- A véres széklet ijesztő tünet, de sokféle oka lehet az enyhébb problémától a súlyosabbig.
- A rákot okozó polipok és a gyomor-bélrendszeri fertőzések is okozhatnak véres székletet.
- Ha a vérzés és más kísérőtünetek is hosszabb ideig fennállnak, ne halogassuk az orvosi vizsgálatot.
Már önmagában is aggodalomra adhat okot, ha bármilyen változást észlelünk a székletünkben, legyen szó az állagáról, a színéről vagy a rendszerességéről. Még inkább megijedhetünk azonban, ha vért látunk viszont a WC-csészében. A vér árnyalata sokat segíthet a probléma azonosításában.
Nem mindegy a vér színe
Az élénkpiros vér általában az alsó gyomor-bélrendszerből, például a végbélből vagy a végbélnyílásból származik. Ilyen esetekben a vér tisztán látható a WC-papíron, a csészében vagy a széklet felszínén.
A vécékagylóban vagy vécépapíron megjelenő kisebb mennyiségű vér többnyire olyan állapotokhoz köthető, mint az aranyér vagy a végbélrepedés.
Ezzel szemben a fekete, kátrányszerű széklet a gyomor vagy a vékonybél vérzésére utalhat. Fontos azonban tudni, hogy nem minden vöröses elszíneződés jelent valódi vérzést. Egyes ételek, például a cékla, áfonya, fekete édesgyökér, paradicsom vagy a vörös ételfestéket tartalmazó ételek is okozhatnak eltéréseket.
Ugyanez igaz bizonyos készítményekre is, például a vaskiegészítőkre vagy az aktív szénre. Az alábbiakban részletesen bemutatjuk, milyen betegségek és elváltozások állhatnak a véres széklet hátterében és mikor van valóban okunk az aggodalomra.
Mi okozhat vért a székletben?
A székletben megjelenő vérnek számos lehetséges oka van, kezdve a kisebb problémáktól, mint például a nemrégiben elfogyasztott ételek, aranyér vagy végbélrepedés, egészen az olyan súlyosabb betegségekig, mint a gyomor-bélrendszeri vérzés, a fertőzések vagy a gyulladásos bélbetegségek. Lássuk, mi miért eredményezhet véres székletet.
1. Aranyér
A krónikus székrekedés, a székletürítés közbeni erőlködés, a terhesség vagy a hosszas WC-n ülés is mind hozzájárulhatnak az aranyér kialakulásához. A tünetek között gyakori a végbélfájdalom, a viszketés és a vérzés is, ami leginkább élénkpiros, pecsételő jellegű, és a széklet felszínén vagy a WC-papíron jelentkezik.
2. Végbélrepedések
Végbélrepedés esetén apró szakadások következnek be a végbélcsatornában, amit leggyakrabban székrekedés, illetve kemény székletürítés okoz, de hasmenés vagy fertőzések során is kialakulhatnak. A probléma főként fájdalmas székletürítéssel, viszketéssel, izomgörcsökkel valamint élénkvörös vérzéssel jár, ami már nem csupán a WC-papíron, de magában a székletben is megjelenhet.
Kapcsolódó: Fájdalmas székletürítés? – Ezek az okok állhatnak a kellemetlen tünet hátterében.
3. Divertikulózis
A divertikulózis a vastagbél nyálkahártyáján jelentkezik, méghozzá annak meggyengült szakaszán, apró dudorok formájában. Ezek a kitüremkedések idővel begyulladhatnak és állandó fájdalommal járnak, a bennük lévő erek pedig hajlamosak megrepedni és vérzést okozni. Bár a divertikulózis meglehetősen gyakori, sokan nem is tudják, hogy ilyen betegségben szenvednek.
4. Vastagbélpolipok
A vastagbélpolipok a vastagbélben előforduló kinövések, melyek viszonylag gyakoriak: a felnőttek 15-40%-ának lehetnek polipjai. Bár a legtöbb polip jóindulatú, vannak, melyek idővel rákká alakulhatnak.

A vérzés mellett mindig figyeljünk a krónikus kísérőtünetekre is (Fotó: Getty Images)
A polipok eltávolítása kulcsfontosságú lépés a vastagbélrák megelőzésében. A diagnózist azonban nehezíti, hogy a legtöbb beteg nem tapasztal konkrét tüneteket, bizonyos esetekben a végbélvérzés lehet az első figyelmeztető jel, ezért érdemes azonnal orvoshoz fordulni.
5. Gyomor-bélrendszeri fertőzések
Bizonyos gyomor-bélrendszeri fertőzések is gyulladást és irritációt okozhatnak az emésztőrendszerben. A Helicobacter pylori baktérium túltengése – a világ lakosságának közel fele Helicobacter pylorival fertőzött – vérző fekélyeket és fekete székletet eredményezhet. Ezzel szemben más baktériumok és paraziták, amelyek ugyancsak a beleket fertőzik, élénkvörös vérzést okozhatnak, mely gyakran jár együtt hasi görcsökkel és hasmenéssel.
6. Gyulladásos bélbetegség
Az olyan gyulladásos bélbetegségek (IBD), mint a fekélyes vastagbélgyulladás vagy a Crohn-betegség, az immunrendszer rendellenes reakciójából erednek. Ez a reakció gyulladást idézhet elő az egész gyomor-bélrendszerben, ami emésztési problémák sorozatához vezethet, beleértve a hasi fájdalmat, görcsöket, hasmenést, sürgetőbb székletürítést és véres székletet.
7. Vastagbélrák
A vastagbélrák a vastagbél vagy a végbél szöveteiben alakul ki. Bár nem mindig okoz egyértelműen észrevehető tüneteket, gyakori jelei lehetnek a bélműködés megváltozása, fájdalmas gáztermelés, puffadás, teltségérzet, görcsök, valamint az élénkpiros vagy sötét széklet.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
A felsoroltakból talán már látszik, hogy a legjobb, ha mielőbb orvoshoz fordulunk, amint tartósan vagy ismétlődően vért látunk a székletünkben. Még akkor is érdemes szakértő véleményét kérni, ha csak kis mennyiségben tapasztaljuk, hogy időben felismerhessük és megelőzhessük a súlyosabb betegségek kialakulását.
Ha a széklet három hétnél hosszabb ideig véres, hígabb, sötét vagy kátrányos, esetleg mellette megmagyarázhatatlan fogyás, fáradtság vagy gyomorfájdalom is jelentkezik, az sürgős ellátást igényel, így semmiképp se bagatellizáljuk el az intő jeleket.
Kapcsolódó: Ez a két ártalmatlannak tűnő piperecikk is hozzájárulhat a vastagbélrákhoz
Kiemelt kép: Getty Images