szagelszívó tisztító

Valószínűleg te sem tisztítod, pedig baktériumok melegágya ez a konyhai gép

Valljuk be sok olyan zuga van a lakásnak, amiket szeretnénk egyáltalán nem tisztítani, pedig időről időre nagyon fontos lenne. Az egyik ilyen konyhai kényelmi eszközünk éppen ilyen, de megmutatjuk, hogy lehet gyorsan és könnyen takarítani.
  • A zsírtól még több kosz tapad ehhez a konyhai géphez.
  • Ha nem pucoljuk ki, egyenesen az ételünkbe kerül róla a kosz és még tűzveszélyes is.
  • A rendszeres tisztítás hatékonyabbá és hosszú életűvé teszi a gépet.

Legyen szó klímáról, levegőtisztítóról, páraelszívóról, ventilátor, ezek mind olyan eszközök, amik addig szolgálnak jól bennünket, amíg tisztán tartjuk őket. Ugyanis, ha túl porosak, penészesek lesznek, akkor a baktériumok és a gombák kedvelt helyei lesznek és csak szórják a lakásban a káros mikroorganizmusokat.

A konyhában is több olyan eszközt, szerkezet használunk, amiket sokkal gyakrabban kellene tisztítani, mint kedvünk tartja: ilyen a lefolyó, a mikrosütő, az air fryer, a hűtő, a sütő, a melegszendvics- és gofrisütő, no és a szagelszívó is.

Hogyan árthat a koszos szagelszívó?

A szagelszívó célja, hogy javítsa a levegő minőségét főzés közben azzal, hogy elvezeti a nedvességet, a füstöt, a zsíros párát és szagot. Az elvezetett szennyeződések egyrésze lerakódik a szagelszívó felületén vagy benne lévő filteren. „Amikor főzünk, a forró edénybe kerülő víz azonnal elpárolog, ezek az apró sistergő robbanások olajcseppeket is szétszórnak, amelyek a ventilátorba kerülnek, majd lerakódnak ott, és eltömítik a szűrőket” – figyelmeztet Bryan Quoc Le élelmiszertudós.

A szennyezett elszívók belobbanó zsírokozta tüzeket, levegőszennyezést és élelmiszer-eredetű fertőzéseket okozhatnak.

Vagyis a koszos, eltömődött szagelszívó mellett állni nemcsak roppant tűzveszélyes, de légzőszervi panaszokat is okozhat.

A bogarak is imádják

És ha ez nem lenne elég, akkor jobb ha tudod, hogy ezek a zsíros szennyeződések vonzzák a rágcsálókat és bogarakat is, tehát ne lepődj meg, ha nem a koszos konyhai szagelszívó mellett nem tudod semmivel sem kiirtani őket. És nemcsak ezek a kártevők okozhatnak egészségi problémát, hanem a koszos szagelszívóból az ételbe csepegő, kórokozókkal teli pára is.

Kapcsolódó: 6 takarítási hiba, amit mindannyian elkövetünk

Ha ezeket a problémákat mind el szeretnénk kerülni, akkor érdemes 2-3 havonta alaposan fertőtleníteni az eszközt.

szagelszívó tisztítás

Ha nem vagyunk benne biztosak, hogyan kell szétszedni a szagelszívót, inkább hívjunk szerelőt (Fotó: Getty Images)

Hogyan tisztítsuk a szagelszívót?

  1. Áramtalanítsuk a készüléket, és a szagelszívó közelében lévő elektromos eszközöket is húzzuk ki a biztonság kedvéért.
  2. Szedjük ki a szűrőt a szerkezetből, általában ez csak egy vagy két pattintás.
  3. Használjunk a takarításhoz mikroszálas rongyot, hogy ne karcoljuk meg a felületet.
  4. Fújjunk hideg zsíroldót magára a készülére, a szűrőt pedig áztassuk 15-20 percre zsíroldós, forró vízbe.
  5. Ha aktív szenes filter van a szagelszívóban, akkor azt nem lehet tisztítani, muszáj 3-6 havonta lecserélni attól függően, milyen sokat használjuk.
  6. A ventilátor lapátjait is törölgessük át alaposan a kendővel, és a szellőzőt is vizsgáljuk meg: ha nagyon sok lerakódás van a csőben, akkor arra már érdemes szakembert hívni. Ha nagyon sok és régi a lerakódás, akkor ki kell cserélni a szellőzőt – tanácsolja a szakértő.

És ne felejtsük el, nemcsak egészségi okokból érdemes rendszeresen kitisztítani a szagelszívót, és a többi háztartási eszközt, hiszen a gép hatékonyságát is növeljük vele és meghosszabbítja annak élettartamát.

Kapcsolódó: 25 perc alatt ragyogó tiszta lakás – Ez a trükkje!

Kiemelt kép: Getty Images