A Hamburg-Eppendorfi Egyetemi Orvosi Központ (Universitätsklinikum Hamburg-Eppendorf, UKE), vagyis a Hamburgi Egyetem oktatókórházának urológusa, andrológusa és sportorvos professzora, Frank Sommer szerint a merevedési zavarok akár 4–8 évvel a szívroham előtt jelezhetik a problémát.
Miért épp a pénisz? Mert különösen érzékeny „műszer”. A benne található erek átmérője csupán 1-2 milliméter, miközben hatalmas vérmennyiséget mozgatnak meg stimulált állapotban – akár 40-80-szor annyit, mint nyugalmi állapotban. Ez a teljesítmény azt is jelenti, hogy ha bármilyen apró lerakódás, érszűkület jelenik meg, az azonnal hatással van az erekció minőségére. Ha nem jön létre, vagy hamar megszűnik az erekció, az komoly előjele lehet egy szív- és érrendszeri betegségnek.
Ez azt jelenti, hogy a 40-50 éven aluli férfiak esetében a merevedési zavar gyakran másodlagos probléma, ami egy komolyabb, szív- és érrendszeri betegségre hívja fel a figyelmet jóval korábban, mint ahogyan a szívpanaszok jelentkeznek. Orvosi értelemben akkor beszélünk merevedési zavarról, ha a szexuális aktushoz szükséges merevedés vagy nem jön létre, vagy nem kellő fokú, vagy nem tartható fenn kellő ideig, és ez az állapot legalább 3 hónapon keresztül vagy visszatérően jelentkezik.
Korai figyelmeztető jelek a nemi szerven
Sommer professzor szerint az erekciós zavar az esetek 90 százalékában szervi eredetű – és csak másodlagosan okoz lelki problémákat. A péniszen keresztül nemcsak a szívbetegségek jelezhetők előre, hanem más betegségek is:
- Arterioszklerózis (érszűkület)
- Cukorbetegség
- Hormonális zavarok (pl. alacsony tesztoszteron)
- Pajzsmirigy-rendellenességek
- Neurológiai betegségek (pl. sclerosis multiplex, idegkárosodás)
A hormonális zavarok – különösen a tesztoszteronhiány – gyakran fáradtságot, izomtömeg-csökkenést, haskörfogat-növekedést , libidóhiányt okoznak. Ezek mind lassan alakulnak ki, és ha nem figyelünk rájuk, súlyosabb állapothoz vezethetnek.
Szégyen helyett életmentés
Sokan még mindig szégyellik bevallani az ilyen problémákat – még a párkapcsolatban, a baráti körben is. Sommer tapasztalatai szerint a 40 év alatti férfiak már valamivel nyitottabbak, de az idősebbek még mindig gyakran hallgatnak a merevedési zavarról. Pedig a nyílt kommunikáció és az orvosi vizsgálat életet menthet. A kutatások azt sugallják, hogy azoknál a férfiaknál, akiknél az erekciós diszfunkciónak nincs nyilvánvaló oka, például trauma, és akiknek nincsenek szívproblémákra utaló tüneteik, a kezelés megkezdése előtt szűrést kell végezni szívbetegségekre.
A merevedési zavar természetesen nem mindig utal szívproblémára, de amint azt a Semmelweis Egyetem cikke is kihangsúlyozza: „40-50 éves kor között a merevedési zavarban szenvedő férfiaknál tíz éven belül ötvenszer gyakrabban fordul elő szív-érrendszeri esemény, mint azoknál, akiknél nem jelentkezik erektilis diszfunkció. Az 50-60 évesek között ez az arány 6,5-szeres, a 60-70 évesek körében 2,5-szeres, 70 év felett pedig már nincs különbség.”
Mi az, amit minden férfinak tudnia kellene?
Három egyszerű, de kulcsfontosságú egészségi érték, amit minden férfinak ismernie és rendszeresen ellenőriztetnie kellene:
- Vérnyomás – Ideális érték: 120/80
- Normál éhgyomri vércukorszint: 70-100 mg/dl (3,9-5,6 mmol/l)
- LDL-koleszterin – 100 mg/dl alatt

Extra: a haskörfogat 94 cm felett már figyelmeztető jel, 102 cm felett pedig komoly kockázatot jelent (Fotó: Getty Images)
Többet mozogni, jobban élni
Egy olasz tanulmány szerint azok a túlsúlyos férfiak 32%-a, akik két éven át rendszeresen mozogtak és egészségesen étkeztek, gyógyszer nélkül is visszanyerték szexuális képességét.
A tanulság egyszerű: az erekció nem csak a szexről szól – hanem a túlélésről is. Ha tehát változás tapasztalható, nem szabad szégyellni: kérjük szakorvos segítségét, és cselekedjünk időben. A test beszél – csak figyelni kell rá.
Ez is érdekelhet: Praktikus, de árthat – Az intim törlőkendő veszélyei
Kiemelt kép: Getty Images