Nincs még egy olyan hely, mint Párizs. Persze ezt sok úti célra mondhatjuk, de a francia főváros nemcsak építészetileg, hanem kulturális szempontból is kiemelkedik a többi közül. Van itt valami a levegőben, ami az átlagos városok fölé emeli. Ahogyan Ady Endre írta a Budapesti Napló 1906. október 5-i számában: „Párizst Párizzsá nem a bedekkeri nevezetességek teszik. Ezer apróság, millió serege a parányinak. Csak akkor érzi ezt az ember, ha elhagyta a várost, a Várost. Mintha levegőtlen levegőt szívna, akárhol jár.”
A francia főváros gyakorlatilag legnagyobb költőink és íróink Mekkája volt, így aztán, aki kicsit is szereti az irodalmat, annak Párizs egyértelműen bakancslistás hely. És annak is, aki nem.
Hiszen a fények városa más téren is nagyon vonzó: a kulináris élvezetek rajongói éppoly nagyra tartják, mint a divat szerelmesei, és hát ne menjünk el amellett, hogy a Louvre-ban tett látogatás akkor is kötelező, ha közünk sincs a művészettörténethez. Egy jó áron elcsípett repjegy karácsonyi ajándéknak sem utolsó, de hogy ottlétünk ne forduljon anyagi csődbe, érdemes ismerni a trükköket – ehhez hoztunk most segítséget.
Spórolni Párizsban? Lehetséges! Mutatjuk, hogyan
Igen ám, de bármennyire is szeretnénk átélni a nagybetűs párizsi hangulatot, felmerül néhány probléma. Vagyis egy nagy. Történetesen az, hogy a város másról is híres: a világ egyik legdrágább helye, ez pedig akkor is így van, ha csak egy egyszerű hosszú hétvégében gondolkodunk.
Szerencsére, ha előre tervezünk, ismerjük a trükköket, a jó szállásokat, illetve nem ragaszkodunk a hivatalos hosszú hétvégékhez, hanem hajlandóak vagyunk a szabadságunkból is feláldozni egy-két napot, ha olcsón nem is, de teljesen elfogadható áron tölthetünk varázslatos napokat a francia fővárosban. Lássuk a legfontosabb pontokat, amelyeken pénzt foghatunk meg egy párizsi út során!
1. Az utazás
Repülővel érdemes menni, ez nem kérdés. Ugyan vonattal és busszal is eljuthatunk Párizsba, de garantáltan drágább lesz, vonattal utazva ráadásul három átszállással és körülbelül 27 órával kell számolni. A fapados légitársaságok nyilván olcsóbbak, mint mondjuk az Air France, de ennek ismeretében is érdemes a Skyscanneren (ez egy többek között légitársaságok ajánlatait listázó keresőmotor) keresgélni, mégpedig flexibilis időpontokkal, így láthatjuk, mikor vannak olcsóbb jegyek.
Fontos azonban, hogy ha megtaláljuk a kívánt jegyet, lépjünk át az adott légitársaság oldalára, és ott vegyük meg, még ha egy kicsit drágább is. Így egyszerűbb dolgunk lesz, ha esetleg törlik a járatot, és a pénzünket szeretnénk visszakapni.
2. Eljutni a szállásra – és onnan máshova
A fapados légitársaságok az Orlyra vagy a Párizs-Beauvais-Tilléi repülőtérre mennek. Utóbbi meglehetősen messze van, majdnem annyi idő onnan bejutni a városba, mint Budapestről Párizsba, és fejenként 16 euróba kerül. Az Orlyról metróval is bemehetünk, közelebb is van, így már azon spórolhatunk, ha ide érkezünk.
Stratégiailag fontos tehát, hogy a szállás, amit választunk, lehetőleg nagyobb közlekedési csomópontok közelében legyen.
Legutóbb Clichy városrészben szálltam meg, ami a térképen úgy tűnhet, hogy messze van mindentől, pedig valójában a Louvre, a Sacré Cœur-bazilika, az Eiffel torony, sőt még a Marais negyed is egy átszállással megközelíthető volt. A lényeg tehát, hogy jó helyszínválasztással minden egyszerűen megközelíthető lesz tömegközlekedéssel is. Természetesen „turista bérletet” is vehetünk, ez különösen jól jön, ha sokat utazunk. Ha este tartunk a tömegközlekedéstől, utazzunk Uberrel – olcsóbb, mint a taxi.
