyek komolyan befolyásolják a hétköznapjaikat. 

Akárhogy is; a PMS létező és sok esetben az életminőséget erősen befolyásoló állapot, amit komolyan kell venni. Főleg annak ismeretében, hogy egy nő termékeny évei során mintegy 400 menstruációs cikluson megy keresztül. Ha ehhez alkalmanként 2-3 PMS-sel sújtott is nap járul, az azt jelenti, hogy

életünk során akár 3-4 évet is ebben az állapotban tölthetünk…

Van, akinél a PMS csupán egy-két napig tart, mások már egy héttel a menstruáció előtt érzik a kellemetlen tüneteket, ráadásul a PMS idővel  változhat is. Egy nő másképp élheti meg tizenévesen, szülés után vagy a perimenopauza idején.

Előfordulhat az is, hogy a tünetek olyan súlyossá válnak, hogy már nem is PMS-ről, hanem úgynevezett PMDD-ről, azaz premenstruációs diszfóriás zavarról beszélünk.

Ez a szindróma a PMS extrém változata, ami erős hangulati zavarokat, depressziót és szorongást is okozhat, és mindenképpen orvosi kezelést igényelhet.

A tünetek mértékét és jellegét sok tényező befolyásolhatja: a genetika, az életmód, a mindennapi stressz, az alvás minősége, az étrend és akár még az időjárás is hatással lehet arra, hogy érezzük magunkat menstruáció előtt. Lássuk, mik a leggyakoribb panaszok!

tippek menstruáció pms

A gyógynövényteákban mindig bízhatunk, ha PMS-tünetekről vagy hasfájásról van szó (Fotó: Getty Images)

Testi tünetek

Fontos tudni, hogy a tünetek kialakulásának hátterében hormonális változások állnak. A ciklus második felében, az ovulációt követően a szervezet progeszteront kezd termelni, hogy előkészítse a méhnyálkahártyát a lehetséges beágyazódásra. Amennyiben nem történik ilyesmi, a hormonszint – különösen a progeszteroné és az ösztrogéné – hirtelen visszaesik. Ez a hormonális zuhanás az, ami elindítja a kellemetlen testi-lelki tünetek egész sorát.

Feszül

A leggyakoribb testi tünetek közé tartozik a mellfeszülés, különösen a mell oldalsó részein, a hónalj irányában. Sok nő tapasztal emellett haspuffadást is, amit a hormonális változások miatt fellépő vízvisszatartás okozhat. Ezzel összefüggésben néhány nap alatt akár másfél-két kilós súlygyarapodás is megfigyelhető, de nyugalom, ez nem zsírfelhalmozás, csupán a folyadék szaporodik fel. 

Fáj

A fejfájás vagy migrén szintén gyakori panasz, különösen azoknál, akik egyébként is hajlamosak az ilyesmire. A ciklus vége felé emellett sok nő érez fokozott fáradtságot, aluszékonyságot is – a szervezet ilyenkor takaréklángon ég, így készülve a menstruációs szakaszra.

Lelassul

A menstruáció előtt az emésztés is instabillá válhat: gyakori a székrekedés, a megnövekedett étvágy, különösen szénhidrátban gazdag ételek iránti sóvárgás, valamint pattanások megjelenése is, szintén a hormonális ingadozások miatt.

Ingadozik

A lelki tünetek legalább ilyen sokrétűek. A hangulat ingadozása gyakran jellemző, a türelem ilyenkor véges, és nem ritkák a koncentrációs nehézségek sem: az úgynevezett „agyi köd” miatt nehéz fókuszálni és feledékenyebbé is válhatunk.

Tegyünk magunkért!

Bár a hormonális hatásokat nem tudjuk kikapcsolni, sok mindent tehetünk a tünetek enyhítéséért.

Mozgás

A rendszeres mozgás – például napi 20-30 perc séta, könnyű testmozgás vagy jóga – segíthet a közérzet javításában, mivel fokozza az endorfinok termelését.

Táplálkozás

Érdemes ilyenkor is kerülni a túl sós, feldolgozott ételeket, a koffeint és az alkoholt. Ezzel szemben a magnéziumban, B6-vitaminban, illetve omega-3 zsírsavakban gazdag ételek jótékony hatásúak lehetnek.

A vízfogyasztás szintén kulcskérdés: bár ellentmondásosnak tűnhet, fontos tudatosítani, hogy minél több vizet iszunk, annál kevésbé hajlamos a szervezet azt visszatartani.

menstruacio-pms-tunetek-kezeles

Az egészséges táplálkozás a bevásárlással kezdődik (Fotó: Getty Images)

Pihenés

A minőségi alvás megint csak elengedhetetlen. Egyébként is, de a PMS-es napokon főleg 7-8 óra pihenésre van szükség. A stresszoldás szintén különösen hasznos lehet ilyenkor: a relaxáció, a légzőgyakorlatok, a meleg fürdő vagy meditáció is segíthet abban, hogy egy fokkal elviselhetőbbé váljon ez az időszak.

A természetes segítségre vágyók emellett gyógynövényekkel is próbálkozhatnak: a barátcserje, a citromfű vagy a palástfű a népi gyógyászatban is ismert női ciklusszabályozók, érdemes kísérletezni a belőlük készült teákkal, de természetesen csak orvosi jóváhagyással. 

Figyeljünk magunkra!

Ha a tünetek zavaróan gyakoriak vagy intenzívek, érdemes nőgyógyászhoz fordulni, hiszen léteznek olyan hormonális és hormonmentes gyógyszerek, köztük bizonyos fogamzásgátlók, amelyek segítenek egyensúlyban tartani a ciklust és enyhíteni a PMS-t.

A legfontosabb azonban talán az, hogy megtanuljunk odafigyelni saját testünkre. Ha naplót vezetünk a ciklusunkról – akár telefonos applikációban, akár naptárban –, sokkal tudatosabban tervezhetünk, és előre tudjuk, mikor számíthatunk érzékenyebb időszakra. Ez segíthet abban is, hogy a legstresszesebb programokat és feladatokat ne ezekre a napokra időzítsük, vagy legalább felkészültebben kezeljük őket.

Kapcsolódó: Tudtad? Így hat a menstruáció az agyunkra

Kiemelt kép: Getty Images