„Azon gondolkodom, hogyan is kellene ezt az öregséget jól csinálni” – Interjú Trokán Péterrel

Ikonikus színész. A Szomszédok című teleregény egykori népszerű erdőmérnöke, aki még jelenleg is játszik a székesfehérvári Vörösmarty Színházban. Fáradhatatlan. Pedig lélekben már készülődik, árulja el. Azért ír memoárt, hogy lányai megtudják belőle mindazt, amit életében nem volt ideje elmondani nekik.

Kétszer egyeztetjük ezt az interjút, mert a művésznek éppen főpróbahete­ van, és nem tud időt szakítani rám. Végül egy órácskára sikerül elkapnom, és egy kávé mellett elbeszélgetünk.

Péter, neked most nem pecáznod kellene a Balatonon? Ehelyett nap mint nap ingázol a székesfehérvári színházba.

De. Eltaláltad a lényeget. Önző módon minden évben azért drukkolok, hogy a szezon utolsó előadásában már ne legyek benne, és lehetőleg a következő évad első bemutatójába se tervezzenek be, és akkor kedvemre pecázhatok májustól szeptember végéig. Tavaly sikerült is összehozni, de az idei nyaram nagyon sovány lesz. Május 31-én még van egy utolsó bemutatóm, a darabot június 22-éig játsszuk. Pedig már nagyon vágyom rá, hogy ne a kocsiban üljek, hanem a csónakban. Többek közt azért szerződtem Székesfehérvárra, mert félúton van Budapest és Paloznak között, ahol a nyaralóm áll. Hétvégén is volt a horgászegyesületünknek egy nagy versenye, de nem tudtam elmenni rá. Felhívtam egy haveromat – nagy „pontykirály” –, hogy ment a hal. De ezt a hektikus időjárást a halak is megérzik, és ilyenkor nem harapnak. 

 

Meg is eszed, amit kifogsz? 

Hogyne! A keszeget különösen szeretem megsütve, ropogósan. A pontyból meg halászlét készítek. A bajai a kedvencem, egy dunai halászmestertől, Andó Jani bácsitól tanultam a receptjét. Pofonegyszerű, és még passzírozni sem kell. Ma már ritkán hibázom el, a barátaim folyton verik az ajtót, hogy főzzek már egy jó halászlét nekik. A lányaim is szeretik, ha jönnek, együtt bográcsozunk. Hál’ istennek úgy lett, ahogy elképzeltem. A Balatonon mindig összejön a család. 

 

Öt évvel ezelőtt azt nyilatkoztad, most már visszaveszel a munkából, ki tudja, mennyi van még hátra. Aztán tessék, alig tudtunk találkozni.

Sajnos a munka nem lett kevesebb. És a társulati színész, mint tudjuk, nem a maga ura, azt kell csinálnia, amit az igazgatója előír neki. És nekem Szikora János most azt írta elő, hogy ebben az utolsó rendezésében – mert direktorváltás lesz – vegyek részt. 

 

Ebben a pillanatban megcsörren Péter­ telefonja. Papadimitriu Athina, közös­ lányaik édesanyja szól bele. Éppen Annáékhoz tart, mondja, mert az unokájuknak, Karesznek ma lesz az anyák napi ünnepsége a suliban. Péter megígéri neki, hogy az interjúnk után ő is odamegy.

Jóban vagytok Athinával?

Barátoknak azért nem nevezném magunkat, de igen, jóban. Ami közös bennünk, azt megőriztük, ami meg széthúzott, azt tudomásul vesszük. De azért ebben nagyon sok a munka.

Tudom, hogy egyedül élsz. Élő cáfolata vagy annak, hogy azok a férfiak­ élnek sokáig, akiknek társuk van.

Nekem most a társulat a társam. Mindig is olyan ember voltam, aki csak addig marad egy színháznál, amíg annak családias a hangulata. Ha már csak munkahelynek érzek egy színházat, azonnal elszerződöm. Így volt ez Veszprémben is, ahol kilenc évig maradtam, aztán Sopronban, mert ott meg a Mikó Pista volt a direktor, aki tüneményes ember, Fehérvárra meg a Covid előtt hívtak egy előadás erejéig, de az első pillanatban otthon éreztem magam, úgyhogy leszerződtem a színházhoz.

Azért egy nő az oldaladon az más. 

Nem nagyon vágyom most társra. Eddig is csak úgy beestek a szerelmek az életembe, bár kétségtelenül gyönyörűek voltak. Néhány éve lett vége a legutóbbi kapcsolatomnak, tizenkét évig tartott. Most éppen azon töröm a fejem, hogyan is kellene ezt az öregséget jól csinálni. Hogy ne legyek beteg, és ne szoruljak rá senkire. Mindent megteszek az egészségemért, most is éppen manuálterapeutától jövök. Zseniális a csaj, rendbe hozott a Covid után, és most is egyengeti a gerincemet. A magas embereknek ez a keresztjük. 

 

Remekül nézel ki. Sportolsz valamit?

Úszom, immár huszonöt éve. Akkor kezdtem el, amikor a lányok kirepültek, és ha két-három nap kimarad, már hiányzik. Van egy jó uszoda a közelben, remek társaság jött össze, együtt igyekszünk legyőzni magunkat. Mert le kell, ha a fene fenét eszik is. Nem vagyunk még öregemberek! 

