50 feletti, ősz hajú szép nő csíkos fürdőruhában fekszik sárga-fehér csíkos fürdőlepedőn homokos strandon napszemüvegben, kezét a feje fölé nyújtva

Legyél teljesen offline idén nyáron! A legjobb dopaminforrások telefon helyett

A közösségi média gyors örömforrásai helyett tartósabb boldogságot is találhatunk. Megnéztük, milyen offline tevékenységek adhatnak valódi feltöltődést idén nyáron a pszichológus szerint.
  • Miért érdemes és fontos időről időre leraknunk a telefont?
  • Az offline tevékenységek lassabban adnak örömérzetet, de tartósabb elégedettséget nyújthatnak.
  • Már napi egy-két telefonmentes óra is javíthatja a közérzetünket.

Amikor digitális detoxról hallunk, sokszor szélsőséges képek jelennek meg előttünk. Valaki kikapcsolja a telefonját egy hétre, törli az összes alkalmazását, vagy elvonul egy erdei faházba internet nélkül.

A pszichológusok szerint viszont a cél nem az, hogy teljesen eltűnjünk az online térből, hanem hogy visszaszerezzük az irányítást a figyelmünk felett. Ha minden szabad percünkben automatikusan a telefonunk után nyúlunk, az agyunk hozzászokik a folyamatos ingeráradathoz. Ilyenkor egy csendes séta vagy egy könyv elsőre unalmasnak tűnhet, pedig valójában csak újra meg kell tanulnunk élvezni a lassabb örömöket.

Miért olyan nehéz letenni a telefont?

A közösségi média azért olyan addiktív, mert azonnali jutalmat kínál az agyunknak. Egy új értesítés, egy vicces videó vagy egy like pillanatok alatt aktiválhatja az agy jutalmazó rendszerét.

A probléma az, hogy ezek az örömök gyorsan elillannak, ezért újabb és újabb ingerek után kezdünk kutatni. Sokunk számára ismerős lehet az érzés, amikor csak öt percre akartunk ránézni valamire a telefonon, végül pedig háromnegyed óra telt el észrevétlenül. Éppen ezért az első telefonmentes órák gyakran kifejezetten kellemetlennek, kényelmetlennek tűnhetnek. Nem azért, mert rosszat teszünk magunkkal, hanem mert megszakítunk egy régóta működő szokást. Viszont tényleg érdemes kihasználnunk a nyarat arra, hogy más dopaminforrások után nézünk, mint a képernyő.

Kattints a galériára és nézd meg, milyen dopaminforrásokból juthatsz boldogsághoz a telefonod képernyője helyett!

Nő a tengerparton nyugágyban ülve emeli a feje fölé szalmakalapját hátulról fotózva
Két nő hátulról fotózva nyári mezőn sétál, borús, felhős vihar előtti égbolt
Baráti vacsora nyári kertipartin
Varrótanfolyamon mutatják, hogyan kell méretet venni
Nyári kertészkedéshez szükséges eszközök és virágok sárga öntözőkanna és szalmakalap mellett
8 fotó

Nem több élményre, hanem több jelenlétre van szükségünk

A nyár sokszor arról szól, hogy minél több programot, utazást és élményt próbálunk besűríteni néhány hétbe. Közben azonban könnyen megfeledkezhetünk arról, hogy az élmények valódi értékét nem az adja, hány fotót készítettünk róluk, hanem hogy mennyire voltunk jelen bennük.

Lehet, hogy idén nyáron nem az lesz a legnagyobb kihívásunk, hogy új helyeket fedezzünk fel, hanem az, hogy néha egyszerűen letegyük a telefont, és hagyjuk megtörténni az életet. Az agyunk valószínűleg hálás lesz érte.

Kapcsolódó: meglepő dolog történik, ha ezt a beállítást megváltoztatod a telefonodon – próbáld ki!

Fotó: Getty Images, Unsplash

Ajánlott videó