A fengsuj (korábbi írásmóddal feng shui) egy több ezer éves kínai szemléletrendszer, melynek célja az életenergia, azaz a csi áramlásának optimalizálása.
Bár sokan csak lakberendezési irányzatként gondolnak rá, valójában egy olyan átfogó életszemléletről van szó, amely a tér, az idő, az anyag és az energia összhangjára törekszik.
A fengsuj célja a harmónia, a jólét és a tudatosság megteremtése – nemcsak otthonunkban, de akár a pénztárcánkban is.
Pénztárca és pénzügyi energia
A fengsuj szerint a pénztárca nem csupán praktikus tárgy, hanem személyes pénzügyi energiánk mindennél élesebb tükre is. Ha belegondolunk, nem is olyan elrugaszkodott a gondolat. Én például meglehetősen földhöz ragadt vagyok, de az már nekem is feltűnt, hogy a gazadag emberek egészen másképpen tárolják a pénzt, mint én…
Tulajdonképpen a fengsuj is csak erre a megfigyelésre erősít rá, amikor azt állítja, hogy
egy tiszta, rendezett tárca megnyitja az utat a bőség felé, míg a rendetlenség vagy a felesleges tárgyak blokkolhatják a pénz szabad áramlását.
Még ha nem is hiszünk az energetikában, ha vonakodunk hinni, hogy környezetünknek vagy tárgyainknak közvetlen hatása lehet anyagi jólétünkre, azt beláthatjuk, hogy a rendszerezett, átlátható pénztárca praktikus szempontból is előnyös, hiszen gyorsabban megtaláljuk, amire szükség van, és kellemesebb érzés is használni.
Lássuk mik azok a dolgok, amiket a fengsuj szerint azonnal száműznünk kell a pénztárcánkból, ha nem szeretnénk a saját jólétünk útjába állni!
Blokkok, nyugták
A vásárlások után megmaradó blokkok a múltbeli kiadásainkat szimbolizálják. A fengsuj tanítása szerint ezek az elköltött pénz energiáját hordozzák, és akadályozhatják az új pénz beáramlását.
Hetente érdemes átnézni a tárcát és kidobni a nem odavaló blokkokat.
Lejárt vagy használaton kívüli kártyák
Ezek olyan tárgyak, amelyek már nem szolgálnak minket, mégis helyet foglalnak a tárcánkban. A fengsuj szerint ezek egyfajta „megrekedt energiát” jelentenek, ezért meg kell tőlük szabadulni. A kifosztott hitelkártyák különösen ártalmasak lehetnek ebből a szempontból.
Fényképek
Bár jó ötletnek tűnik szeretteinket legalább képen egész nap magunkkal hordozni, a fengsuj szerint a pénztárca területe kizárólag a pénzhez kapcsolódó energiáké kell, hogy legyen. A családi fotók (legyenek bármilyen kedvesek) összezavarhatják az anyagi fókuszt.
Limlom, cetlik, sorsjegyek
A mindenféle apróság, amiket hajlamosak vagyunk a tárcába gyűrni, a fengsuj szerint akadályozzák a csi szabad áramlását, egy túlzsúfolt pénztárca pedig a káosz megtestesítője lehet.
Túl sok apró
Az aprópénz a pénzügyi bőség „elaprózását” szimbolizálja. Az aprópénz önmagában nem gond, ha rendezetten és külön rekeszben tartjuk, de ha a papírpénz közé keveredik, rendezetlenséget hoz.

A pénztárca a fengsuj szerint nem csupán egy tárgy, hanem egy erős szimbolikus eszköz is, ami befolyásolhatja, hogy milyen pénzügyi energiákat vonzunk az életünkbe (Fotó: Getty Images)
Így tedd fengsujbaráttá a pénztárcát
Lássuk, hogyan kell bánnunk a pénztárcánkkal ahhoz, hogy a lehető legoptimálisabb legyen a pénzenergia áramlása!
Rendszeres szelektálás
Havonta legalább egyszer nézd át a pénztárcád tartalmát. Csak azt tartsd benne, amire valóban szükséged van a mindennapokban. A felesleges kártyáknak, blokkoknak kívül tágasabb.
Ne ürítsd ki
A fengsuj szerint ha más nem, legalább egy kisebb címletű bankjegy mindig legyen a tárcában – ez ugyanis a bőséget szimbolizálja. Emellett praktikus is: vészhelyzet esetén jól jöhet, hogy nem csak kártyával tudunk fizetni és a kutyák sem pisilnek le.
Rendezd el szépen a pénzt
A pénz megbecsülése azt is jelenti, hogy rendezetten tárolod.
A bankjegyeket simítsd ki, hajtsd egyformán, helyezd el csökkenő címlet szerint. Az aprót tedd külön.
Megfelelő tárca kiválasztása
A túl kicsi, majd szétfeszülő pénztárca nemcsak kényelmetlen, de a fengsuj szerint szegényes energiát is sugall. Egy megfelelő méretű, jó állapotú tárca, amely elbírja a pénzt gyűrés nélkül ellenben sokkal szerencsésebb. A piros, fekete vagy zöld szín különösen ajánlott, ha pénztárcáról van szó.
Tiszteld a pénztárcád
Ne hagyd a földön, ne tömd tele, és legyen egy kijelölt helye otthon. Ez nemcsak fengsuj szempontból előnyös, hanem segít rendszert is vinni a pénzügyi mindennapjaidba is.
Szerencsehozó tárgy
Ha van neki egy kis rekesz vagy fiók, tarthatsz a pénztárcádban apró érmét, szerencsekövet vagy más személyes talizmánt. Ezek pozitív jelentéssel bírhatnak, és fokozzák a jó érzést, amit a pénztárcád kinyitása okoz.
Akár hiszel az energiákban, akár nem, a fengsuj praktikus tanácsai könnyen alkalmazhatók és logikus szempontból közelítve is megállják a helyüket.
Kapcsolódó: Így válassz fengsujbarát pénztárcát!
Kiemelt kép: Getty Images