fogmosás fogkrém

A legtöbben rosszul fejezik be a fogmosást – te is köztük vagy?

A fogmosás elengedhetetlen része az egészségünknek, a mindennapos higiéniának. Kiskorunk óta tanítanak arra, hogyan kell helyesen csinálni ahhoz, hogy védelmet nyújtson. Ahogy fejlődik a technika, egyre hatékonyabb eszközök és fogkrémek vannak segítségünkre, és régi mítoszok is megdőlnek.

Viszonylag új információnak számított például, hogy nem mindegy, mikor mosunk fogat. A  reggeli és az esti sikálás között napközben csak óvatosan szabad fogat mosni, pláne savas ételek (a magas cukortartalmú ételek is savassá változtatják a nyál pH-ját) fogyasztása után.

Ennek az az oka, hogy a zománc a sav hatására sérülékenyebbé válik, s nem tesz jót neki, ha erősen, fogkefével nyúlunk hozzá.

Nem az erő segít

Ezért a szakértők inkább azt ajánlják, hogy tiszta vízzel öblítsük át a szánkat és várjunk legalább fél órát a fogmosással ilyen esetekben. Azt is tudjuk már, hogy nem kell erővel sikálni a fogainkat, sőt gyakran a kemény sörtékkel többet ártunk, mint használunk.

Ha maximális tisztaságra vágyunk, használjunk elektromos fogkefét,

amit elég csak hozzáérintenünk a fogainkhoz, nem kell erősen rányomnunk, mégis elvégzi a feladatát. Egy másik tévhit pedig még mindig újdonságnak számít: nem is úgy kell öblítenünk, ahogy megszoktuk.

reggeli fogmosas

A fogmosás titka a módszer és a fogkrém jó kombinációja (Fotó: Getty Images)

A fogkrém szerepe fogmosás közben

A modern fogkrémek fő hatóanyaga a fluorid. Ez az anyag lassítja a fogzománc lebomlását, gátolja a lepedékképződést és így megelőzi a szuvasodást. Hacsak valaki nem érzékeny rá, a fluorid jót tesz a fogainknak,

bár gyerekeknél oda kell figyelni, hogy az életkoruknak megfelelő terméket válasszuk.

Felnőtteknek már nem okoz kárt a magasabb fluoridtartalom, ám használni csak akkor fog, ha a szájban hagyjuk. Azaz nem szükséges gondosan átöblögetnünk a szánkat fogmosás után, nemcsak vízzel, de szájvízzel sem. Elég, ha kiköpjük a nyállal elkeveredett fogkrémet, és kész is vagyunk.

Tény, hogy nem tesz jót, ha lenyeljük a fluoridot, sokan ezért öblítenek olyan alaposan fogmosás után. Csakhogy ezzel a fogaikról is eltávolítják a jótékony anyagot, így az nem tudja eléggé kifejteni a hatását. Ha sikerül megállnunk öblítés nélkül, az akár 25 százalékkal is csökkentheti a fogszuvasodást a szakértők szerint.

Persze ehhez hozzá kell szoknunk a furcsa, habos érzéshez a szánkban, és nem lenyelni a fogkrémes keveréket.

Segíthet, ha nem a reklámokban látott, teljes sörtehossznyi fogkrémet nyomjuk ki, csak a harmadát, illetve fogmosás után fogselymezés közben is megszabadulhatunk a maradék fogkrémtől, csak nem öblítés útján.

Kapcsolódó: Ha így mosod a fogaidat, tényleg fehérebbek lesznek

Kiemelt kép: Getty Images

Ajánlott videó