Gene Hackman halála Alzheimer kór

Fontos dologra tanít Gene Hackman halála az Alzheimer-kórral kapcsolatban

Sokkoló és meglehetősen rejtélyes hír rázta meg a világot február 26-án: holtan találták az Oscar-díjas Gene Hackmant és feleségét új-mexikói otthonukban. Majdnem két hétbe telt, mire kiderült, mi történt pontosan. Az eset talán segít, hogy nagyobb figyelmet kapjon az Alzheimer-kórban szenvedők izoláltsága, valósága.

A hatóságok az első pillanattól úgy tartották, hogy a halálesetek „elég gyanúsak ahhoz, hogy alapos vizsgálatot tegyenek szükségessé”. Azt viszonylag hamar kizárták, hogy bűncselekmény történhetett. A 95 éves színészlegendát és 63 éves feleségét, Betsy Arakawát otthonuk két különböző helyiségében találták meg, Gene Hackmant teljesen felöltözve, a konyhából nyíló vizes helyiségben, a nőt pedig a fürdőszoba padlóján, szétszóródott gyógyszerekkel.

A párnak három németjuhász kutyája volt, közülük egyet szintén holtan találtak. Egy korai teória szerint szén-monoxid mérgezés okozta a házaspár halálát, azonban ezt a kémiai tesztek nem sokkal később megcáfolták.

Március második hetében aztán nyilvánossá vált a rejtélyes ügy megoldása. Dr. Heather Jarrell, Új-Mexikó vezető orvosszakértője egy sajtótájékoztatón elmondta, hogy Arakawa egy ritka légúti megbetegedésben, hantavírus tüdőszindrómában halt meg. (Hogy mi az a hantavírus, arról itt írtunk korábban.) A súlyos Alzheimer-kórban szenvedő Hackman nagyjából egy héttel később halt meg, halálát szívbetegsége okozta.

Az elpusztult kutyával nagy valószínűséggel az éhség és a szomjúság végzett, ő ugyanis állatorvosi kezelés alatt állt, és egy ketrecben volt elkülönítve, míg a másik két kutya szabadon mászkálhatott a házban.

A legnagyobb magány

Ezek a puszta tények. Önmagukban is meglehetősen brutálisak és megdöbbentőek, azonban nem árnyalják eléggé, mint élhetett át élete utolsó napjaiban a színész, akit cselekvőképtelenné tett az Alzheimer-kór. Az egyedüllét legmélyebb bugyrait járhatta meg, miközben nem látta el magát, és nem kezdeményezett egyetlen telefonhívást sem.

gene hackman betsy arakawa hantavirus

Gene Hackman és Betsy Arakawa 1991 óta voltak házasok (Fotó: Jeffrey Mayer/WireImage/Getty Images)

Orvosi szakértők szerint lehetséges, hogy a 95 éves, hanyatló egészségi állapotú és az Alzheimer-kór előrehaladott stádiumában szenvedő férfi észre sem vette, hogy a nő, aki több mint harminc éve a felesége volt, meghalt az otthonukban. A szakértők arról is beszéltek a BBC-nek, hogy ha ez mégis megtörtént, akkor Hackman valószínűleg a zavartság és a gyász különböző szakaszain ment keresztül, próbálhatta felébreszteni is, és ez a folyamat nagy valószínűséggel napokig ismétlődött, mielőtt ő is meghalt volna.

Az eset rávilágít az Alzheimer-kór zord valóságára, amely idővel károsítja és elpusztítja az agy sejtjeit. A betegek elveszítik a memóriájukat és más fontos mentális funkcióikat. „Mintha egy ismétlődő filmtekercsben élne” – így írta le a BBC-nek Catherine V Piersol, PhD, a demencia kezelésében több évtizedes tapasztalattal rendelkező foglalkozási terapeuta azt, ahogyan Hackman átélhette felesége ismételt elvesztését.

Örökké a jelenben élni

Megjegyezte, hogy az előrehaladott Alzheimer-kórban szenvedő betegek, mint a színész, a jelenben élnek, és képtelenek visszatekinteni a múlt pillanataira, vagy előre tekinteni és cselekedni.

Megtörténhetett, hogy Hackman megpróbálta felébreszteni feleségét, majd valami elvonta a figyelmét, és amikor újra észrevette a nő élettelen testét, újra átélte annak sokkját.

Bár senki nem tudhatja, hogyan töltötte élete utolsó napjait a kétszeres Oscar-díjas Hackman, a hatóságok és a terület orvosszakértője is a lehetőségek brutális voltáról beszélnek.

A boncolás azt mutatta, hogy a magára maradt színész nem evett élete utolsó napjaiban, de a kiszáradás jeleit nem mutatta. A hatóságok nem találtak bizonyítékot arra, hogy felesége halála után bárkivel is kommunikált volna, és nem tudták megállapítani, hogy képes volt-e gondoskodni magáról.

