Te is várod már, hogy végre beköszöntsön a meleg? Jó, ha tudod, hogy a csótányok is.
Ezek a meleg- és párakedvelő rovarok ilyenkor ébrednek fel téli „szendergésükből”, újra aktívabbá válnak, a melegben ráadásul gyorsabban szaporodnak, és ők is úgy vannak vele, mint mi: úgy érzik, egyszerűen menni kell.
Csakhogy ezek az apró rovarok nemcsak undort keltenek, de komoly egészségügyi kockázatot is jelentenek az emberre nézve. A csótányok rendkívül szívós élőlények, és mivel elsősorban élelem, víz és meleg után kutatnak, a lakásokban – különösen konyhákban, fürdőszobákban és szeméttárolók környékén – érzik otthon magukat.
Mi a baj a csótányokkal?
Sajnos egy csótány nemcsak csúnyácska és szélsebes: baktériumok, gombák és vírusok hordozója is lehet. A csótányok apró lábukon és testükön hurcolják be lakásunkba a salmonella, az E. coli és más, gyomor- és bélrendszeri fertőzéseket okozó kórokozókat, jelenlétük ráadásul allergiás reakciókat is kiválthat, különösen kisgyerekeknél, időseknél és asztmásoknál.
A profi csótányirtás nem olcsó mulatság – egy-egy alkalom 50-70 ezer forintba is kerülhet –, és gyakran többszöri kezelést igényel a lakás. Ráadásul az alkalmazott vegyszerek sem mindenki számára biztonságosak: kisgyerekes családoknál, háziállatot tartó otthonokban vagy érzékeny emberek esetében komoly körültekintést igényel, hogy jól válasszunk.
Kapcsolódó: Így vertek át időseket francia rovarirtók.
Az is gyakori probléma, hogy az irtás után ugyan csökken a populáció, de a rovarok újra megjelennek – különösen társasházakban, ahol egyetlen lakás alapos kezelése nem elegendő, ha a szomszédban szabad a pálya.

Egy szakszerű irtás több tízezer forint (Fotó: Getty Images)
Olcsó fegyver
Költsünk mostantól mindent pénzt a csótányok elleni harcra? Nem kizárt, hogy a zsebünkbe kell nyúlnunk, ha súlyos a helyzet. De mielőtt vegyszerekhez folyamodnánk, próbáljunk ki egy egyszerű és olcsó megoldást, a babérlevelet.
Igen, az a jól ismert fűszernövény csodafegyver lehet a csótányok ellen.
A britek körében egyre népszerűbb házi praktika szerint néhány szárított babérlevél elhelyezése a megfelelő pontokon képes távol tartani a rovarokat. Sőt menekülésre bírja őket.
A babérlevélben található természetes vegyületek ugyanis – mint az eugenol (amit a szegfűszegben is megtalálunk) – neurológiai hatást gyakorolnak a rovarokra. A csótányok szaglása rendkívül érzékeny, és az ilyen anyagok egyszerűen túlterhelik idegrendszerüket, ami pánikszerű távozásra készteti őket.
Bár a babérlevél nem pusztítja el a csótányokat, állítólag olyan mértékben riasztja őket, hogy elkerülik azokat a helyiségeket, ahol használjuk ezt az egyszerű praktikát.
Így irtsunk babérlevéllel
Ha kipróbálnád a babérlevéllel való kullancsriasztást, fontos, hogy szárított babérlevelet használj, ne frisset. Ez szúrósabb illatú és tovább is tart. Helyezz el 5–10 darabot a problémás pontokon: a konyhapult mögött, a szemetes körül, a szekrényekben, a hűtő mögött, vagy bárhol, ahol csótányokat láttál.
Ne hagyd ki a klasszikus rejtekhelyeket sem: a mosogató alatti szekrény, a radiátor mögötti rész, a rések, a repedések és eldugott zugok igazi oázisok a csótányok számára. A babérleveleket két-három hetente cseréld, hogy illatuk friss és hatásos maradjon. Ha pedig extra hatékonyságot szeretnél, törd apróra a leveleket vagy morzsold össze őket kissé, így több illóolaj szabadul fel belőlük.
Előzd meg!
Bármilyen trükköt is vetünk be, a csótány elleni harcban a megelőzés az igazi szövetségesünk. Fontos ezért, hogy ne hagyj kint ételmaradékot, hiszen a legkisebb morzsa is szívélyes meghívó egy csótánynak.
Zárd le a szemetesedet és gyakran ürítsd ki, emellett tartsd szárazon a mosogatót és a fürdőszobát, hiszen a nedvesség mágnesként hat a csótányokra. Tömítsd el azokat a réseket, repedéseket, ahol a csótányok bejuthatnak. Innentől már nem rajtad múlik.
Kapcsolódó: Mutatjuk, mit tehetsz még a csótányok ellen!
Kiemelt kép: Getty Images