fogmosás sárga fogak

Ez az apró változtatás a fogmosásban látványosan fehérebbé teszi a fogaidat!

A fogorvosok rendszeresen találkoznak olyan páciensekkel, akik elégedetlenek a fogaikkal, a sárgás elszíneződésekkel, és arra panaszkodnak, hogy hiába sikálják szabályosan, a probléma nem szűnik, sőt rosszabbodik. A megoldáshoz a fogkefe és fogkrém helyes használata is kulcsfontosságú.
  • A fogzománc természetesen sárgás, de a sok savas étel, a kávé, a cigaretta évek alatt elszínezi a fogakat.
  • Még a fogkrém helyes felvitele is számít abban, mennyire óvjuk a fogzománcot!
  • Az sem mindegy, a kedvenc reggelink után mennyi idővel mosunk fogat.

Még tudatos fogápolás mellett is előfordulhat, hogy minden igyekezetünk – és a legjobb fehérítős fogkrémek – ellenére is egyre sárgábbak lesznek a fogaink. Mi lehet az oka, ha a napi többszöri fogmosás mellett is elszíneződik a fogunk?

Számtalan fogkrém-márka ígér ragyogó fogsort, de nem mindegy, hogyan használjuk. Többféle hibát is elkövethetünk, ami a fogak természetes fehérségének elvesztéséhez vezet. De nyugalom, amennyiben a megfelelő információkkal rendelkezünk al fogunk ápolásáról, extra költségek nélkül is lehet hollywoodi mosolyunk.

Nem biztos, hogy fogfehérítés a megoldás

Ha elszíneződött a fog, még nem biztos, hogy azt jelenti, hogy valamit folyamatosan elrontunk a fogmosás közben. Dr. Ferakh Hamid már 20 éve fogorovos, és arra ösztönzi az embereket, hogy reggel és este is nagyobb odafigyeléssel gondoskodjanak a fogaikról. A fogorvosnál végzett professzionális tisztítás és fehérítés drága, és sok időre fokozottan érzékennyé teszi a fogakat, így inkább fogadjuk meg dr. Hamid tanácsait.

Így kerüld el a fogak sárgulását!

Az orvos szerint az egyik legnagyobb hiba már a fogkefe előkészítésénél kezdődik. Bár úgy tűnhet, hogy a fogkrém felvitele egyértelmű dolog, valójában sokan rosszul csinálják. Dr. Hamid figyelmeztetett, hogy ha közvetlenül savas ételek vagy italok fogyasztása után mosunk fogat, az egyértelműen a fogak besárgulásához vezet. Savas ételek fogyasztása után ráadásul a fogzománc sérülékennyé válik. Ha savas étel, ital után rögtön fogat mosunk, akkor csak szétkenjük a fogsoron az ártalmas savakat, és jól belemasszírozzuk a zománcba. 

Kapcsolódó: Reggeli előtt vagy után? – Mikorra időzítsük a fogmosást?

Ezen túl pedig a fogkefét – rajta a fogkrémmel – mindig be kell vizezni, mielőtt elkezdjük a fogmosást. A száraz fogkefe nem tudja jól szétoszlatni a pasztát, ami akár el is színezheti a fogakat. A puha, nedves sörték viszont finoman tisztítják a sav miatt érzékennyé váló fogakat. „Ha benedvesítjük a fogkefe sörtéit, azok lágyabbá válnak. A fogmosás kíméletesebb lesz az ínynek és a fogaink számára is, így elkerülhetjük az irritációt és a károsodást” – tanácsolja a szakember.

Általános szabályok a helyes fogápoláshoz

  • Mindig nedves fogkefével mossunk fogat.
  • Reggeli és vacsora után is várjunk legalább fél órát a mosással.
  • Ne erőből mossunk fogat, inkább alapos, apró mozdulatokkal tisztítsuk az ínyt és a fogakat.
  • Naponta kétszer, legalább két percig mossunk fogat – ha lehet, elektromos és/vagy szónikus fogkefével.
  • Ne feledkezzünk meg a nyelvtisztításról sem!
  • Naponta egyszer óvatosan fogselymezzünk, úgy, hogy az ínyünket nem sértjük fel!
  • Félévente menjünk fogorvosi szűrésre!

Fogadjunk, hogy te is rosszul mosol fogat — mutatjuk a helyes módszert!

Kiemelt kép: Getty Images