napi ingázás énidő

Így lesz a napi ingázás stresszéből tartalmas énidő

Ha jól használjuk ki, az ingázás akár a nap egyik legnyugodtabb, legfeltöltőbb szakaszává is válhat. Mutatjuk, hogyan alakíthatjuk át tudatos szokásokkal az utazás perceit hasznos énidővé.
  • Az ingázás nemcsak stresszforrás lehet, hanem a nap egyik legnyugodtabb szakaszává is válhat.
  • Egyszerű szokásokat mutatunk, amelyekkel javíthatjuk a közérzetünket utazás közben. 
  • Tudatos odafigyeléssel az ingázásból remek énidő is válhat.

Napi szinten ingázni borzaszó kimerítő tud lenni. Rohanás a villamos után, dugó az autópályán, álmos kibámulás a távolsági busz ablakán, vagy néhány órás zötykölődés a vonaton. És mit szoktunk ilyenkor tenni? Unaloműzésből a telefonunk után nyúlunk. Céltalanul görgetjük a videókat, dühítő kommenteket és híreket olvasunk, amelyek csak még fáradtabbá és lehangoltabbá tesznek.

Mutatunk 15 tippet, ami még a legtapasztaltabb ingázóknak is segíthet abban, hogy a közlekedés ne szenvedés, hanem a nap egyik feltöltő szakasza legyen.

1. Képzeljük el előre a napot

Használjuk az ingázással töltött időt arra, hogy elképzeljük, hogyan szeretnénk, hogy alakuljon a nap. A tudatalattink nem tesz különbséget a valóság és a képzelet között, így felkészíthetjük magunkat egy jó napra azzal, hogy elképzeljük, hogyan szeretnénk gondolkodni, érezni és viselkedni. Különösen hasznos, ha prezentáció, vagy fontos találkozó vár ránk.

2. Használjuk ki az időt rég halogatott adminisztrációra

Az ingázás remek alkalom arra, hogy megkönnyítsük a dolgunkat, és előre dolgozzunk. Végezzünk el néhány apró, de időtakarékos feladatot, amit általában halogatunk. Például tervezzük meg a heti menüt, vagy töltsük meg az online bevásárlókosarunkat.

3. Cseréljük le a pörgős podcastot nyugtató hangokra

A megszokott pörgős playlist vagy podcast helyett próbáljunk ki természeti hangokat. Ezek nemcsak az idegrendszert szabályozzák és csökkentik a kortizolszintet, hanem segítenek nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb állapotba kerülni, amire közlekedés közben gyakran nagy szükségünk van. Kutatások szerint a természet hangjainak hallgatása akár 35%-kal is csökkentheti a stresszt, különösen akkor, ha már eleve feszültek vagyunk.

4. Használjunk vizuális jelzést a munka lezárására

Kijelölhetünk egy vizuális pontot a hazafelé úton, például egy fát, táblát vagy épületet, ahol mentálisan elengedjük a munkát, és csak másnap reggel kezdjük újra. Így könnyebb lesz átkapcsolni és egy kis énidőt kialakítani az ingázás alatt.

Kapcsolódó: 12 dolog, amitől te is kiborulsz a buszon

5. Próbáljunk ki néhány apró nyújtógyakorlatot

  • Vállkörzés: Ülve vagy állva lassan forgassuk hátra a vállainkat 10–15-ször, majd irányt váltva.
  • Félfejkörzés: Döntsük le az állunkat, gördítsük lassan balra, középre, majd jobbra.
  • Vádlinyújtás: Kevésbé zsúfolt járművön támaszkodjunk meg, és nyújtsuk a vádlinkat.

6. Kezdjük a napot zöld környezetben

Ha megtehetjük, sétáljunk vagy biciklizzünk zöldövezeten keresztül a munkahelyünkre. Ez remek énidő, ráadásul már néhány perc a természetben is csökkenti a stresszt és javítja a hangulatunkat.

7. Használjunk aromaterápiát az ingázás során

Lehet, hogy elsőre furcsán hangzik, de teljesen érthető igény a járműveken terjengő, olykor igencsak kellemetlen szagok ellensúlyozására. Cseppentsünk levendula- vagy eukaliptuszolajat egy kendőre, sálra. Ez nemcsak segít megnyugodni, de egy kicsit elhitethetjük magunkkal, hogy elzártuk magunkat a külvilágtól. És persze a kellemetlen szagokat sem fogjuk érezni.

napi ingázás énidő

A jól megválasztott útravaló nemcsak energiát ad az ingázáshoz, hanem egy kis örömforrás is lehet zötykölődés közben (Fotó: Getty Images)

8. Induljunk el 10 perccel korábban

Ha néhány perccel korábban indulunk, elkerülhetjük a kapkodást, és még egy kávéra vagy egy kellemes reggeli sétára is jut időnk.

9. Próbáljuk ki az 5-4-3-2-1 módszert

Figyeljük meg 5 dolgot, amit látunk, 4 dolgot, amit hallunk, 3 dolgot, amit érzünk, 2 dolgot, amit szagolunk, és 1 dolgot, amit ízlelünk. Segít jelen lenni, tudatosan megélni a pillanatot. Nem utolsó sorban, remek unaloműző.

10. Sétáljunk, amikor csak lehet

Ha nem tudjuk az egész utat gyalog megtenni, szálljunk le néhány megállóval korábban, és gyalogoljunk. A séta jót tesz a szívnek, csökkenti a koleszterinszintet, javítja a hangulatot, ráadásul pár perc séta a saját gondolatainkkal értékes énidőt is adhat a rohanós napokban.

11. Fogyasszunk laktató, fehérjedús reggelit

A gyors péksütemény helyett vigyünk magunkkal egy adag görög joghurtot magvakkal, rozskenyeret mogyoróvajjal és banánnal vagy salátát, hogy stabil energiaszinttel kezdjük a napot, és az éhség ne legyen további zavaró tényező.

12. Aktiváljuk a core izmainkat

A buszon vagy vonaton ülve, húzzuk be a köldökünket a gerincünk felé 30 másodpercig, majd lazítsunk 10 másodpercig. Ez az apró, láthatatlan gyakorlat segít megerősíteni a törzsizmainkat.

13. Tanuljunk nyelvet

Az ingázás remek alkalom arra, hogy fejlesszük a nyelvtudásunkat. Számtalan applikáció segít ebben, és napi tíz perc gyakorlás is érezhetően javítja a döntéshozó képességünket, a memóriánkat és élesíti a gondolkodásunkat.

14. Hallgassunk rövid, inspiráló előadásokat

A hosszú hírgörgetés helyett keressünk rövid, motiváló TED-előadásokat vagy inspiráló beszélgetéseket, amelyek lendületet adhatnak.

15. Merüljünk el egy jó könyvben

Az ingázás tökéletes alkalom arra, hogy egy jó könyv elterelje a figyelmünket a dugókról és a zötykölődésről, és feltöltsön. Ha közben zavaró a környezet, használjunk zajszűrős fülhallgatót halk zenével, vagy válasszunk rövidebb, könnyebben megszakítható olvasmányokat.

Kapcsolódó: Nem minden énidő, az ami annak látszik!

Kiemelt kép: Getty Images