Nem mindenki tud sírni. Még akkor sem, ha belül óriási érzelmi vihar dúl. De mit jelent ez valójában? A pszichológia szerint a könnyek hiánya sokkal többet árul el a belső világunkról, mint gondolnánk.
  • Veled is volt már úgy, hogy bár nagyon letörtél, képtelen voltál sírni? 
  • Esetleg egy másik ember viselkedése bántott meg, mert úgy nézett ki, mint aki képtelen az empátiára? 
  • Ezt jelenti, ha képtelen vagy sírni. 

A sírás az egyik legősibb emberi érzelmkifejezés. Bár gyakran a szomorúsággal kapcsoljuk össze, valójában öröm, megkönnyebbülés, meghatottság, sőt akár düh hatására is könnybe lábadhat a szemünk. Pszichológusok szerint az érzelmi sírás fontos szerepet játszik a feszültség levezetésében és a társas kapcsolatokban is, hiszen jelzi a környezet számára, hogy támogatásra van szükségünk.

Mit jelent, ha valaki nem tud sírni?

Ennek ellenére biztosan te is ismersz olyan embert, esetleg te magad vagy az, aki mintha képtelen lenne sírni. Legyen bármilyen szomorú, katartikus vagy megható egy esemény, rágja akármekkora bánat is az ilyen embert, nem tud könnyet hullatni. De vajon miért?

A legnagyobb tévhit talán az, hogy aki nem sír, az egyszerűen érzéketlen. A kutatások szerint azonban nincs egyértelmű összefüggés a sírás gyakorisága és az érzelmek intenzitása között. Vannak emberek, akik rendkívül mélyen élik meg az érzéseiket, mégsem fejezik ki őket könnyekkel.

Az érzelmek megjelenését részben genetikai tényezők, részben a neveltetés és a kulturális környezet is befolyásolja. Ha valaki például olyan közegben nőtt fel, ahol a sírást gyengeségként kezelték, könnyen megtanulhatta elfojtani ezt a reakciót.

Gyerekkori minta lehet a sírás elfojtása mögött

A pszichológusok szerint a gyermekkorban kapott üzenetek hosszú távon meghatározhatják az érzelemkifejezést. Az olyan mondatok, mint a „ne sírj”, „légy erős”, vagy „a nagyfiúk nem sírnak”, idővel mélyen beépülhetnek a személyiségbe.

Felnőttként ezek az emberek sokszor már automatikusan visszatartják a könnyeiket, még akkor is, amikor valójában szükségük lenne az érzelmek szabad megélésére.

siras-siraskeptelenseg-jelentese

Néha nem segít más, csak egy kiadós sírás (Fotó: Getty Images)

Amikor nehéz felismerni az érzelmeket: alexitímia

A szakirodalom ismer egy alexitímia nevű jelenséget. Az érintettek nehezebben azonosítják és fogalmazzák meg saját érzelmeiket. Itt sem arról van tehát szó, hogy nincsenek érzéseik, hanem arról, hogy nehezebben tudják tudatosítani és kifejezni azokat.

Kutatások szerint az alexitímiával élők között gyakoribb, hogy ritkán sírnak, vagy egyáltalán nem tapasztalják meg az érzelmek kiváltotta könnyeket.

A stressz és trauma hatása a sírásra

Érdekes módon nemcsak az érzelmek elfojtása, hanem a túlzott lelki megterhelés is vezethet ahhoz, hogy valaki képtelen sírni. Hosszan tartó stressz, kiégés vagy súlyos trauma esetén az idegrendszer olykor egyfajta túlélő üzemmódba kapcsol.

Ilyenkor az érzelmek tompábbá válhatnak, az ember pedig azt érezheti, hogy „nem tud hozzáférni” a saját érzéseihez. Többen számolnak be arról, hogy egy nehéz időszak alatt nem tudtak sírni, majd hónapokkal vagy akár évekkel később váratlanul törtek felszínre az elfojtott érzelmek.

Biológiai okok a sírás mögött

A sírás hiányának nem mindig lelki oka van. Bizonyos betegségek, hormonális változások vagy gyógyszerek is befolyásolhatják a könnytermelést és az érzelmi reakciókat. Egyes antidepresszánsok például kimutathatóan csökkenthetik az érzelmek intenzitását.

Ezért néhány páciens arról számol be, hogy nehezebben sír, még akkor is, amikor szeretne. Emellett a szem szárazságával járó állapotok is megnehezíthetik a könnyek megjelenését.

Baj, ha valaki nem sír?

Önmagában nem. Pszichológusok egyébként is hangsúlyozzák, hogy nincs normális mennyiségű sírás. Vannak, akik hetente többször sírnak, mások évente egyszer sem, és egyik sem feltétlenül utal problémára.

Szakértők szerint inkább akkor érdemes odafigyelni, ha a sírás hiánya az érzelmek általános beszűkülésével jár együtt. Ha valaki hosszú ideje nem érez örömöt, szomorúságot, meghatottságot vagy kötődést, esetleg úgy érzi, elszakadt a saját érzéseitől, érdemes lehet szakember segítségét kérni.

A könnyek hiánya tehát nem feltétlenül az erő jele, de nem is az érzéketlenségé. Sokkal inkább arról árulkodhat, hogy az adott ember érzelmi működését életének tapasztalatai, személyisége vagy akár biológiai adottságai más irányba formálták. És attól, hogy valaki nem sír, még egyáltalán nem biztos, hogy kevésbé mély érzésű. Néha épp ellenkező a helyzet. 

Ez is érdekelhet: Mindent a sírás lélektanáról

Kiemelt kép: Getty Images

Ajánlott videó