egészség rák ráktünet

Ezeket a ráktüneteket hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni

A rákbetegség nem mindig tipikus tünetekkel jelez először. Ha egyszerre több furcsa dolgot észlelünk magunkon vagy szeretteinken, akkor mindenképp kezdjünk gyanakodni, szóljunk orvosnak is!
  • Itthon évente több tízezer rákos megbetegedést diagnosztizálnak. 
  • A rák korai felismerése életeket menthet, ezért figyeljünk jobban a gyanús, enyhe jelekre is.
  • A korai felismerés kulcsa, hogy a nem tipikus tünetekre is komolyan vegyük. 

A rák világszerte az egyik vezető halálok, és Magyarországon is kiemelkedően magas a daganatos megbetegedések száma. Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint évente több millió ember hal meg rákban, és hazánkban is több tízezer új megbetegedést diagnosztizálnak évente.

A leggyakoribb ráktípusok közé tartozik a tüdőrák, a vastagbélrák, a mellrák és a prosztatarák.

A rákbetegségek esetében a korai felismerés életmentő lehet. Bizonyos tünetek esetén ma már a legtöbbünknek egyértelmű, hogy orvoshoz kell fordulni, mert ezek közismertek, és ha nem is kizárólag rákos megbetegedésre utalnak, az mindannyiunk számára nem is kérdés, hogy komolyan kell venni őket.

A mellben vagy hónaljban tapintott csomó, a tartós és súlyosbodó köhögés, vérköpés, a véres széklet vagy a hirtelen megváltozott székelési szokások a legtöbbünket orvoshoz szalajtanak. Vannak ugyanakkor olyan tünetek is, amelyek megjelenése esetén nem feltétlenül gondolunk súlyos betegségre, és ártalmatlanabb okoknak tulajdonítjuk őket.

1. Tartós fáradtság és gyengeség

Sokan egyszerűen a stresszre vagy alváshiányra fogják a fáradtságot, pedig több ráktípus (például leukémia vagy vastagbélrák) egyik korai jele is lehet. Az állandó kimerültségérzés azért is lehet szembeötlő, mert akkor is jelentkezhet, ha valaki eleget pihen és megfelelően táplálkozik. Ha ilyesmit tapasztalunk, érdemes legalább egy vérvételt kérni.

egeszseg-rak-raktunet

A krónikus fáradtság intő jel (Fotó: Getty Images)

2. Indokolatlan fogyás

Ha valaki jelentős testsúlyt veszít diéta, csodainjekció vagy fokozott testmozgás nélkül, az akár hasnyálmirigyrák vagy gyomorrák jele is lehet. A gyors fogyás különösen akkor aggasztó, ha rövid idő alatt 5-10%-os testsúlycsökkenés következik be, anélkül, hogy megváltoztattuk volna az étrendünket, vagy épp testmozgási szokásainkat.  

3. Hosszan tartó, ismétlődő emésztési problémák

A gyakori puffadás, gyomorfájdalom vagy nyelési nehézségek – más rendellenességek mellett persze –  akár gyomor- vagy nyelőcsőrákra is utalhatnak. Ezek a panaszok gyakran összetéveszthetők az egyszerű gyomorhurut vagy épp reflux tüneteivel, ezért sokan nem fordítanak rájuk kellő figyelmet. Ha hosszabb ideig, azaz több hét után sem rendeződik az emésztésünk, keressünk fel orvost.

Kapcsolódó: A vastagbélrák kevésbé ismert tünetei

4. Krónikus fejfájás vagy látásproblémák

A gyakori fejfájás, a kettős vagy homályos látás bizonyos ritka(!) esetekben akár agydaganat jele is lehet. A fejfájás ilyenkor nem reagál a megszokott fájdalomcsillapítókra, és jellemzően reggelente vagy fekvő helyzetben erősödik fel. Ha ilyesmit tapasztalunk, érdemes beszélni róla az orvosunkkal, hogy kizárhassa a komolyabb bajt.

egészség rák ráktunet

A fejfájás legtöbbször ártalmatlan okra vezethető vissza, mégis fontos tünet (Fotó: Getty Images)

5. Bőrelváltozások

Egy új vagy megváltozott küllemű anyajegy, a bőr elszíneződése vagy nem gyógyuló seb a bőrrák egyes típusainak tünete is lehet, mégis sokan figyelmen kívül hagyják az ilyesmit. Érdemes figyelni az aszimmetrikus formákra, a szokatlan színváltozásokra és a gyorsan növekvő elváltozásokra is, mert ezek gyakran jeleznek rákos megbetegedést. 

6. Hosszú ideig fennálló köhögés, rekedtség

Nemcsak megfázás vagy allergia okozhat ilyen tünetet, hanem akár tüdőrák vagy gégerák is. Ha egy köhögés nyolc hétnél tovább tart, vagy véres köpet jelentkezik, mindenképpen ajánlott orvosi vizsgálatot kérni.

7. Fájdalom ismeretlen eredettel

Bár fájdalom sokféle okból jelentkezhet, ha egy adott területen tartósan fennáll, érdemes kivizsgáltatni. A csontfájdalom előrehaladott csontdaganatra vagy áttétekre utalhat, míg a tartós hasfájás petefészekben kialakult rák vagy hasnyálmirigyrák jele is lehet.

A rák és egyéb megbetegedések megelőzéséhez nemcsak az fontos, hogy figyeljünk a szokatlan, vagy kevésbé jellegzetes tünetekre, de az is, hogy ne hagyjuk ki a rendszeres szűrővizsgálatokat. Ezek szintén nagyon fontos részei az egészségmegőrzésnek.

Mentális egészségünk megőrzésének pedig az a záloga, hogy ne kezdjünk öndiagnózisba, és katasztrofális forgatókönyvek felállításába. Azzal, ha orvoshoz megyünk, az esetek döntő többségében kizárjuk a komolyabb betegségeket.

Ha pedig mégis valamilyen komolyabb bajra derül fény, azzal, hogy időben léptünk, jelentősen javítottuk gyógyulási esélyeinket. 

Kapcsolódó: Nemrégiben a rák kutatásához kapcsolódó pozitívumokról írtunk 

Kiemelt kép: Getty Images