- A vesekő a vizeletkiválasztó rendszer betegségének egyik tünete.
- Sok fajtája van, a tünetek alapján jól diagnosztizálható állapot.
- A megelőzéssel sokat tehetünk a kialakulása ellen.
Pokoli fájdalom.
Azt hittem, nem élem túl, amíg eljutottam a műtőasztalra.
Nem kívánok senkinek ilyen szenvedést.
Azt hittem, becsípődött a hátamban egy ideg. Rettegek, csak ez ne alakuljon ki.
A leggyengébb jelző általában a szörnyű, amikor betegeknek le kell írni a vesekőhöz kapcsolódó élményeiket.
A hátfájósok például joggal pánikolnak, hiszen a hátból kisugárzó éles fájdalom nem mindig hétköznapi izomfeszülést vagy idegbecsípődést jelent, hanem a vesekő egyik árulkodó jele lehet. Milliók életét keserítik meg ezek az apró, kristályos lerakódások, amelyek csendben várják, hogy észrevegyék őket. Színre lépésük azonban komoly tortúra a betegek számára.
Hogy lehet egyáltalán kő a vesében?
A vesekő egy szilárd megkeményedés vagy kristályos felhalmozódás, ami a vizeletben lévő ásványi anyagokból képződik. Tulajdonképpen a vesegörcs mellett a vesekövesség másik tünete, ami jelzi a vizeletkiválasztó rendszer betegségét. Ezek a kövek különböző méretűek lehetnek:
némelyik olyan apró, mint egy homokszem, míg mások elérhetik a golflabda méretét.
A legtöbb vesekő áthalad a húgyutakon, és kikerül a szervezetből, de ha túl nagyra nőnek, elzárhatják a vizelet áramlását, ami súlyos fájdalomhoz és szövődményekhez vezethet.
A vesekő tünetei
A vesekő gyakran észrevétlen marad, elmozdulása viszont az alábbi hirtelen fellépő és intenzív tüneteket okozhatja.
1. Éles fájdalom
Gyakorta az elképzelhető egyik legrosszabb fájdalomként írják le, ami általában a hát alsó részén, a hasi tájékon, az alsó hasfalban vagy a lágyéki részeken jelentkezik. Ezt vese kólikának hívják.
2. Hányinger, hányás
Az intenzív fájdalom hányingert vagy hányást eredményezhet.
3. Fájdalmas vizelés
A vizelettel távozó kövek okozhatják a fájdalmat a húgycső tágítása során, hiszen a húgyutak szűkebb teret jelentenek a vese üregrendszeréhez viszonyítva, illetve a vesekő felsértheti a nyálkahártyát.
4. Vér a vizeletben
Utóbbi miatt a vizeletben rózsaszínű vagy vörös színű vér is megjelenhet az irritáció következményeként.
5. Megváltozott vizelési szokások
Egyrészt felléphet gyakoribb vizelési inger, mivel a vesekő irritálhatja a húgyhólyagot. Vagy ellenkezőleg, a nagyobb méretű kövek úgy beékelődhetnek a húgyutakba, hogy elakad a vizelet.
6. Rossz szagú vizelet
Nem csupán a húgyúti fertőzések jellemző tünete a bűzös vagy zavaros vizelet.
7. Láz vagy hidegrázás
A baktériumok könnyebben felszaporodnak a pangó vizeletben, és gyorsabban kialakulhat a fertőzés.
A vesekő nem véletlenül alakul ki
Vesekő akkor képződik, amikor a vizelet több kristályképző anyagot (például kalciumot, oxalátot és húgysavat) tartalmaz, mint amennyit a vizeletben lévő folyadék képes felhígítani. Újra és újra érdemes felhívni a figyelmet az elegendő folyadékivásra.
A dehidratáció következményeként nemcsak a vizelet színe lesz sötét, de könnyen beindulhat az ásványi anyagok kristályosodása.
