- Nem minden szakítás előzhető meg, de érdemes figyelni a kevésbé látványos jelekre.
- Az, hogy valaki nem konfrontálódik, még nem jelenti azt, hogy elégedett.
- Egyik kapcsolatból a másikba ugrik? Könnyen lehet, hogy te is csak B terv vagy a számára.
Gyakran halljuk másoktól, hogy teljesen felkészületlenül érte őket a szakítás. Ilyenkor a saját tapasztalatainkból kiindulva hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy mindennek megvan a maga oka, és a sértett fél csupán homokba dugta a fejét. Ugyanakkor – bár ritkán – valóban előfordulnak olyan szakítások is, amelyeknek látszólag nem volt semmilyen előjele. Legalábbis a felszínen.
A megfelelő társ megtalálása kimerítő folyamat, főleg, ha újra és újra olyan emberekbe botlunk, akik képtelenek őszintén megfogalmazni az érzéseiket. Ehelyett inkább a most következő alattomos viselkedésformákat választják.
Nem mondja ki, de mutatja: 5 intő jel, hogy vége a kapcsolatnak
Ha te is álltál már értetlenül egy szakítás előtt, azon tűnődve, hogyan történhetett meg mindez, akkor itt az idő, hogy feltárd a mögöttes okokat, méghozzá a pszichológia segítségével. Íme néhány apró, de árulkodó jel, amelyek arra utalhatnak, hogy a partnered már fontolgatja a szakítást.
1. Már nem megy bele a vitákba
Ha két ember még képes vitatkozni – észérveket és valódi érzelmeket is megengedő párbeszéd formájában –, az azt jelzi, hogy fontos számukra a kapcsolat, és hajlandóak tenni azért, hogy jobb legyen. Ha viszont a partnerünk semlegessé vált és már semmi ellen nem emel szót, az intő jel lehet.
A konfliktuskerülő személyiségek gyakran figyelmeztetés nélkül lépnek ki a kapcsolatból,
mivel képtelenek beszélni a frusztrációikról. „Ha szeretni akarod magadat és a partneredet, nyitottnak kell maradnod az igazságra” – mondja Dr. Margaret Paul, a YourTango pszichológus szakértője. – „Ha inkább elkerülöd a szembesülést és bezárkózol, ezzel elkerülhetetlenné válik a fájdalmas szakítás.”
2. Más kapcsolataiból is hajlamos eltűnni
Az Amerikai Pszichológiai Társaság (APA) 2021-es tanulmánya érdekes összefüggést talált a személyes célok és a szakítási stratégiák között. Az eredmények szerint, azok az emberek, akik erősebben törekedtek az önérvényesítésre, nagyobb valószínűséggel döntöttek úgy, hogy hátra hagyják kapcsolataikat.
Ezzel szemben azok, akik inkább a kapcsolatok megőrzésére törekedtek, ritkábban számoltak be szakításról. A kutatás továbbá azt is kimutatta, hogy a vizsgált személyek korábban is hasonló mintázatot követtek, vagyis amilyen gyorsan kezdeményeztek viszonyt, olyan hirtelenséggel vetettek véget is neki.

A kapcsolat végét gyakran nem kimondott szavak, hanem apró, árulkodó viselkedésformák jelzik (Fotó: Getty Images)
A tanulmány egyik fő tanulsága tehát az, hogy aki hajlamos rendszeresen megszakítani kapcsolatait – legyenek azok baráti vagy más természetűek –, az nagy valószínűséggel a párkapcsolataiban is hasonló viselkedésmintát fog követni.
3. Majomként ugrál ágról ágra
Persze nem szó szerint! Ezt a jelenséget hívjuk monkey branching-nek, ami magyarul annyit jelent, hogy az illető, akárcsak a majom, egyik ágról a másikra ugrál – vagyis amíg nem talál jobbat, nem lép ki a meglévő kapcsolatából. Az Amerikai Pszichológiai Társaság kutatása szerint ez gyakran azt is jelenti, hogy az érintett személy megcsalja a jelenlegi partnerét a leendő partnerével.
Kapcsolódó: 5 jel, hogy kínkeserves lesz a válásotok – Egy ügyvéd tapasztalatai.
A cél mindig ugyanaz, egyre magasabb szintű, jobb partnert találni, ezért gyakran előfordul, hogy az ilyen típusú személy egyik választottját sem szereti igazán, csak kihasználja őket céljai elérése érdekében. Brittney Lindstrom tanácsadó pszichológus szerint ne tekintsük ezt a felismerést azonnal negatívumnak. „Gondolj rá inkább jó dologként. Rájöttél, mi történik, és megszabadulhatsz ettől a negatív, önző személytől. Ez egy új kezdet. A fájdalom annál nagyobb lett volna, minél tovább tart a kapcsolat.”
4. A külsőségek alapján dönt
Nem könnyű egy nárcisztikus személlyel bensőséges kapcsolatot kialakítani, hiszen számukra a megerősítés mindennél fontosabb. Lételemük, hogy dicsérjék őket, hogy felnézzenek rájuk, és hogy folyamatosan visszaigazolják, mennyire értékesek. Ez a hozzáállás azonban könnyen alááshatja a párkapcsolatot. Az ilyen típusú személyiségek hajlamosak arra, hogy hierarchikusan gondolkodjanak,
a státusz és a csodálat pedig mindennél előrébb való a számukra, még a kapcsolatuknál is.
Emiatt nem fognak hosszú távon olyasvalaki mellett élni, aki nem felel meg a külsőleg kialakított elvárásaiknak. „A nárcisztikus személy az, aki hirtelen kiszáll, amint a kapcsolatotokat nyilvánossá akarjátok tenni, vagy amikor nagyobb elkötelezettséget vársz el tőlük. Azt mondják, hogy szeretnek, úgy tesznek, mintha minden rendben lenne, de később mindenkinek azt mondják, hogy sarokba szorítod őket az elköteleződéssel. Aztán egyszer csak elmennek és te csodálkozol, mi történt” – részletezi Meredith Deasley életvezetési tanácsadó.
5. Soha nem hajlandó felelősséget vállalni
Jonice Webb pszichológus szerint az egyik legbeszédesebb jel a szakításra, ha a másik már nem vállal felelősséget a tetteiért – és ezt még csak nem is tekinti problémának. Érzelmileg elhanyagoló személyek könnyen kihasználnak másokat a saját előrejutásuk érdekében, nem hajlandók teljesíteni a rájuk eső feladatokat, és úgy gondolják, ha valakivel rossz történik miattuk, azt az illető megérdemelte.
Ha ilyen jellemvonásokat tapasztalunk és azt látjuk, a másik következetesen elkerüli a felelősségvállalást, soha nem ismeri el, ha ő volt a probléma forrása, akkor legyünk óvatosak. A hirtelen szakítás ugyanis sokszor csak egy újabb eszköz arra, hogy partnerünk elkerülje a következményeket.
Senki nem akar B terv lenni: 5 jel, hogy csak tartalék vagy partnerednek.
Kiemelt kép: Getty Images