3. A szállás kiválasztása
Egy párizsi kiruccanás legnagyobb tétele a szállás. Ne is álmodjunk arról, hogy fejenként 20 ezer forint alatt találunk olyat, amire jó szívvel emlékszünk majd vissza. Aki járt már rettenetes helyen, pontosan tudja, mire gondolunk: hiába csak aludni jár oda az ember, rányomja a bélyegét az élményre, ha a szobánk penészes, fázunk, vagy éppen alig alszunk a zaj miatt. Esetleg poloskákkal találkozunk, ami Párizsban sajnos előfordulhat.
Tény, hogy a város híres arról (is), hogy a lakásszállások drágák és nem mindig jók, illetve hogy a hostok sem feltétlenül kommunikálnak megfelelően angolul. (Airbnb-n vagy a Booking.com-on akkor válasszunk egész lakást, ha baráti társasággal megyünk.)
Érdemesebb inkább hotelbe menni, de ezen a ponton is könnyen pórul járhatunk.
Egy nem túl drága, de még mindig költséges kis hotel Párizs belvárosában inkább okoz majd csalódást (ez bizony személyes tapasztalat, ráadásul nem is egyszeri), ezért érdemes kicsit kijjebb nézelődni.
Kapcsolódó: Ekkor lesznek a hivatalos ünnepnapok és hosszú hétvégék 2025-ben – érdemes kerülni őket, ha olcsón akarjuk összehozni Párizst
Szintén személyes tapasztalat, hogy egy-egy külsőbb kerületben jóval olcsóbbak a hotelek, vagy legalábbis hasonló árakon sokkal magasabb minőséget kínálnak. A Clichy nevű városrész például egyre népszerűbb, rengeteg fiatal költözik oda a belvárosban tapasztalható igen magas árak miatt, így egyre több hotel is nyit a környéken. Legutóbb az itthon is jelenlévő Tribe hotellánc Clichyben található, vadiúj egységében szálltunk meg, és ez utazásaim egyik legjobb döntésének bizonyult.
Az Orlyról egy átszállással kb. 50 perc alatt értünk oda, és mivel a 13-as metró Mairie de Clichy megállójától nagyjából két perces sétára van (közvetlen közelében több szupermarket is található, így a szuvenírnek vett finomságokat is könnyen, olcsóbban beszerezhetjük), a város bármely pontját gyorsan elérhetjük innen.
Két főre 45 ezer forint körül van egy éjszaka, ami Párizsban még olcsónak is számít, az élmény viszont olyan, mintha nagyságrendekkel drágább helyen lennénk.
24 órás recepció van, ami már önmagában biztonságérzetet ad, különösen, hogy a személyzet tagjai mind nagyon segítőkészek és kedvesek. Egyébként az a hotel koncepciója, hogy ami fontos, abból nagyon jó minőséget nyújtanak. Az egész szálloda dizájnos, színes, meghitt a berendezés, kellemes a hangulat, remek ételek vannak (sőt a hatalmas nappalinak tűnő lobbyban még egy coworking sarok is helyet kapott), viszont nincs semmi olyan extra cicoma, amire valójában nincs szüksége egy utazónak, máshol mégis mefizettetik vele.
Kapcsolódó: Ilyen az élet Párizsban egy ott élő magyar szerint
A szobák jól néznek ki, de aprók és nagyon egyszerűek – mégis gondoltak a csomagokra is, az ágyakat úgy tervezték meg, hogy a nagy bőrönd is pompásan beférjen alájuk, így nem kell átbukdácsolnunk rajta. Ellenben a matrac tökéletes, az ágynemű is, a fürdőszobában pedig luxustermékek vannak:
a szappan, a tusfürdő, a sampon és a hajbalzsam is Kevin Murphy termék.
A hajszárító szuper (hosszú hajúak számára ez igenis fontos kérdés), sőt még ruhagőzölő is van, ami nem megszokott, hacsak nem luxus hotelben vagyunk, ellenben jól jön, ha a csomagban apróra gyűrt ruháinkba friss életet szeretnénk lehelni.
