- Mit mossunk, illetve mit ne mossunk mosógépben, ha a cipőinkről van szó?
- Mutatjuk, mire figyelj, mielőtt mosógépbe teszed a cipőidet!
- Milyen hőfokot ajánlott beállítani, hogy ne sérüljön a lábbeli, és mi lehet a legtutibb szárítási mód? Eláruljuk!
Gyakran hangoztatott tény, hogy a mosógépben történő tisztítás nem tesz jót a lábbeliknek. Ebben pedig van is némi igazság, hiszen nem minden cipő reagál jól a gépi mosásra. A bőrből, műbőrből, velúrból, gumiból készült, illetve a selyemmel, szaténnal, fémkapoccsal, hímzéssel, gyöngyökkel vagy más díszítőelemekkel ellátott lábbelik nem alkalmasak arra, hogy mosógépbe dobjuk őket, és tényleg speciális eljárást, illetve óvatos kézi tisztítást igényelnek.
A vászon, a nylon, a pamut és a poliészter szerencsére viszont épp eléggé masszívak ahhoz, hogy ellenálljanak a mosószernek és a centrifugának,
így az ilyen cipőket nyugodt szívvel tisztíthatjuk gépileg is.
Így mosd a cipőket a mosógépben
A mosható lábbelik biztonságáért azonban nem árt, ha szem előtt tartunk néhány fontos, tisztításra vonatkozó szabályt. Először is, mindig vedd szemügyre az ápolásra vonatkozó utasításokat a cipő nyelve alatti címkén! Másodszor pedig kövesd az alábbi praktikákat, hogy a tisztítás extrán sikeres legyen!
1. Készítsd elő a terepet a mosógépnek!
A gépi mosás hatékonysága érdekében jól jöhet némi előkezelés, tehát nem elég, ha csak bedobod a gépbe a mosnivaló lábbeliket. Amennyiben nagyon saras és poros a cipőd, először távolítsd el róla a makacsabb szennyeződéseket kézzel, legyen szó szódabikarbónás beáztatásról vagy súrolásról.
Kapcsolódó: A foltos ruhát magas fokon kell mosni? – 5 általános tévhit a mosásról
A cipőfűzőket és a talpbetétet mindenképp távolítsd el! A cipőfűző összecsomósodhat és beakadhat a dobba, a talpbetét pedig megsérülhet, ezért ezeket mindig külön érdemes tisztítani. Hacsak nincs más feltüntetve a gyári útmutatóban, a talpbetéteket kézzel, mosószeres, szódabikarbónás vagy ecetes langyos vízben ajánlott óvatosan átdörzsölni, áztatni.
2. Használj mosózsákot!
A mosózsák több szempontból is jól jöhet. Egyrészt moshatod benne a cipőfűzőket is, másrészt a mosózsák megóvja cipőnket az ütődések erejétől, így kevesebb valószínűséggel sérül a lábbeli anyaga és szerkezete. Ráadásul a mosógép is meghálálja, ha használjuk, hiszen így a cipő keményebb részei nem tudnak kárt tenni a dobban. (Ha nincs mosózsákod, párnahuzatot is használhatsz!)

A mosózsák egyszerre védi a cipőt és a mosógépet (fotó: Getty Images)
Az ütődések erejét pedig tovább tompíthatod, ha néhány régebbi, kevésbé használatos törölközőt vagy rongyot is bedobsz a cipőpár mellé. Sőt, akár több cipőt is moshatsz egyszerre, arra viszont ügyelj, hogy egy-, illetve hasonló színűek legyenek, és hogy külön-külön mosózsákban kapjanak helyet!
3. Nem mindegy a hőfok és a mosószer
A cipő kényes ruhadarab, így mindenképp finoman, óvatosan kell eljárni vele. Magas hőmérsékleten könnyen eldeformálódhat, kifakulhat, ezért az alacsony centrifugálási fordulatszám, valamint a hideg vizes kímélő program a legbiztonságosabb, ami anélkül tisztít, hogy károsítaná az anyagot. Amennyiben mosógéped nem rendelkezik hideg vizes programmal, a lehető legalacsonyabb – tehát 20 vagy 30 fokos – hőmérsékletet kell beállítani.
Kapcsolódó: Idén nagyon menő lesz a fehér edzőcipő, már csak ezért is érdemes ismerni a cipőmosás mikéntjét!
A folyékony mosószer kevésbé hagy nyomot a lábbeliken és jobban is oldódik, mint a poralapú. A finommosószerek ráadásul olyan speciális formulával vannak ellátva, ami a szagtalanítás mellett az anyagot is óvja, tehát amit például a szintén kényes kötött pulóverek mosásakor használunk, a cipők esetében is hatékony segítség lehet.
4. A szárítás
Ha a szárítógéped rendelkezik cipős funkcióval, könnyű dolgod lesz. Amennyiben viszont nincs ilyen programod, illetve szárítógéped, akkor a levegőn vagy szobahőmérsékleten történő szárítás lehet az egyetlen – és némi türelmet igénylő – megoldás.
Fontos, hogy szárításkor kerüld a közvetlen hőt – vagyis az olyan fűtőtesteket, mint amilyen a radiátor is! Bár gyorsnak és kézenfekvőnek tűnik, az ily módon történő szárítás sajnos nem kíméli a lábbelik anyagát, ezért a legjobb megoldás az, ha kint, szabad levegőn szárítod a cipőidet. Amennyiben viszont nincs erre lehetőséged, némileg felgyorsíthatod a folyamatot, ha a cipőid a lakás napos és jól szellőző részein kapnak helyet.
Sőt, ebben az esetben az is sokat segíthet, ha kibéleled újságpapírral a lábbeliket. A papír ugyanis felszívja az extra nedvességet, miközben sokkal kíméletesebb is, mint a radiátor vagy a hajszárító. Ráadásul, mivel a papír a belső teret is kitölti, attól sem kell tartanunk, hogy a cipőnk száradás közben összeesik, eldeformálódik. A papírt cseréld 1-2 óránként, arra pedig külön figyelj, hogy ne használj színes nyomtatású lapot, mivel ezek foltokat hagyhatnak a nedves cipő belsejében.
Kapcsolódó: 6 egyszerű lépés, hogy kívül-belül ragyogjon a mosógép
Kiemelt kép: Getty Images