Az étrendünk is befolyásolhatja a vesekő képződést: a magas só-, cukor- és fehérjeszint növelheti bizonyos típusú kövek kialakulásának kockázatát. A családi kórtörténet vagy egyes gyógyszerek, illetve betegségek szintén növelik a kialakulás veszélyét.
Különböző kategóriákba sorolható a vesekő
Tévedés azt gondolni, hogy egyféle vesekő létezik csupán, ami vagy megnő vagy nem. Ugyanis lehet egy- vagy kétoldali, és az elhelyezkedése sem mindegy, kialakulhat a vesében, a vesevezetékben, vagy a húgyhólyagban.
Ezenkívül kémiai összetételük alapján is osztályozhatjuk a veseköveket.
1. Kalcium-foszfát
Leggyakrabban örökletes anyagcserezavar következtében alakulhat ki, vagy nagy adag D vitamin bevitelnél, de elősegítheti az is, ha huzamosabb időn keresztül nagy mennyiségben kalciumot szedünk.
2. Oxalátkő
Nagyon gyakori típus, a vegetáriánus táplálkozás vagy a C-vitamin túladagolása serkenti a képződését.
3. Urátkő
Ez a típus viszont azoknál alakulhat ki elsősorban, akik túlzásba viszik az állati eredetű fehérje bevitelét. Köszvényes betegeknél is jellemző lehet, és főleg férfiak szenvednek ettől a fajtától.
4. Cisztinkő
Olyan örökletes genetikai betegségben szenvedőknél fordulhat elő, melynek következtében a cisztin a vizeletbe kerül, és gyakran vesekövet okoz.
5. Struvitkő
Az esetek 15%-ban fordul elő, gyakrabban nőknél, húgyúti fertőzés eredményeként képződnek.
Ma már rutinkezelés a vesekőzúzás
A jellegzetes panaszok miatt általában nem okoz problémát a diagnózis felállítása. A vérvizsgálatok egyrészt megmutatják a kalciumszinteket, de feltárhatnak mirigy- és veseműködési zavarokat. A CT-vizsgálat azonosítani tudja a vesekövet, az ultrahangvizsgálatok pedig kimutatják a vese és a húgycső duzzanatát. Az esetek többségében nincs szükség műtéti beavatkozásra, mivel a konzervatív megoldások elegendőek.
Elsődleges a bőséges folyadékbevitel, ami segíthet felgyorsítani a kő távozását.
A másik legfontosabb lépés a fájdalomcsillapítás, amihez többnyire erős, olykor kábító hatású szerekre van szükség. A kövek 80 százaléka elég apró ahhoz, hogy önmaga távozzon a szervezetből.
Egyes kőtípusoknál sikerrel alkalmazzák a lökéshullám-terápiát, melynek során olyan méretűre lehet zúzni a követ, hogy az könnyebben elhagyja a szervezetet. Súlyosabb esetekben, például a kő mérete vagy fertőzés miatt, műtéti beavatkozásra van szükség. Ilyenkor sebészeti úton távolítják el vagy kisebb darabokra törik.
Itt is a megelőzés a legfontosabb
Aki egyszer átélte, soha többet nem szeretné még egyszer megtapasztalni a vesekővel járó kálváriát, ezért nagyon fontos, hogy a megelőzésen legyen a hangsúly. Mire érdemes figyelni? A már említett bőséges folyadékbevitel mellett érdemes bevezetni a rendszeres testmozgást, ha eddig nem tettük. Az edzés mozgásban tartja a testben lévő folyadékot, ami nem tesz jót a kőképződésnek.
Fontos tudni a vesekő összetételét, hogy annak megfelelően vezessünk be étrendbeli változtatásokat. Ez vonatkozhat a só, illetve fehérjefogyasztásra vagy a sok oxalátot tartalmazó ételekre (csokoládé, spenót, cékla, kakaó). Sokat segíthetnek a kamra kincsei is, például a citromlé, búzacsíralé, bazsalikom, zellerlé, vesebab, extraszűz olívaolaj.
Vesebarát étrend: ezek a legjobb és a legrosszabb ételek.
Kiemelt kép: Getty Images