- A túlturizmus miatt egyre nehezebb nyaralóhelyet választani.
- Érdemes pihentetni a jól bevált, ám egyre zsúfoltabb, drágább desztinációkat.
- Mutatjuk a legjobb, pénztárcakímélő alternatívákat az utazáshoz.
Van, aki már most a nyári nyaraláson töri a fejét, és bizony jól is teszi, hiszen az utazási szokások folyamatos változásával nem árt a korai tervezés. A turizmusban különböző folyamatok zajlanak, közülük a legerősebb vitathatatlanul a túlturizmus terjedése. Egyre nehezebb olyan desztinációt találni, ahol ne találkoznánk tiltakozó helyiekkel.
A lakosság haragja érthető, hiszen miközben a látogatók száma évtizedek óta folyamatosan emelkedik, a túlturizmus ma már több problémát okoz, mint amennyi hasznot termel. Folyamatosan romlanak a helyi lakosok életkörülményei, és felborul a vízparti ökosztisztéma, illetve a teljes élővilág megszokott működése.
Egyre fárasztóbb a nyaraló tömeg Nyugat-Európában
Nyugat-Európa különösen érintett régiónak számít, nem véletlenül vezetnek be egyre több helyen valamilyen turisztikai adót, hogy megpróbálják kordában tartani a látogatók számát. A turisták is érzik a problémát, és egyre többen távolodnak el az eddig megszokott úti céloktól.
Mi is írtunk már több alkalommal a hasonmás nyaralásról, amikor ismert és rendkívül népszerű helyszínek helyett alternatív desztinációkat választunk. Az eredetihez hasonlóan szépet vagy izgalmasat, de kevesebb turistával, ráadásul töredék áron.
Ez az utazási trend idén is erőteljesen befolyásolja a nyaralásokat, mert
egyre kevésbé vágyunk arra, hogy tömegben pihenjünk vagy járkáljunk a városban, a szigeten.
Jellemző, hogy a turisták már nem csupán az egyik mediterrán úti célt cserélik fel egy kevésbé ismertre, hanem teljesen más, akár hűvösebb helyszíneket is választanak. Vilniust például egyre gyakrabban választják azok, akik nem akarnak turisták tízezreivel osztozni a prágai utcákon, de rendkívüli mértékben növekszik Szlovénia és Albánia népszerűsége is, mint az olasz vagy horvát nyaralóhelyek alternatívája.

Prága helyett egyre vonzóbb úti cél Vilnius (Fotó: Getty Images)
Olcsó utazás? Mutatjuk, hova érdemes menni
Nézzünk néhány példát arra, hogy az idei nyaralás szervezése során melyik desztinációkra érdemes kiemelt figyelmet fordítani.
1. Bukarest, a megfizethető Párizs
Párizst nem kell bemutatni senkinek. A világ első számú turista célországának a fővárosa több dologról híres, mint amennyiről nem, ide tartozik a romantikus hangulata, művészete vagy gasztronómiája. Mindennek azonban ára van, a francia főváros ugyanis a világ hetedik legdrágább városa.
Ha a utazás alatt a kultúrának szeretnénk hódolni, és hasonlóan vibráló nagyvárosi élményt keresünk, ám töredék áron, akkor irány Bukarest! Románia fővárosa lenyűgöző Belle Époque épületekkel, élénk éjszakai élettel és modern kávézókkal várja a látogatókat.
A város egyik legnagyobb attrakciója a Therme Bucharest, amely Európa egyik legnagyobb gyógyfürdő-komplexuma. A már TikTokon is trendinek számító fürdő a termál medencék, szaunák és hidroterápiás létesítmények mellett arról is híres, hogy a világ első teljesen fenntartható gyógyfürdője.
Kapcsolódó: Ha az utazás során szállodában reggelizel, ezt az ételt inkább ne válaszd
2. Albánia – A mediterrán paradicsom elérhető áron
Görögország ikonikus tengerpartjaihoz hasonlóan Albánia is fehér homokos strandokat és kristálytiszta vizet kínál, azonban jóval kedvezőbb áron. Vlorë, az albán riviéra egyik legnépszerűbb városa, ideális hely a pihenésre. Tengerparti bárok és különböző butikszállások várják az utazókat olcsó árakon, ráadásul a terület igen gazdag friss tenger gyümölcseiben.
A közeli Karaburun-félszigeten eldugott öblöket és érintetlen partokat fedezhetünk fel, míg az óvárosban a helyi kultúrát és gasztronómiát élvezhetjük. Aki kalandvágyó, ellátogathat a Llogara-hágóhoz is, ahonnan lélegzetelállító kilátás nyílik a tengerpartra.

Nyaralás Montenegróban: gyönyörű tájak megfizethető áron (Fotó: Getty Images)
3. Kotor – Dubrovnik nyugodtabb testvére
Horvátország egyik legnépszerűbb úti célja Dubrovnik, ám az elszálló árak és a turistatömeg miatt egyre kevésbé vonzó úti cél. Alternatívaként érdemes Montenegróba, Kotor városába látogatni, amely szintén az UNESCO világörökség része, ráadásul ugyanazt a középkori varázslatos hangulatot és tengerparti kilátást kapjuk, mint Horvátországban.
A középkori városfalak, a velencei stílusú paloták és a festői öböl tökéletes hátteret biztosítanak egy pihentető nyaraláshoz. Kotor környékén számos lehetőség van hajókirándulásokra, a közeli Perast falucska pedig egy igazi rejtett gyöngyszem templomaival és palotáival. Addig menjünk, amíg mások fel nem fedezik!
4. Český Krumlov – A kelet-európai Bruges
Bruges (vagy Brugge) középkori bája sok turistát vonz, de ha valaki szeretné elkerülni a tömeget, Český Krumlov remek választás lehet. A cseh város az UNESCO világörökség része, és
mesebeli atmoszférájával, macskaköves utcáival és történelmi kastélyával lenyűgözi az odalátogatókat.
A Moldva folyó kanyarulatai romantikus hajókázási lehetőséget is kínálnak, miközben a város árai jóval barátságosabbak, mint nyugat-európai megfelelőjéé.
Az idei nyaralás tervezésekor érdemes tehát megfontolni, hogy a jól ismert, turistákkal tömött úti célok helyett kevésbé ismert, ám rokonszenvesebb árakat kínáló desztinációkat keresünk fel. Az utazás a pihenésről is szól, ám nincs fárasztóbb annál, mint hömpölygő turistaáradatot kerülgetni, hogy végre találjunk magunknak egy talpalatnyi üres partszakaszt.
Repülős utazás? Kiderült, hogy melyik a legolcsóbb hónap
Kiemelt kép: Getty Images