A bőrrák gyakran csendben támad: egy ártatlannak tűnő folt, egy viszkető pötty vagy épp egy kifakult anyajegy mind utalhat a bajra. Minél előbb észrevesszük, annál nagyobb az esély a gyógyulásra.

A bőrrák a világ egyik leggyakoribb daganattípusa: a WHO becslése szerint évente több mint 3,5 millió nem melanoma típusú, illetve melanomás esetet diagnosztizálnak világszerte.

Magyarországon az Országos Onkológiai Intézet adatai szerint évente mintegy 2000 új melanomás esetet regisztrálnak, és több ezerre tehető a bazálsejtes és laphámsejtes karcinómák száma is.

Bár ezek a daganatok jól gyógyíthatók, ha időben felismerik őket, nem ritka, hogy a tünetek alig észrevehetők, megtévesztők vagy épp nem is a bőrön jelentkeznek látványosan. A korai felismerés esélyeit jelentősen javítja, ha a klasszikus figyelmeztető jeleken túl azokra a kevésbé nyilvánvaló, ritkább tünetekre is figyelünk, amelyekre kevesen gondolnának.

A legismertebb jelek

A bőrrákkal kapcsolatban a legtöbben az úgynevezett ABCDE szabályt ismerik, ami elsősorban a melanoma gyanús jeleire figyelmeztet. Nem lehet elégszer ismételni a gyanút keltő jeleket, és érdemes időről időre ezeknek a szempontoknak a mentén ellenőrizni anyajegyeinket.

  • A (aszimmetria): az anyajegy egyik fele nem tükörképe a másiknak
  • B (border/szegély): szabálytalan, elmosódott szélek jellemzik a foltot
  • C (color/szín): többféle szín található meg egy folton belül,
  • D (diameter/átmérő): 6 mm-nél nagyobb a folt,
  • E (evolution/változás): növekedés, viszketés, vérzés vagy bármilyen változás mutatkozik

Ártalmatlannak tűnő jelek, amik bőrrákra utalhatnak

Sajnos nem minden bőrrákos elváltozás tűnik fel azonnal. Van, amelyik nem a fent említett szabályokat követi, és vannak olyan tünetek is, amelyeket sokan ártalmatlannak hisznek, vagy egyszerűen figyelmen kívül hagynak. Az ABCDE szabályon túl jó, ha figyelünk az alábbiakra is.

1. Sötét csík a köröm alatt

A subungualis melanoma egy ritka, de veszélyes rákforma, amely gyakran egy hosszanti, barna vagy fekete vonalként jelenik meg a köröm alatt. Sokan véraláfutásnak vagy sérülésnek gondolják, így hónapokig, évekig is rejtve maradhat.

2. Nem gyógyuló pattanásszerűség vagy seb

Egy hússzínű, apró csomó, ami hónapokig nem múlik, lehet kár bazálsejtes karcinóma is. Ennek fő jellemzője, hogy nem reagál semmilyen kezelésre, emellett néha vérezhet vagy varasodhat is.

borrak-kevesbe-ismert-tunetei

A bőrrák jelei nem mindig egyértelműek (Getty Images)

3. Hegszerű folt, előző sérülés nélkül

Az úgynevezett infiltratív basalioma gyakran fakó, gyöngyházszínű, feszes, lapos foltként jelentkezik, amely hegre emlékeztet, de nem előzi meg kialakulását sérülés.

4. Kifakuló anyajegy

Az amelanotikus melanomák nem tartalmaznak pigmentet, ezért színtelennek, rózsaszínűnek vagy bőrszínűnek tűnhetnek. A halványodás gyakran megtévesztő, és miatta észrevétlen maradhat a betegség.

5. Cserepes, hámló ajak

Ha egy ajakterület tartósan kiszárad, berepedezik, vagy folyamatosan hámlik, az aktinikus keratózis jele lehet, amely később laphámrákká alakulhat.

6. Szaruhoz hasonlító kinövés

Az úgynevezett bőrszarv egy kemény, szarutartalmú kinövés, ami alatt gyakran rákmegelőző állapot vagy laphámsejtes karcinóma húzódik.

borrak-kevesbe-ismert-tunetei

Az aktinikus keratózis egy daganatmegelőző állapot (Fotó: Getty Images)

7. Viszketés, szúró érzés

Egy bőrelváltozás, ami viszket, szúr vagy fájdalmas, lehet korai figyelmeztető jel akkor is, ha látszólag semmi nem változik rajta.

8. „Rút kiskacsa” jelenség:

Az ember bőrén lévő anyajegyek többsége hasonlít egymásra. Ha egy darab teljesen más, formájában, színében vagy viselkedésében, akkor azt érdemes kivizsgáltatni.

9. Rejtett helyek

Fontos még tudni, hogy a bőrrák rejtett helyeken is megjelenhet: a tenyéren, talpon, körmök alatt, fejbőrön, szájüregben, vagy épp a nemi szerveken is előfordulhat. Ezeket a területeket is érdemes időnkként átvizsgálni, vagy szűrővizsgálat során orvossal megnézetni.

10. Laboreredmények

Egyes esetekben a laboreredményen mutatkozó eltérések utalnak esetleges bőrrákra. Az emelkedett LDH-szint előrehaladott melanománál is előfordul. A magas S100B vagy MIA fehérjeszint daganataktivitást jelezhet az SCC-antigén pedig főleg laphámrák esetén lehet magasabb.

Előzzük meg! 

Fontos, hogy legyünk körültekintők, de ne stresszeljük magunkat feleslegesen. A bőrünkön található elváltozások nagyobb része jóindulatú, így nem kell rögtön a legrosszabbra gondolni. Kérdezzünk meg inkább szakembert.

Keressük fel orvosunkat, ha bármilyen bőrelváltozás nem gyógyul 4-6 hét alatt, ha egy anyajegy érzékeny, viszket, vérezni kezd, ha formájában, színében vagy felszínében változik, ha újonnan jelenik meg, és kitűnik a test többi anyajegye közül. 

A bőrrák megelőzése érdekében fontos, hogy kerüljük a szoláriumozást és a túlzott napozást. Utóbbit különösen a déli órákban, amikor a napsugárzás a legerősebb. Mindennap használjunk legalább 30-as faktorszámú fényvédő krémet, még akkor is, ha felhős az idő. Viseljünk védőruházatot, széles karimájú kalapot és UV-szűrős napszemüveget, hogy minél kevesebb közvetlen sugárzás érje a bőrünket, emellett évente legalább egyszer látogassunk el bőrgyógyászhoz, hogy idejében észrevegyük az esetleges elváltozásokat.

Kapcsolódó: Ekcéma vagy bőrrák? Nem mindig könnyű eldönteni. 

Kiemelt kép: Getty Images