4. Az étkezés lehet olcsó, ugyanakkor nagyszerű
Ha nagyon megnyomjuk, a szállás költségét is meghaladhatjuk az étkezéssel. De igen nagy szerencse, hogy mivel a francia konyha világhírű, az olcsóbb helyeken is kitesznek magukért. Kávézókban enni ott is mindig olcsóbb, mint étteremben, és rengeteg boulangerie, vagyis pékség van, ahol le is ülhetünk, és az éttermi árak töredékéért ehetünk főfogásnak beillő ételkölteményeket.
Ha azt látjuk kiírva egy kávézón, hogy prix fixe, az azt jelenti, hogy megfizethető áron kínálnak fix áras menüt, ezek gyakran tartalmaznak még kávét is vagy egy pohár bort. A nagyobb élelmiszerboltokban már nem fog akkora meglepetés érni: a hazaihoz hasonló árfekvésen szerezhetünk be sajtokat, gyümölcsöket, felvágottakat és pékárut, amiket – amennyiben melegebb évszakban érkezünk – egy kellemes városi piknik keretében is elfogyaszthatunk.
Az olyan parkok, mint az Eiffel-torony melletti Champ de Mars vagy a Parc des Buttes-Chaumont gyönyörű helyszínt kínálnak egy nyugodt és olcsó étkezéshez.
Ha nem ragaszkodunk a francia konyhához, Belleville városrészben és a 13. kerületben rengeteg ázsiai étteremre bukkanhatunk, ahol még olcsóbban ehetünk nagyon finomakat. (Nem az itthonról ismert kifőzdékre kell gondolni.)
5. Múzeumok és városnézés fillérekért
Véssük be, hogy október és március között rengeteg múzeum (például a Louvre és a Musée d’Orsay is) ingyenes látogatást biztosít minden hónap első vasárnapján. A tömeg garantált, de a spórolás is, azt pedig talán mondanunk sem kell, hogy érdemes előre bejelentkezni. Elérhető az úgynevezett Paris Museum Pass – ez akkor éri meg igazán, ha a múzeumlátogatás a fő célunk.
De szerencsére Párizs számos ingyenes látnivalónak ad otthont. Montmartre történelmi utcái már megérnek egy látogatást, nemrég a Notre-Dame katedrális felújítása is befejeződött, itt az egész környéket érdemes bejárni. Egy séta a Jardin des Tuileries-ben vagy a pezsgő piaci utcákon, például a Rue Mouffetard-on szinte kötelező, de a Marché Dauphine, vagyis a Saint-Ouen-i bolhapiac legnagyobb fedett piaca is elképesztő élmény, akárcsak a híres párizsi temető, a Père-Lachaise, amely rengeteg híresség végső nyughelye, és ingyen látogatható.
Kapcsolódó: Két keréken Párizsban, a romantika fővárosában
A Marais negyedben bóklászni sem kerül semmibe: szuper kis galériákra és gourmet boltokra bukkanhatunk, de itt található a város (állítólag) legrégebbi péksége, a La Boutiqe Jaune de Sacha Finkelsztajn is. A New York-i delik hangulatát idéző falatozóban olyan finom a rétes, hogy annak még Bécsből is csodájára járnak!
Ha shoppingolni nem is szeretnénk, bátran mozgólépcsőzzünk fel az Opera (Palais Garnier) közelében található luxusáruházak, a Galeries Lafayette és a Printemps tetőteraszára. Ezek akkor is nyitva állnak előttünk, ha csak bámészkodnánk. Azt pedig nagyon lehet, hiszen a kilátás mindegyikről nagyszerű.
Tényleg csak nyitottság és leleményesség kérdése hát az egész. Ha pedig ügyesen spórolunk, lehet, hogy belefér még egy tengeri herkentyűs, csigás vacsora is egy fehér abroszos helyen. Vagy a nagyon francia moules frites, azaz a paradicsomban vagy fehérboros tejszínben párolt kagyló sült krumplival. Ha szeretjük a kagylót, ezt a fogást imádni fogjuk.
Bon voyage!
Kapcsolódó: Így csomagolj be kézipoggyászos utazáshoz!
Kiemelt kép: Getty Images