- Tudtad, hogy a mezítlábas mászkálás például remekül stimulál és energiát adhat?
- Nem mindenkinek kell 8-9 óra alvás, de érdemes figyelni a szervezetünk jelzéseit, mennyi optimális.
- Az energiaszintünket a hormonális ciklusunk is befolyásolja.
Egy felmérés szerint a nők 44%-a gyakran kimerülten kezdi a napot, míg az Amerikai Alvásgyógyászati Akadémia szerint a nők 81%-át megzavarja az álmosság a napi rutinjában.
Számos oka lehet a szűnni nem akaró fáradtságnak: rosszul eszel, ébren tart a gyerek, elhanyagolod a mozgást, túl későn fekszel le aludni. A jó hír, hogy nem feltétlenül kell új életet kezdened – csak meg kell érteni a tested jelzéseit, hogy tudd, milyen változásra van szükséged.
6 tipp, hogy egész nap friss legyél
Mutatjuk a szakértők legjobb, tudományosan megalapozott tanácsait, amelyek segítenek, hogy egész nap tele legyél energiával!
1. Ne erőltesd az alvást!
Az alvás nem csak a test pihenése, ekkor zajlik az idegrendszer és az immunrendszer kulcsfontosságú regenerációja. Az agy feldolgozza a napi történéseket, megszabadul a méreganyagoktól és energiával tölti fel a szervezetet, hogy képesek legyünk a napi dolgok elvégzésére, az álmaink beteljesítésére.
Ahelyett, hogy egy fix napirendhez próbálod igazítani az alvást, engedd meg magadnak, hogy a tested természetes jelzései vezéreljenek, még ha ez néha eltér is a „tökéletes” napirendtől. Az alvás minősége szempontjából fontos a környezet: a szoba legyen sötét, hűvös és nyugodt, így garantáltan pihentető lesz az alvásod.
2. Indítsd jól a napot
A reggeli napfény segít beállítani a szervezet cirkadián ritmusát, ami hosszú távon javítja az alvásminőséget és a nappali energiaszintet. A fényreceptorok a szemedben jelet küldenek az agynak, hogy ideje elindítani a „nappali üzemmódot”. Az első napsugarak felelnek a későbbi melatonin kibocsátásért, ami segít mélyebben aludni, jobban feltöltődni és energikusabban ébredni.
Kapcsolódó: 5 intő jel, amikor a fáradtság már orvosi eset
Ha van rá mód, sétálj egyet reggel a szabadban, és máris jobban indul a napod. Lefekvés előtt kerüld a képernyőket, és az utolsó étkezést maximum az alvás előtt 2 órával időzítsd. A reggeli séta helyett hatékony lehet még az otthoni fényterápia is.
3. Változtass az időbeosztáson
Bizonyára te is azok közé tartozol, akik automatikusan kb. 9 és 17 óra között tervezik a nehéz feladatokat, pedig az energiaszintünk napközben hullámzik. A szervezetnek egyedi ritmusa van, így nem csoda, ha úgy érzed, hogy robotpilótaként működsz.
Ha rossz időpontban próbálunk csúcsteljesítményt nyújtani, a saját energiánkat zabáljuk fel.
Érdemes tudatosan figyelni, mikor vagy a legéberebb, és ekkorra időzíteni a fókuszt igénylő teendőket. Ha pacsirta típus vagy, reggelre tervezd azokat a feladatokat, amelyekhez kiemelt koncentrációra van szükséged. Délután pedig jöhetnek az egyszerűbb dolgok, amelyekhez nem szükséges a legjobb formádat hozni.

Ha szeretnéd hatékonyan legyőzni az állandó kimerültség érzését, figyelj a belső szükségletekre (Fotó: Getty Images)
4. Le a cipővel
Azt már régóta tudjuk, hogy a földdel való közvetlen fizikai érintkezés csökkenti a kortizolszintet, ami segít kilépni a „harcolj vagy menekülj” üzemmódból, de a mezítlábas járkálást manapság legfeljebb a strandon gyakoroljuk. Holott már napi tíz perc segíthet a kiegyensúlyozottabb idegrendszer elérésében.
Szóval irány a kert, park, játszótér, futószőnyeg, és próbálj újra kapcsolódni a természettel. Ha valamiért nem megoldható a mezítlábas séta, keress egy fát, sziklát vagy nedves földet és tedd rá a kezed!
5. Vedd figyelembe a ciklusodat
A női hormonális változások erősen befolyásolják az energiaszintet. A menstruáció előtti napokban az alacsony ösztrogén- és szerotoninszint fáradékonnyá tehet. Természetes, hogy ilyenkor inkább visszahúzódnál, ezért légy kíméletes magaddal! Pihenj, amennyi jólesik, és fogyassz magnéziumban gazdag ételeket, például diót, zabpelyhet vagy tökmagot.
6. Egyél edzés előtt
A böjtölés ugyan rendkívül népszerű, de a női hormonrendszer nem feltétlenül eszerint működik. Ha például reggeli előtt edzel, egy kis tápanyagdús étkezés segíthet, hogy ne zuhanjon be az energiaszinted később a nap folyamán. Egy banán dióvajjal, egy kis zabkása vagy egy protein smoothie tökéletes, ha csak kevés időd van reggel.
Amikor semmi nem segít
Ha minden próbálkozás ellenére is kimerült vagy, nem érdemes elbagatellizálni. Lehet, hogy valamilyen egészségügyi ok – például pajzsmirigy-alulműködés, vérszegénység vagy alvási apnoé – áll a háttérben, esetleg D-vitamin hiány. Ha a fáradtság tartósan fennáll, javasolt egy orvossal konzultálni.
Láthatjuk, hogy
a női szervezet bonyolult rendszer, amelynek megvan a maga ritmusa és különböző igényei.
Ha szeretnéd hatékonyan legyőzni az állandó kimerültség érzését, figyelj a belső szükségletekre, és próbáld azokhoz igazítani a külső körülményeket is. Így kevesebb kávéra vagy energiaszeletre lesz szükséged, az energiaszinted pedig kiegyensúlyozott marad.
Ez a 4 mérgező szokás észrevétlenül kimeríti a mentális erőforrásainkat
Kiemelt kép: Getty Images