- A féltékenység és az önbizalomhiány gyakran mérgező dinamikát alakít ki a barátságokban.
- Az igaz barát örül a sikereinknek, nem relativizálja azokat.
- Ha valaki rendszeresen aláássa az önbizalmunkat, érdemes felülvizsgálni a kapcsolatot.
Mindannyiunk életében vannak olyan barátok, akik mellett önmagunk lehetünk. Ők velünk örülnek egy előléptetésnek, egy új kapcsolatnak vagy akár egy apró sikernek is. De mi történik akkor, ha valaki csak a nehéz pillanatokban van mellettünk, azt pedig láthatóan rosszul viseli, ha valami jól alakul az életünkben?
A pszichológusok szerint léteznek olyan mérgező barátságok, amelyekben a másik fél tudatosan vagy tudattalanul inkább a kudarcunknak drukkol, mint a boldogságunknak.
Amikor egy barát valójában ellendrukker
Szeretjük azt hinni, hogy a barátság mentes a versengéstől. A pszichológusok szerint viszont a legközelebbi kapcsolatainkban is hajlamosak vagyunk összehasonlítani magunkat a másikkal. Ha valaki bizonytalan a saját életével, karrierjével vagy párkapcsolatával kapcsolatban, a barátja sikere könnyen fenyegetésként jelenhet meg számára.
Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy rossz emberről van szó. Sokszor a saját feldolgozatlan sérülései, önbizalomhiánya vagy irigysége áll a háttérben. A hatás azonban ugyanaz lehet: a kapcsolat egyre kevésbé lesz támogató, és egyre inkább kimerítővé válik.
1. Mindig kisebbíti a barátja sikereit
Megkaptuk álmaink állását? Végre összeköltöztünk a párunkkal? Elindítottuk a saját vállalkozásunkat? Az egészséges barátságban ezek ünneplésre adnak okot. A mérgező barát azonban gyakran rögtön hozzáteszi:
- Jó, de azért ez nem olyan nagy dolog.
- Szerencséd volt.
- Majd meglátjuk, meddig tart.
Ahelyett, hogy együtt örülne velünk, azonnal relativizálja az eredményeinket.
2. Láthatóan rosszkedvű lesz, amikor jó dolgok történnek velünk

Csak akkor van elemében, ha nekünk nem sikerült valami vagy szomorúak vagyunk? Intő jel!
A testbeszéd sokszor többet mond minden szónál. Ha egy barátunk rendszeresen lelkes és aktív, amikor a problémáinkról mesélünk, de elhallgat vagy érdektelenné válik, amikor valami örömteli történik velünk, az figyelmeztető jel lehet.
A valódi támogatás nemcsak a nehézségek idején mutatkozik meg, hanem akkor is, amikor végre minden jól alakul.
3. Aggodalomnak álcázza a lebeszélést
Ez az egyik legnehezebben felismerhető jel. Első hallásra úgy tűnhet, hogy csak féltene minket.
- Biztos, hogy ezt akarod?
- Nem túl kockázatos?
- Szerintem túl magasra teszed a lécet.
Természetesen egy jó barát néha figyelmeztethet a veszélyekre. A különbség az ismétlődésben rejlik. Ha valaki szinte minden új lehetőségünket negatív színben tünteti fel, könnyen lehet, hogy nem a biztonságunkat félti, hanem a fejlődésünket, gyarapodásunkat viseli nehezen.
4. A hibáinkról többet beszél, mint a sikereinkről
Ismerjük azt az embert, aki hónapokkal később is felhozza a kínos baklövéseinket, de az eredményeinket egy mondattal elintézi. Ha valaki aránytalanul sok figyelmet fordít a kudarcainkra, miközben alig reagál a sikereinkre, eredményeinkre, az arra utalhat, hogy valójában nem szeretne azt látni, hogy előrébb jutunk az életben, haladunk.
Az ilyen kapcsolat hosszú távon rombolhatja az önértékelést, mert azt az érzést kelti bennünk, hogy soha nem vagyunk elég jók.
5. Folyamatosan összehasonlítja magát velünk
A mérgező barátságok egyik legjellemzőbb eleme a rejtett versengés. Ha minden beszélgetésből verseny lesz, ha minden sikerünkre érkezik egy még nagyobb történet, vagy ha a másik rendszeresen méri magát hozzánk, az idővel komoly feszültséget teremthet.
Az egészséges kapcsolatokban két ember fejlődése nem egymás ellen történik. A barát sikere nem vesz el semmit a mi lehetőségeinkből.
Mit tegyünk, ha a saját történetünkre ismerünk?
A legfontosabb, hogy ne egyetlen helyzet alapján hozzunk ítéletet. Mindenkinek lehet rossz napja, lehet féltékeny vagy sértett időszaka. Ha azonban ezek a viselkedések tartós mintázatként jelennek meg, érdemes őszintén végiggondolni a kapcsolatot.
Egy jó barátság biztonságot ad. Inspirál, felemel, és teret enged annak, hogy a másik ragyogjon. Ha valaki rendszeresen rossz érzéseket kelt bennünk a saját sikereink miatt, az már nem feltétlenül a támogatás, hanem a mérgező dinamika jele.
Kapcsolódó: olvasd el a szakember hasznos tanácsait, hogyan kezeld a mérgező embereket az életedben
Fotó: Getty Images