Izgalmas történetvezetés, keserédes tónus, emlékezetes karakterek, színészlegendák, görbe tükör és megannyi szállóigévé avanzsálódott mondat. Aki szereti a hazai mozit, jól tudja, hogy miben is rejlik a hamisítatlan magyar humor ereje – ami már a fekete-fehér filmek idején sem hiányozhatott a legtöbb alkotásból.
A ’30-as, ’40-es és ’50-es években is születtek olyan jól öregedő, örökzöld filmvígjátékok, amelyek napjaink generációit is képesek megnevettetni. Gondoljunk csak az 1931-es Hyppolit, a lakáj című filmre, amely máig a műfaj egyik legkiválóbb példája. A későbbi évtizedekben pedig számos olyan neves rendező és színész emelte tovább a műfajt (és a tétet), mint Bacsó Péter, Bujtor István, Gálvölgyi János, Koltai Róbert, Pogány Judit vagy Rudolf Péter.
A jó vígjátékokért szerencsére pedig napjainkban sem kell messzire menni. Egyre több a fekete humorral operáló, modern társadalmi kérdéseket boncolgató film is, amelyek közül néhány nemcsak a hazai közönséget, de a külföldi filmfesztiválokat is meghódította (Liza, a rókatündér, Kontroll, Szabadesés, Drakulics elvtárs, Fekete pont – csak hogy néhányat említsünk).

Bársony István, Gárdonyi Lajos, Herczeg Jenő, Kabos Gyula, Pázmán Ferenc és Sárossy Andor az 1931-es Hyppolit, a lakáj című filmben (forrás: IMDb, Nemzeti Filmintézet)
Kapcsolódó: Felismered idézet alapján a filmeket?
És hogy mitől is lehet igazán jó egy magyar vígjáték? Egyszerre ötvözi a sajátos humort a mély mondanivalóval és a kreatív történetmeséléssel, miközben nem sajnálja tőlünk az éles társadalomkritikát sem – mert ha egyszer olyan nép hírében állunk, akik sírva vigadnak, csináljuk rendesen, nem igaz?
Jól ismered az ikonikus magyar vígjátékokat?
Kvízünkben 10 hazai vígjátékot gyűjtöttünk csokorba – bár kedvenc alkotásaink sorát napestig sorolhatnánk. Lássuk, mennyire kenyered a magyar humor!
Kapcsolódó: Melyik film jelent meg előbb?
Kiemelt kép: Pécsi Ildikó, Koltai Róbert és Haumann Péter az Indul a bakterház című film egyik jelenetében (forrás: IMDb)
Tesztfotó: Getty Images, noklapja.hu