esti nassolás ellen

Nem tudsz leállni az esti nassolással? Mutatjuk a megoldást!

Egész nap odafigyelsz arra, mit eszel, aztán este a lovak közé dobod a gyeplőt? Nem vagy egyedül. Megmutatjuk, mi áll az esti falásrohamok hátterében – és hogy hogyan törheted meg az ördögi kört.

Tény, hogy egy kis esti nassolás nagyon jól tud esni, pláne egy hosszú, stresszes nap után. Az ember hóna alá kap valami finomságot, elindítja kedvenc filmjét és lerogy a kanapéra. 

Milyen kár, hogy az ilyesmi hosszú távon bizony negatív hatással van az anyagcserére, az emésztésre és a testsúly szabályozására is… Mivel este szervezetünk már az éjszakai pihenésre készül, az energiafelhasználás ilyenkor alacsonyabb, az inzulinérzékenység pedig gyengül – azaz a bevitt tápanyagok nagyobb eséllyel raktározódnak el zsírként. Ráadásul az esti túlevés gyakran megzavarja az alvást is, hiszen a gyomor dolgozni kényszerül, miközben mi pihennénk. Ja, és akkor ehhez még hozzá sem vettük, hogy önmagában a rossz alvás is hizlal…

És hát valljuk be azt is, hogy a legritkább esetben nassolunk a késő esti műszakban répacsíkokat vagy zellerszárat. Inkább csokit, chipset, péksütit – vagyis magas cukor- és zsírtartalmú, kalóriadús ételeket szeretünk ilyenkor csemegézni, amelyek alapjaiban borítják fel az egész napos egyensúlyt.

De miért van az, hogy pont este olyan nehéz megállni a falatozást? És mit lehet tenni ellene? Mutatjuk a lehetséges okokat és megoldásokat!

Tápanyaghiány

Ha napközben túlságosan kevés kalóriát, fehérjét vagy tápanyagot viszünk be, este a szervezet „benyújtja a számlát”. Ilyenkor nemcsak éhes lesz az ember, hanem egyenesen farkaséhes – a vércukorszint leesik, az agy pedig azonnali energiát követel. Az eredmény: hirtelen sóvárgás, kontrollvesztett evés, akár falási roham.

Megoldás:

Egyél nap közben rendszeresen, kiegyensúlyozottan. A főétkezések tartalmazzanak elegendő fehérjét, rostokat, lassan felszívódó szénhidrátokat és egészséges zsírokat. Ne hagyd ki a reggelit, és ne tologasd az ebédet délután 4-re, mert ez utóbbi egyenes út az esti túlevéshez.

Délutánra mindig iktass be egy kis fehérje- és rosttartalmú uzsonnát (pl. natúr joghurt lenmaggal vagy egy teljes kiőrlésű szendvics), hogy stabilizáld a vércukorszintedet estére.

Stressz

Természetes, hogy egy hosszú, fárasztó nap után a test és az elme is megnyugvást keres, a nassolás pedig rövid távon képes a kényeztetésre. Ha ilyenkor valami finomat, pláne, ha szénhidrátdúsat eszel, a jutalomközpont aktiválódik, dopamin szabadul fel, és ettől valóban jobban érzed magad. Egy darabig.

Hosszú távon viszont spirálba kerülsz mert könnyen megeshet, hogy még a túlevés miatt is lelombozódsz.

Megoldás:

Tudatosítsd, hogy talán nem is vagy igazán éhes, csak kimerült, esetleg feszültté vagy magányossá váltál. Építs be inkább más jutalmazó vagy levezető szokásokat: forró fürdő, zenehallgatás, séta, jóga, naplóírás, olvasás, beszélgetés.

Vezess be egy „nass-megfigyelő” rutint: amikor rátör a csemegézhetnék, állj meg egy percre, és kérdezd meg magadtól: „Ez most valódi éhség vagy valami más?” Ha hallgatsz az étkezéssel kapcsolatos érzéseidre, megszabadulhatsz a bűntudattól is. 

esti-nassolas-ellen

A stresszevés nagyon rossz hatással lehet az egészségünkre (Kép: Getty Images)

Megszokás

A szervezetünk belső órája – a cirkadián ritmus – estefelé természetes módon hajlamos enyhe éhségérzetet kelteni. Ehhez jön még a tanult viselkedés, vagyis ha megszoktad, hogy este TV-nézéshez vagy laptopozáshoz társul valamilyen nass, akkor az agyad automatikusan összeköti a kettőt. Egy idő után már nem is az éhség, hanem a helyzet (kanapé + sorozat) váltja ki az evési vágyat.

Megoldás:

Törd meg a szokást: ne egyél mindig ugyanabban a helyzetben, ugyanabban az időben. Nem tilos rágcsálni, de ha igen, az legyen előre porciózott, egészséges opció. Állíts be egy esti „zárórát” magadnak – például este 8 után már csak vizet vagy gyógyteát fogyasztasz. Próbálj ki olyan tevékenységeket, amelyek nem kapcsolódnak ételhez – az új rutinoknak néhány hét alatt már komoly hatása lehet.

Az esti falatozás nem önfegyelem-hiány, hanem egy komplex biológiai, pszichológiai és szokásbeli egyensúlyzavar következménye. És még csak azt se lehet mondani, hogy mindig káros: alkalmanként bizony joggal érzi úgy a megfáradt szervezet, hogy neki ez jár.

Ha viszont azt veszed észre, hogy az esti falatozás túlnő rajtad, érdemes változtatni. Ha odafigyelsz a napközbeni táplálkozásodra, megtanulsz más módon stresszt kezelni, és tudatosan formálod az esti rutinodat, akkor nem csak a nassolást csökkented – hanem a közérzeted is látványosan javul.

És ami a legfontosabb: nem kell tökéletesnek lenned. Az, hogy ma este tudatosabb leszel, mint tegnap, máris óriási haladás.

Kapcsolódó: Így hajszol falási rohamba a magány! 

Kiemelt kép: Getty Images