- Évente több millió ember fordul orvoshoz székrekedés miatt, és sokan közülük szépen, lassan rá is szoknak a hashajtó készítményekre.
- Ezt a tendenciát meg lehetne állítani, ha rostokban gazdag ételeket fogyasztanánk, elegendő vizet innánk és rendszeresen mozognánk.
- Ha heti 3-nál kevesebbszer van székletünk, székrekedésről beszélünk – ez ellen beválhatnak az alábbi tippek!
Általánosságban elmondható, hogy az egészséges rendszerességű székelés napi kettő és heti három alkalom közé esik. Az egészséges széklet se nem folyékony, se nem túl kemény. Egy teljes cikket írtunk már arról, hogy mi a székelés ideális időpontja és milyen az egészséges végtermék. Összesen 36 órába telik, amíg a táplálék áthalad az egész tápcsatornán, nem érdemes (ha nem muszáj) hashajtókkal felborítani az érzékeny egyensúlyt. Még enyhébb székrekedés esetén sem.
Jó emésztéssel a székrekedés ellen
A jó emésztés kulcsa a sok víz és a rostdús táplálkozás. Utóbbit fedezhetik a gabonák és hüvelyesek, vagy legalább fél kiló friss, nyers zöldség és gyümölcs naponta. Egy felnőttnek napi 25-35 gramm rostra van szüksége a jó emésztéshez és a székrekedés elkerüléséhez. A legtöbben azonban ennél nagyságrendekkel kevesebbet fogyasztunk.

Ha hirtelen megváltozik a székleted állaga, színe, szaga, akkor arról beszélj az orvosoddal! (Fotó: Getty Images)
Ha, mondjuk, csak fehér lisztes pékárut, tésztát fogyasztasz, nem eszel elég friss zöldséget, gyümölcsöt, köretnek is fehér rizst vagy sült krumplit kérsz, akkor valószínűleg nincs meg napi 5-10 gramm rost sem a táplálkozásodban.
Milyen az egészséges széklet, és mit jelez, ha fáj az ürítés? Olvasd el az intő jeleket és fordulj orvoshoz, ha ilyen tüneteid vannak!
A székrekedés lehet a kiszáradás, az irritábilis bél szindróma (IBS), a rossz táplálkozás és különböző gyógyszerek következménye. De a medencefenék diszfunkció szintén nagyon fontos (és gyakran figyelmen kívül hagyott) tényező.
5 tipp székrekedés ellen
Amennyiben egészséges a bélrendszered, és „csupán” annyi a problémád, hogy nehezen (vagy nem mindig) megy a székelés és ettől diszkomfort érzeted van, akkor vesd be az alábbi, székrekedés elleni praktikákat!
1. Barátságos rostok
Válassz olyan rostokban és nedvességben gazdag táplálékot, amit könnyű emészteni és még lazítja is a székletet. Ilyen a nyers alma (hájastul), a répa, a karalábé, a retek és az avokádó. Ha ezekből eszel mindennap nap legalább 30-40 dekát, akkor nem lesz gondod a székeléssel.
Ha úgy érzed, nagyon puffadsz, akkor lassan, naponta növelve az adagokat vezesd be az étrendedbe a rostokat! A gabonák, teljes kiőrlésű pékáruk, a hüvelyesek és a káposztafélék hasfájást, szélgörcsöt okozhatnak – ezekből először mindenképp maréknyi adagokat egyél. Ha nassolnál, akkor egyél mogyorót, aszalt datolyát, fügét vagy szilvát kis mennyiségben.
Az új csodaszer a kivi: könnyen emészthető és egy olyan enzimet tartalmaz (aktinidin), ami hidratálja a bélfalat, a nedvességtől pedig könnyebb a széklet előrehaladása.
Napi 2 kivivel már számottevően jobb lehet az emésztés – de ez nem jelenti azt, hogy csupán ennyi friss gyümölcs elég is az egészséges étkezéshez!
2. Meleg ital éhgyomorra
A bélmozgást jelentősen beindítja, ha üres gyomorra sok folyadékot iszunk, és még hatásosabb, ha langyos vizet, meleg kávét vagy teát kortyolunk el a reggeli mellé. A kávé közismerten stimulálja a bélmozgást, a gyorsabb mozgás székelési ingert válthat ki. Ha szeretnél rásegíteni az anyagcserédre, akkor igyál meg naponta egy csésze szennateát melegen. De ne áztasd túl sokáig, mert akkor erős hashajtó hatása lesz!
3. Masszírozási trükk
Furcsának tűnhet, de a gát (a külső nemi szervek és a végbélnyílás közötti rész) enyhe megnyomásával, masszírozásával székelési ingert idézhetünk elő. Mutatóujjal, néhányszor enyhén nyomjuk meg ezt a szakaszt! A Journal of General Internal Medicine című szaklapban 2015-ben megjelent tanulmány szerint ez a technika olyannyira bevált a kísérletben részt vevők körében, hogy 82%-uk később is rendszeresen alkalmazta a masszázst.
4. Guggolj, ha kell!
Régi, de biztos módszer, ha guggolva próbálsz könnyíteni magadon. Amikor érzed, hogy van egy enyhe székelési inger, de nem elégséges, akkor lazán, szétterpesztett lábakkal guggolj le. Ez a póz ellazítja a medence izmait és segíti a kakilást. Hogy az inger ne tűnjön el, a vécén ülve is tartsd magasan a lábadat, tegyél alá sámlit!
5. Kerüld a székletfogókat!
Amikor nem tudsz egészségesen, rostdúsan enni – mondjuk munka, utazás vagy betegség miatt –, legalább arra figyelj, hogy ne fogyassz olyat, ami keményíti a székletet! Ilyen a csoki, a fekete tea, a krumpli és a fehér liszt (keksz, ropi, ostya, fehér kenyér). Kevesen tudják, de az alkoholnak is kettős hatása lehet: valakinél hasmenést okoz, másnál éppen székrekedést, mivel elvonja a nedvességet a szervezetből. Már csak ezért sem érdemes alkoholt fogyasztani.
Érdekes jelenséget figyeltek meg az orvosok a széklet formáját illetően: az ilyen módon megváltozott végtermék vastagbélrák tünete is lehet!
Kiemlet kép: Getty Images