A turisták régóta rajonganak Olaszországért, ami ókori városaival, érintetlen falvaival, színes tengerparti városaival méltán vonzza az embereket. Csakhogy ez már olyan mértékű, hogy a helyi lakosok látják kárát.
Az utazó turistaáradat ugyan jelentős bevételt jelent, de ezzel együtt költségekkel is jár a helyiek számára, különösen a megfizethető lakhatás terén. Már tavaly egy sor új intézkedést dolgoztak ki a lakosok védelmére, de idén nyártól még tovább szigorodnak az utazási szabályok.
Megdrágultak a lakások az olasz városokban
Mivel sokan nem hotelekben szállnak meg olaszországi nyaralásuk idején, hanem Airbnb lakásokat bérelnek, a nyaralóapartmanok iránti kereslet eszelősen megnőtt, ahogy a bérleti díjak is. Tiltakozásul Firenzében, Rómában és Milánóban is helyi kampányolók jelölték meg vörös festékkel az adott lakásokat vagy próbálták meg tönkretenni az azokhoz tartozó intelligens zárakat.
Novemberben a kormány biztonsági aggályokra hivatkozva az új, kulcs nélküli technológia betiltásáról szóló intézkedést is aláírt.
Hiszen ha nem kell személyesen megjelenni a lakás átadásakor vagy átvételekor, az Airbnb-ket akár szökésben lévő bűnözők vagy más, az azonosításukat elkerülni igyekvők is használhatják, ez pedig fokozza a helyiek veszélyérzetét.

Az olaszok tartanak a városban esetleg megszálló veszélyes utazóktól (Kép: Getty Images)
Új szabályok az olasz utazásoknál
Így ha idén nyáron Olaszországba készülünk, már most érdemes tudni, hogy az új szabályok szerint a bérbeadó tulajdonosoknak vagy menedzsereknek találkozniuk kell a vendégekkel, hogy személyesen ellenőrizzék a személyazonosító okmányokat
és személyesen intézzék el a bejelentkezési procedúrát.
Emellett egy sor adó és illeték összege is emelkedik, főleg azok esetében, akik kevesebb mint négy nappal az érkezésük előtt foglaltak szállást. A legdrágább szállodai szobákra országos szinten új, akár 25 eurós éjszakánkénti idegenforgalmi adót is kivethetnek.
Tartsuk tiszteletben a helyieket!
A fizetési program cseppet sem titkolt célja a vendégáradat csökkentése, a hosszabb látogatások ösztönzése és a helyi lakosok életminőségének javítása. A kormány emellett fontolóra veszi a turisták egyfajta nevelését is, hiszen a szemetelésük, rongálásuk, tolongásuk, udvariatlanságuk gyakran okoz problémákat.
Csak hogy lássuk kicsit a másik oldalt: Olaszország két legismertebb nevezetessége a római Colosseum és Pompei maradványai.
Volt olyan októberi napi Pompeiben, amikor 36 000 ember látogatta meg a romokat egyetlen nap alatt. Róma évente átlagosan 35 millió látogatót fogad, és ez a szám emelkedőben van. Nem csoda hát, hogy létszámkorlátozásokat és új szabályokat vezetnek be.
Kapcsolódó: Ezekre a helyekre utazz, ha kerülnéd a tömeget, a zsúfoltságot, no meg az elszálló árakat.
Kiemelt kép: Getty Images