Kapcsolódó: Egy új kutatás megállapította, hogy az Alzheimer-kór emberről emberre is terjedhet

Piersol elmondta, hogy az előrehaladott Alzheimer-kórban szenvedő betegek nem képesek felfogni az olyan környezeti jeleket, mint a fény és a sötétség, így nehezebb meghatározniuk, mikor kell enni, aludni vagy fürödni. Ezek az alapvető érzékek a demencia ebben a szakaszában már nem elérhetőek a betegek számára.

Miért nem hívott segítséget Gene Hackman?

Dr. Brendan Kelley, az UT Southwestern Medical Center emlékezetre és megismerésre szakosodott neurológusa azt is elmagyarázta a BBC cikkében, miért nem tudta Hackman a hatóságokat segítségül hívni. Azt mondta, hogy az Alzheimer-kór miatt a betegek képtelenek cselekedni, annak ellenére, hogy a helyzetből adódó érzelmeket ugyanúgy átélik.

„Aggódnak és megijednek, de nem tudják megtenni azokat a lépéseket, amelyek az egészséges emberek számára teljesen egyértelműek”

– magyarázza a neurológus szakértő, és azt is hozzáteszi, hogy az Alzheimer-kóros betegek ugyanúgy megtapasztalják az érzelmeket, például a fájdalmat és a szomorúságot, és ugyanúgy érzik a fizikai szükségleteket, mint az éhség és a szomjúság, azonban beazonosítani ezeket már sokkal nehezebb számukra. Ráadásul az étkezések kihagyása növelheti a zavarodottságot és az izgatottságot is.

A környezet felelőssége

Az hír különösen sokkolta Santa Fe környékét, ahol a pár már több mint húsz éve élt. Az eset arra is rávilágít, hogy a színész felesége – hogy megvédje őt a nyilvánosságtól – talán túl nagy részt vállalt egyedül az ápolásban. Laura N Gitlin, viselkedéskutató azt is elmondta a BBC-nek, hogy ez egyre gyakoribb probléma a gondozók körében. A népesség elöregedésével párhuzamosan csökken a közelben élő rokonok száma is, és ez a világ minden táján gondot okoz.

A Nemzetközi Alzheimer Társaság jelentése szerint a világon három másodpercenként új demenciás esetet diagnosztizálnak.

Ma nagyjából 50 millió ember él a betegséggel, Európában 10 millióan, Magyarországon 250 ezerre becsülik az érintettek számát. A társadalom elöregedése miatt a szakemberek arra számítanak, hogy az elkövetkezendő 20 év alatt világszerte megduplázódhat az érintettek száma. A demenciát az esetek 60 százalékában az Alzheimer-kór okozza.

Mit tehetnek az érintettek Magyarországon?

Az alzheimer-kor.hu weboldal összefoglalásában az áll, hogy az érintettek számára a területileg illetékes önkormányzatok gondozási központjaiban házi gondozás igényelhető. Ezt bárki igénybe veheti, aki rászorul, ám csak térítési díj ellenében. Ezek a szociális gondozók napi néhány órában tudnak csak a beteggel foglalkozni (bevásárlás, orvoshoz elkísérés, gyógyszerek beadása), hosszú távú megoldásként nem tudnak segíteni.

Nagyobb segítséget addig, amíg a beteg otthon tud tartózkodni, magán cégek tudnak nyújtani, akik akár 24 órás házi ápolást is tudnak vállalni. Itt általában szolgáltatási-csomagárakkal kell számolni attól függően, hogy milyen feladatokkal akarjuk megbízni az ápolót. Ám az Alzheimer-kór előrehaladtával már nem biztos, hogy elég a napi néhány órás, de még az egész napos segítség sem.

Külön, csak az Alzheimereseket ellátó szociális intézmény jelenleg nincs Magyarországon,

ám a legtöbb idősek otthona, és bentlakásos pszichiátriai intézmény biztosít helyet ezeknek a súlyos demenciával küzdő betegeknek.

Jelenleg 60 ezernél is több beteg lakik tartós bentlakásos intézményben Magyarországon. Akár állami fenntartású, akár más intézményt választunk a beteg családtagnak, térítési díjjal számolnunk kell. Egy állami intézmény havonta 40-50 ezer forintba is kerülhet, de a nyugdíj 80 százalékánál nem lehet több. Így egy kisnyugdíjas is bekerülhet egy ilyen intézménybe.

Kapcsolódó: Két mindennapi jel, ami demenciára utal egy új kutatás szerint

Kiemelt kép: Gene Hackman 1985-ben (Fotó: Paul Natkin/Getty Images)/nőklapja.hu