- Reméljük senkinek az osztályában nem olvassák már fel mindenki előtt az egész osztály bizonyítványát.
- A bizonyítvány a tanulmányi teljesítményről ad képet, nem a gyerek értékéről.
- Miért lehet becsapós egy színötös, dicséretekkel teletűzdelt bizonyítvány?
Jó érzés volt-e, amikor a gyerekeimnek csupa ötös bizonyítványa volt három-négy tárgyból dicséretekkel megtűzdelve? Abszolút. Igen, múlt időben, mert ez elmúlt. Hogy bánom-e, hogy már vegyesen vannak a jegyek a bizonyítányukban? Egyáltalán nem. Kevesebbet dolgoztak és tanultak a gyerekeim akkor, amikor nem ötöst kaptak? Semmivel sem, csak éppen nem abba fektették az energiájukat és figyelmüket, ami az iskolai tananyag lett volna. És azt is elmondom, miért örülök ennek jobban!
A színötös bizonyítvány sem garancia semmire
Igen, jó érzés, amikor a gyerekünk jól teljesít. Jó érzés, amikor dicséretet kap. Nem is azért, mert mások előtt lehet büszkélkedni vele, hanem mert úgy tűnik, minden ilyenkor rendben halad. A probléma ott kezdődik, amikor összekeverjük a jó jegyeket a jövőbeli sikerrel.
A pszichológus Lindsay Gibson szerint a munka világa olyan gyorsan változik, hogy ma már nem feltétlenül azok a gyerekek lesznek a legsikeresebbek, akik mindig hibátlanul teljesítenek, a legjobb tanulók az osztályban.
A korábbi generációknak egy alapvetően biztonságos, kikövezett úton kellett járni. A szabálykövetés, az engedelmesség cserébe egy kiszámítható életutat adott, nem kellett izgulni nagyon, mi lesz velük. Ma azonban egy olyan világban élünk, ahol szakmák tűnnek el néhány év alatt, új munkakörök jelennek meg, és a mesterséges intelligencia alapjaiban alakítja át nem csak a mindennapjainkat, hanem a tanulást és a munkaerőpiacot is.
Ebben a környezetben a tökéletességre törekvés nem csak hogy nem elegendő, megkockáztatom azt a kijelentést is, hogy kifejezetten hátrány.
Mit keresnek a jövő munkaadói?

A mesterséges intelligencia átalakította, milyen készségek számítanak igazán
A szakértők szerint egyre inkább azokat az embereket, akik képesek alkalmazkodni. Ebbe bele tartozik az újrakezdés képessége, ami annyit tesz, hogy nem omlanak össze attól, ha valami nem sikerül elsőre (becsúszik egy négyes, vagy éppen hármas a bizonyítványba).
Egyre fontosabb, hogy valaki merjen kérdezni, kísérletezni és hibázni.
A kreativitás, a problémamegoldó gondolkodás, az együttműködési készség és az érzelmi intelligencia olyan képességek, amelyeket egy bizonyítvány alig tud mérni. Pedig hosszú távon ezek lehetnek a legfontosabbak.
Szülőként félelmetes elengedni így a gyeplőt, nem vagyok ezzel én sem másképp, hiszen ezek nem olyan kézzelfogható tények, mint egy jegy a bizonyítványban. Sokkal nehezebb megbízni abban, hogy a gyerekünk valóban birtokában lesz annak, amire szüksége lesz a boldoguláshoz.
Lehet, hogy egy gyerek most négyes matematikából vagy hármas nyelvtanból. De közben kiválóan kommunikál, remekül kezel konfliktusokat, vagy éppen kreatív ötletei vannak és könnyen alkalmazkodik új helyzetekhez. Vajon melyik tulajdonság lesz értékesebb húsz év múlva? Mindegyik? Vagy valami teljesen más?
Mit ünnepeljünk a bizonyítványosztáskor?
Természetesen örüljünk a jó eredményeknek. Büszkék lehetünk a kitartásra, a szorgalomra, a fejlődésre. De talán érdemes egy pillanatra megállnunk, mielőtt csak az átlagot vagy az ötösök számát néznénk, és fognánk a fejünk a továbbtanulás miatt, hova lesz ez elég?!
Használjuk ki a bizonyítványosztás pillanatát egy olyan beszélgetésre, amikor felteszünk néhány valóban fontos kérdést:
- Miben lett bátrabb idén?
- Mikor állt fel egy kudarc után?
- Mikor segített valakinek?
- Mit tanult magáról?
- Mikor próbált ki valami újat?
Ezek a válaszok többet mondhatnak a gyerekünk jövőjéről, mint bármelyik tantárgyi osztályzat a bizonyítványban, amire úgysem emlékszünk majd húsz év múlva.
Kapcsolódó: mi a teendő, ha rossz lett a bizonyítvány?
Fotó: Getty Images