 

Aggódtunk érted a Covid alatt, csúnyán megbetegedtél.

Annyira nem volt súlyos, de tény, hogy a háziorvosom beparancsolt a kórházba. Nem akartam én bemenni, de akkor a szemembe nézve azt mondta: tudja, ez a fránya vírus pont az ön kortársait gyilkolja. Megadtam magam, épp jókor, mert már jött is a tüdőgyulladás. Még időben elkapták, de így is poszt-­covidos tüneteim lettek. Elkezdett fájni a bal karom, de nagyon, a vérnyomásom meg ugrált. Találtam egy nagyszerű belgyógyászt, aki természetgyógyászként dolgozik, ő egy géppel felmérte, mi az az ásványi anyag, ami hiányzik a szervezetemből, és ezzel helyre tett.

Spirituális beállítottságú vagy?  

Igen. Eleve vallásosan nevelkedtem. A múltkor ráakadtam egy tanulmányra, amiben arról számolnak be, hova tűnik az ember testéből huszonkét gramm súly abban a pillanatban, amikor meghal. Holott tudjuk, hogy az energia nem vész el, csak átalakul. Hát ez a lélek. Ezek a lelkek vagy energiák aztán találkoznak valahol a túlvilágon. Azért foglalkoztat ez most ennyire, mert azt remélem, ha eljön az idő, majd találkozhatok a szüleim­mel, és feltehetem nekik azokat a kérdéseimet, amelyeket annak idején nem tettem fel. 

 

Mit kérdeznél tőlük?

Ó, rengeteg dolgot, ami egy ifjú ember életét egy családban meghatározhatja. Például megkérdezném tőlük, vajon a nagymamám hogy élte túl annak idején – ráadásul hét gyerekkel! –, amikor a nagyapám vállalkozása csődbe ment, és az öreg úgy belebetegedett, hogy zárt intézetben fejezte be az életét. Az történt, hogy a nagyapám az 1910-es években, még Felvidéken cséplőgépeket vett hitelre, de a háborúban mindene elúszott. Erről nekünk otthon senki nem akart beszélni, ha a bátyámmal kérdezgettük a szülei­met, azonnal másra terelték a szót. Aztán a nagymamám Trianon után átköltözött Magyarországra, és attól kezdve együtt éltünk Újpesten. Éppen most írom a visszaemlékezéseimet, hogy a lányaim ne járjanak úgy, mint én, ne darabokból kelljen utólag összerakniuk a család történetét… Tudod, az idős emberek ugyan már nem emlékeznek arra, mit csináltak tegnap, de az élesen beugrik nekik, hogy, mondjuk, gyerekkorukban egyszer elindultak haza a focipályáról. Emlékszem, tízéves lehettem, nyár volt, óriási hőség, rajtam vastag kordbársony nadrág. Nem tudtam mit csinálni, kínomban leültem a kerítés szélére, és hangosan sírni kezdtem. 

 

Milyen volt a kapcsolatod édesapáddal? 

Jó, csak nagyon keveset láttam. Fűszerüzlete volt, aztán meg vendéglője, mire hazaértem az iskolából, ő már nem volt otthon. Sokáig küzdött a vesenyavalyájával, és én az utolsó karácsonya előtt azon gondolkodtam, mit ajándékozhatnék az öregnek. Találtam valahol egy képet a nagymamámról, amin már aszott, nyolcvan körüli asszony volt, de még mindig egyenes derékkal ült a fotográfus előtt. Nagyon szép kép. Hetekig jártam a bolhapiacra egy hozzá illő patinás keretért, abban nyújtottam át apámnak. Meglett a hatása… És képzeld, nemrég kotorászom a pincében, hát a kezembe akad ez a régi fotó! Azonnal kiakasztottam az íróasztalom fölé. Eszembe jutott róla, hogy anyám is mennyire szerette az anyósát. Tőle tanult meg főzni. Anyám istenien főzött, és mindig hozzátette, hogy ezt a mamuska így tanította… De most megakadtam, mert másfél éve meghalt az az újságíró barátom, akinek magnóba diktáltam az emlékeimet, és azóta magamnak kell egy ujjal bepötyögnöm a szöveget a gépbe. Persze ez csak alibi, igazából nincs időm rá.

Hol tartasz? 

1956-nál. Tízéves koromtól már mindenre élesen emlékszem. Tele volt a határ fel nem robbant kézigránátokkal, mi, gyerekek pedig szétszereltük őket, kész csoda, hogy valamelyik nem robbant fel a kezünkben… Egyébként csak addig a pontig szeretném folytatni a történetet, amikor a lányaim­ világra jöttek. Kíváncsi lennék például, anyám hogy engedett el engem ’70-ben a háztól. Kétségbe volt esve szegény, hogy a fia színész akar lenni. „Ahhoz protekció kell!” – mondogatta. Meg hogy mi lesz, ha nem sikerül. Úgy élt benne, hogy a színész vagy nagyon sikeres, vagy koldus.

Tovább olvasnál?
Ha érdekel a cikk folytatása, fizess elő mindössze havonta 1490 forintért.
Próbáld ki most!
Az előfizetésed egy regisztrációval egybekötött bankkártyás fizetés után azonnal elindul.
Mindössze pár kattintás, és hozzáférhetsz ehhez a tartalomhoz. Ha van már előfizetésed, lépj be .