A homlokomon Ausztrália, a szám felett kamasz bajusz formájú pigmentfoltok alakultak ki a terhességem végére és jó év volt, mire megszabadultam tőlük. Ezt teszi a hormoningadozás a női testtel: sötétebb vagy halványabb foltokat hagy a bőrön, és a napsütés pedig persze csak rontja a helyzetet.
Tavasztól őszig rengeteg nő szembesül ezzel a kellemetlen bőrproblémával, egy részüknél pedig egész évben láthatóak a pigmentfoltok. Hiába a napfényvédő krém és a napellenzős kalap, még így is elő-előbukkannak a makacs elszíneződések.
Ezek a barnás foltok nem csupán esztétikai problémát okoznak, de gyakran a bőr egészségi állapotáról is árulkodnak.
A pigmentfoltoknak persze több fajtája is létezik, hogy ne legyen olyan egyszerű dolgunk a megelőzésben és a kezelésben. Az például tévhit, hogy a májfoltnak is nevezett elszíneződéseknek bármi köze lenne a máj rendellenes működéséhez.
A fent említett terhességi foltosodás a melasma, ami az állapotos nők nagy részénél megjelenik valamelyik testtájékon. Ez lehet sok kicsi folt, vagy nagy, akár tenyérnyi folt is. Az öregségi foltok, amelyek általában először a napfénynek leginkább kitett helyeken jelennek meg, mint a kéz és arc, a klimax idején kezdenek felbukkanni. De ez még nem minden, több ok egyszerre is vezethet pigmentfoltok kialakulásához.

Nyáron mindig legyen rajtunk napellenzős kalap és napszemüveg (Fotó: Getty Images)
Mi okozza a pigmentfoltokat?
A pigmentfoltok kialakulása a melanin túltermelődését jelzik, ezt a folyamatot egyébként szaknyelven hiperpigmentációnak nevezik. A melanin a bőrszínért felelős pigment, ami igazából az UV-sugárzás elleni védőpajzsunk is egyben. A pigmentfoltok elsősorban a következő okokból jelenhetnek meg:
– UV-sugárzás: a napfény fokozza a melanintermelést, ami egyenetlenül eredményez fokozott pigmentációt.
– Hormonális változások: terhesség, fogamzásgátló szedése vagy menopauza során jelentkező hormonális ingadozások fokozhatják a hiperpigmentációt.
– Genetikai hajlam: bizonyos bőrtípusok érzékenyebbek a pigmentfoltok kialakulására.
– Gyulladás, sebek utáni hiperpigmentáció: pattanások, varok, műtéti hegek vagy más bőrsérülések helyén maradhat sötét folt.
– Öregedés: az életkor előrehaladtával növekszik a pigmentfoltok megjelenésének esélye.
Kapcsolódó: Így ront kedvenc házi szered a pigmentfoltok állapotán!
De egyszerre persze több kiváltó tényező is jelen lehet, sőt egyes gyógyszerek és illóolajok is fényérzékenységet, foltosodást válthatnak ki.
Nyáron több lehet
A nyári időszak különösen kritikus a pigmentfoltok szempontjából, a napfény UVA-sugarai ugyanis mélyebbre hatolnak a bőrben, és stimulálják a melanintermelő sejteket.
Ezért a nyári hónapokban akár 80%-kal is megnőhet a pigmentfoltok kialakulásának kockázata.

1. Bioderma Pigmentbio nappali krém SPF50+, 10 649 Ft (unipatika.hu), 2. Mixa pigmentfoltok elleni szérum, 5330 Ft (notino.hu), 3. Esthederm Intensive C-vitamin-koncentrátum, 12 599 Ft (unipatika.hu), 4. La Roche-Posay Mela B3 szérum hiperpigmentált bőrre, 24 550Ft (notino.hu), 5. Uriage Bariésun Spot krém pigmentfoltok ellen SPF50+, 6649 Ft (unipatika.hu), 6. Novexpert Polyphenol pigment halványító korrektor, 5999 Ft (dermo.hu), 7. Yves-Rocher Pigmentfoltok elleni koncentrátum, 12 990 Ft (yves-rocher.hu)
Éppen ezért kizárólag olyan pigmentfolt elleni krémek hatásosak, amelyek nem csak az UVB, hanem az UVA ellen is védenek. A legveszélyeztetettebb területek az arc, a kézfej és a dekoltázs – azok a bőrfelületek, amelyek a legtöbb napfénynek vannak kitéve. A nők gyakrabban tapasztalják ezt a problémát, mint a férfiak, ami részben hormonális okokra vezethető vissza.
Így előzheted meg a pigmentfoltokat!
A pigmentfoltok megelőzése sokkal egyszerűbb, mint a már kialakult foltok kezelése, ezért érdemes már a napos évszak elején bevetni a napfényvédős krémeket, szérumokat.
- Mindig használj legalább 50-es faktorszámú, széles spektrumú (UVA és UVB ellen egyaránt védő) fényvédőt – nemcsak strandon, hanem a mindennapokban is. Igen, smink alá is!
- Viselj széles karimájú kalapot, napszemüveget és lehetőség szerint hosszú ujjú, lenge ruházatot.
- Kerüld a csúcsidőszakot: 11 és 15 óra között lehetőleg ne tartózkodj közvetlen napfényen.
- Építsd be a C-vitamint a napi arcápolási rutinodba, mivel ez a vitamin gátolja a melanintermelést.
- Mind külsőleg, mind belsőleg érdemes antioxidánsokban gazdag termékekhez és élelmiszerekhez nyúlni, amelyek semlegesítik a szabadgyököket. A piros, lila és a sötétzöld színű gyümölcsök és zöldségek például sok antioxidánst tartalmaznak.
- Ha már vannak pigmentfoltjaid, akkor a kémiai hámlasztással tudod halványítani a foltokat. Az AHA és BHA savak rendszeres használata eltávolítja az elhalt hámsejteket, és halványítja a bőrt.
- Mindig keresd a C-vitamin, niacinamid, azelainsav, retinol vagy kojisav tartalmú kozmetikumokat, mert ezek mind-mind felveszik a harcot a barnás-sárgás pacákkal.
Kapcsolódó: Ezért nélkülözhetetlenek az antioxidánsok a nyári bőrápolásban!
Kiemelt kép: Getty Images