A kéz és a köröm állapota nemcsak ápoltságunkról árulkodik, de egészségi állapotunkról is. A körmön megjelenő fehér foltok sokkal többet elmondanak, mint hinnénk.

Az ápolt kéz a lehető legjobb ajánlólevél. Ráadásul nemcsak esztétikai okokból érdemes odafigyelni rá, hanem mert ez az egyik legfeltűnőbb és legbeszédesebb testrészünk, ami rengeteget elmond egészségi állapotunkról vagy épp korunkról is.

A bőr öregedése éppen úgy hamar megmutatkozik rajta, mint az ízületek állapota vagy a keringés problémái. A legtöbbet talán mégis a körmök árulják el. A körmök szervezetünk belső állapotának tükrei, amiket nem árt időről időre jobban is szemügyre venni.

Hogyan nőnek? Milyen a színük, fényük, szerkezetük?  És vajon mit jelenthetnek azok a kis fehér foltok a körmön, amik néha megjelennek rajtuk?

Mindent a körömről

A köröm – ha nagyon tudományosra vesszük a figurát – egy módosult bőrképződmény, ami főként keratinból, egy rendkívül ellenálló fehérjéből áll. Ez ugyanaz az anyag, ami a hajunkban és a bőr felső rétegében is megtalálható.

A körömlemez, amit szabad szemmel látunk, valójában már élettelen szövet, amit a körömágy és a körömgyökér sejtjei folyamatosan tolnak előre. A köröm ilyen növekedése lassú, körülbelül 2-3 mm havonta – ez pedig azt jelenti, hogy a köröm aktuális megjelenése mindig egy múltbeli állapotot tükröz, hiszen hetek telnek el, mire egy-egy elváltozás „felér” a szabad szélhez.

A köröm egészséges állapotban sima, fényes, enyhén rózsaszínes árnyalatú, nincsenek rajta repedések, elszíneződések vagy foltok. Ha ilyesmit tapasztalunk, a háttérben lehet mechanikai sérülés, de akár tápanyaghiány, fertőzés vagy súlyos betegség is.

Kapcsolódó: Ezt árulja el körömformád a személyiségedről. 

Ha megjelenik a fehér folt

Sokan úgy tartják, hogy a körmön megjelenő fehér pöttyök egyértelműen vitaminhiányra utalnak – leggyakrabban a cink vagy a kalcium hiányát szokták felemlegetni. Sokszor valóban ez van a háttérben, de nem minden esetben igaz a feltételezés.

A legtöbbször ezek a pöttyök még ennél is ártalmatlanabbak: apró mechanikai sérülésre vezethetők vissza. Például amikor véletlenül odakoppintjuk az ujjunkat valamihez, erősebben toljuk vissza a körömágy bőrét, vagy manikűrözés közben megsértjük a köröm alatti növekedési zónát, a még a felszín alatt növekvő körmön sérülések alakulnak ki. Az ebből eredő kis foltok csak hetekkel később jelennek meg, ártalmatlanok, önmaguktól megszűnek, és általában nem is igényelnek kezelést.

Amikor baj van

Ha viszont a fehér foltok több körmön is megjelennek, rendszeresen visszatérnek, vagy más tünetekkel társulnak – például hajhullás, fáradtság, bőrszárazság is jár melléjük –, akkor már érdemes lehet kivizsgálást kérni. Ilyenkor valóban felmerülhet valamilyen mikrotápanyaghiány: a cink, kalcium, vas, B12-vitamin vagy épp fehérjehiány is okozhat elváltozásokat a körmön.

A körmön megjelenő fehér foltok emellett ritka esetekben valóban utalhatnak súlyosabb betegségekre is.

  • Teljes leukonychia esetén például az egész köröm kifehéredik, gyakran több ujjunkon is. Ez a tünet májbetegségre, vesebetegségre, esetleg alultápláltságra utalhat.
  • Az úgynevezett Mees-vonalak vízszintesen húzódó fehér csíkok, és megjelenésük oka lehet arzén- vagy nehézfém-mérgezés, súlyos fertőzés vagy kemoterápiás kezelés hatása is.
  • A Muehrcke-vonalak párosával megjelenő, vízszintes fehér csíkok, amelyek nem a körömlemezen belül, hanem az alatta lévő szövetekben jelennek meg és a köröm megnyomására eltűnhetnek. A jelenség hátterében alacsony fehérjeszint, a nefrotikus szindrómának nevezett veseműködési zavar, esetleg májbetegség is lehet.
egeszseg-korom-feher-folt

Ezeket a jeleket érdemes komolyan venni (Fotó: Getty Images)

Irány az orvos

A körömön megjelenő foltok az esetek legnagyobb részében ártalmatlanok, de mindig intő jel, ha több körmön is megjelennek furcsa mintázatok vagy teljes kifehéredés, illetve ha a köröm formája, állaga is megváltozik, valamint ha egyéb tünetek is jelentkeznek: fáradtság, sápadtság, ödéma, hányinger stb.

A laikus számára ráadásul nehéz különbséget tenni a mechanikus vagy táplálkozási eredetű apró fehér pöttyök és a komolyabb elváltozások között. Ezért ha valami szokatlant tapasztalunk – különösen ha minden körmön látható, ha nem múlik, vagy újra és újra megjelenik –, érdemes bőrgyógyászhoz vagy belgyógyászhoz fordulni. a jelenséggel.

Így védjük a körmöt!

Amellett, hogy teljes szervezetünk egészségére ügyelünk, közvetlenül is gondoskodhatunk arról, hogy körmünk szép és egészséges legyen.

Az egyik legfontosabb, amit a köröm egészségének érdekében tehetünk, hogy kerüljük a túl gyakori vegyszeres kínzást: használjunk gumikesztyűt a mosogatáshoz, takarításhoz vagy bármikor, amikor erős vegyszert használunk.

Ne reszeljük túl vékonyra a körömlemezt, és kerüljük a túl agresszív manikűrtechnikákat is. Időnként tartsunk szünetet a géllakkozásból vagy a műkörömviselésből is, hogy körmünk természetes védőrétege ismét megerősödhessen. 

Figyeljünk oda a táplálkozásra, hiszen a kiegyensúlyozott étrend a legjobb garancia a szép és erős körmökre, és hidratáljunk rendszeresen kívül-belül, hogy mindig szépek legyenek körmeink. 

Kapcsolódó: Mindent a köröm egészségéről

Kiemelt kép: Getty Images