almaecet káros gyógyszerekkel

7 gyógyszer és gyógynövény, amit soha ne kombinálj almaecettel

Az almaecet csodákra képes, de nem minden esetben veszélytelen.
  • Az almaecet egyes gyógyszerekkel veszélyes kölcsönhatásba léphet, befolyásolhatja hatásukat.
  • Összeszedtük, mely gyógyszerek szedése közben érdemes hanyagolni az almaecetet.
  • Gyógyszerszedés mellett érdemes kikérni szakember véleményét.

Az almaecet az egyik legnépszerűbb természetes gyógyszer, amit évszázadok óta használnak különböző egészségügyi problémákra. Számos vitamint, ásványi anyagot és hasznos savat tartalmaz. Sokan esküsznek jótékony hatásaira, mivel segít a bőr egészségének megőrzésében, a vércukorszint szabályozásában és a testsúly kontrollálásában. Ugyanakkor az almaecet kölcsönhatásba léphet bizonyos gyógyszerekkel, ami komoly egészségügyi kockázatokkal járhat.

Mutatjuk, melyek azok a gyógyszerek, és hatóanyagok amelyeket nem ajánlott együtt alkalmazni almaecettel. 

1. Cukorbetegség és vércukorszint-csökkentő gyógyszerek

Az almaecet csökkentheti a vércukorszintet, mivel lassítja a gyomor ürülését és a szénhidrátok felszívódását. Ez ugyan kedvező a cukorbetegek számára, de ha vércukorszint-csökkentő gyógyszerekkel együtt alkalmazzák, az növelheti a hipoglikémia (veszélyesen alacsony vércukorszint) kockázatát. A hipoglikémia tünetei közé tartozik a gyengeség, az izzadás, a zavartság és a gyors szívverés.

2. Szívgyógyszerek

A digoxin olyan szívbetegségek kezelésére szolgáló gyógyszer, amit pitvarfibrilláció és szívelégtelenség esetén írnak fel. Az almaecet ronthatja a digoxin hatását, ugyanis csökkenti a szervezet káliumszintjét. Alacsony káliumszint mellett előfordulhat zavartság, szédülés, hányinger vagy látási problémák.

3. Vízhajtók

A vízhajtókat a szív- és érrendszeri betegségek kezelésére használják, mivel segítenek eltávolítani a felesleges folyadékot a szervezetből. Egyes vízhajtók, például a hidroklorotiazid, a furoszemid vagy a klórtiazid, csökkenthetik a vér káliumszintjét. Mivel az almaecet is hozzájárulhat a káliumszint csökkenéséhez, ezek együttes szedése alacsony káliumszintet okozhat, amely izomgyengeséggel, görcsökkel és szívritmuszavarral járhat.

Kapcsolódó: 5 ételtípus és gyógyszer, amit nem szabad együtt fogyasztani

4. Hashajtók

Az emésztést serkentő hashajtók, például a szenna tea vagy a biszakodil, növelik a bélmozgást, de ezzel együtt a szervezetből gyorsabban ürülhet ki a kálium is. Az almaecet és a hashajtók együttes használata tovább fokozhatja ezt a hatást.

5. Egyes gyógynövények és étrend-kiegészítők

Egyes gyógynövények és étrend-kiegészítők – például a rókagomba, az oleander és a gyöngyvirág – természetes szívglikozidokat tartalmaznak. Ez egy olyan vegyületcsoport, amelyet főként szívbetegségek kezelésére használnak.

Ezek a vegyületek a szívizom összehúzódásainak erősségét növelik, és segítenek szabályozni a szívritmust.

Ha ezek mellett almaecetet is fogyasztunk, az növelheti a szívritmuszavar kockázatát.

6. Édesgyökér

Az édesgyökér remek természetes gyógymód emésztési problémák és menopauzás tünetek enyhítésére. Hosszú távú vagy nagy dózisú fogyasztása azonban növelheti a vérnyomást és csökkentheti a káliumszintet.

7. Zsurló (lófű)

A zsurló gyulladáscsökkentő hatású gyógynövény, amelyet vízhajtóként is használnak. Mivel önmagában is csökkentheti a káliumszintet, az almaecettel való együttes fogyasztása növelheti a hipokalémia kockázatát, ami izomgyengeséggel és szabálytalan szívveréssel járhat.

Kapcsolódó: Ezeket a gyümölcsöket tilos gyógyszer mellé enni

Óvatosan a gyümölcsökkel!

Nemcsak az almaecet, hanem más gyümölcsök, például a pomelo és egyes narancsfajták is kölcsönhatásba léphetnek bizonyos gyógyszerekkel, különösen idősebb korban. Ezek a gyümölcsök furanokumarin nevű vegyületeket tartalmaznak, amelyek gátolják a májban a gyógyszerek lebontását végző enzimek működését. 

Ezáltal a gyógyszerek hosszabb ideig maradhatnak a szervezetben, ami túladagoláshoz és súlyos mellékhatásokhoz vezethet. Különösen érintettek lehetnek a vérnyomáscsökkentők, koleszterinszint-csökkentők és bizonyos rákellenes szerek.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Ha rendszeresen iszol almaecetet vagy grapefruitlevet, mindenképp konzultálj az orvosoddal, főleg, ha gyógyszert is szedsz, mert hosszú távon többet árthatsz vele.

Kiemelt kép: Getty Images

A grapefruit veszélyes lehet, ha a következő gyógyszereket szeded