- Nincs gyerekkor kisebb-nagyobb balesetek nélkül, de rengeteg sérülés megelőzhető lenne.
- A víz a legveszélyesebb közeg, ahol mindig észnél kell lennie a gyereknek és a felnőtteknek is.
- A 3 legveszélyesebb és divatos közlekedési eszközt be is tiltaná a sürgősségi orvos.
Nehéz visszafognia magát egy orvosnak, amikor olyan baleset miatt lát el valakit a műtőben, ami butaság, téves hiedelmek vagy tudatlanság miatt következik be. Itthon is minden tavaszi-nyári szezonban vitát kirobbantó téma, hogy engedjük-e a gyerekeket trambulinozni vagy sem. Több gyerekorvos és sürgősségi sebész emelte már fel a hangját a gumiasztalok balesetveszélyes volta miatt.
Az orvosok egy része ugyanis azt tapasztalja, hogy a trambulint sokan nem előírásszerűen használják (pl. egy ember használjon egy eszközt), és az amúgy is veszélyes eszköz így még több kockázatot rejt. Rengeteg ficam, törés, rándulás és súlyos gerincsérülés történik a gumiasztalon, ami megelőzhető lenne – főleg, ha kidobnánk a sporteszközt.
Dr. Leana Wen a George Washington Egyetem adjunktus professzora, és sürgősségi orvosként rengeteg esettel volt dolga. Most felsorolja, melyek azok az általános okok, balesetek, baklövések, amelyek miatt rengetegen a sürgősségi osztályon kötnek ki.
5 veszélyes dolog, ami a sürgősségire juttathat
Melyiket „űzöd” a következő öt tevékenység közül?
1. Elektromos roller, hoverboard, e-bike
Mindenkinek tisztában kellene lennie a lehetséges kockázatokkal, és meg kellene tenniük a szükséges óvintézkedéseket, mielőtt ilyen eszközöket használnak vagy vásárolnak. Az orvos szerint a leggyakoribb sérülések ilyen közlekedési eszközöknél a csonttörés, de sokszor fordulnak elő fej-, nyak- és végtagsérülések is. Az amerikai statisztikák szerint a roller, e-bike és a hoverboard használatából eredő sérülések évente átlagosan 23%-kal növekedtek 2017 és 2022 között.
A balesetet elszenvedők egyharmada 14 év alatti gyermek volt.
A legfontosabb biztonsági szabályok:
- Mindig viseljünk bukósisakot!
- Ne használjuk ezeket az eszközöket alkohol vagy drog hatása alatt!
- Gyerekeket mindig felügyelettel engedjük rájuk!
- Ellenőrizzük az eszköz állapotát, mielőtt használjuk! Különösen a féket és a kerekeket!
2. Ne hagyjuk a gyerekeket víz közelében egyedül!
A fulladás az 1-4 éves kor közötti gyerekek vezető haláloka az Egyesült Államokban. A legtöbb fulladásos baleset lakókörnyezetben következik be: otthoni medencékben, családtagok vagy barátok kertjében. Az esetek 91%-a 5 évesnél fiatalabb gyermekeket érintett.
Biztonsági szabályok a fürdőzéshez:
- Tóba, folyóba, tengerbe, medencébe mindig élénk, neonszínű vagy piros, sárga, narancs fürdőruhába engedjük a gyerekeket, hogy könnyen szemmel tarthassuk őket.
- Mindig legyen a gyerekek mellett úszni tudó felnőtt.
- Tanítsuk meg a gyerekeket úszni és a vízbiztonság alapjaira!
- A medencék legyenek biztonságosan körbekerítve!
3. Soha ne szedjünk be ismeretlen gyógyszert, tablettát!
Csak olyan gyógyszereket vegyünk be, amelyeket nekünk írtak fel és patikában váltottunk ki. Mindenféle Facebook-csoportokban felajánlott maradékokat sose fogadjunk el. De még a megbízhatónak tűnő szomszéd néni által felajánlott lázcsillapítót sem! Sok interneten árult gyógyszer hamisítvány, és drogot tartalmazhat.
A vény nélkül kapható gyógyszerekkel is mindig legyünk körültekintőek.
Ha hirtelen lettünk rosszul, akkor inkább hívjunk mentőt vagy kérjük ki az orvosi ügyeleten dolgozó szakemberek véleményét! Ha utcán tör ránk a rosszullét, akkor kérjünk segítséget a járókelőktől, hátha van köztük orvos, vagy ha bírunk menjünk el a legközelebbi patikáig, ott tudnak vérnyomást, vércukrot, lázat mérni.
4. Ne írjunk üzenetet vezetés és közlekedés közben!
Ez talán egyértelműnek tűnik, de a figyelmetlen vezetés továbbra is az egyik fő oka a baleseteknek.
Ne pötyögjünk be üzenetet, ne készítsünk fotót vagy videót, ne nézzünk videókat és ne ellenőrizzük az e-mailjeinket vezetés közben! Ezzel nemcsak saját magunkat és az utasaink életét veszélyeztetjük, hanem a többi közlekedőt is.
Ugyanez vonatkozik a gyalogos közlekedésre is, úttesten ne hallgassunk hangosan zenét, figyeljük a forgalmat és ne szegezzük a szemünket a kijelzőre, ha például átkelünk az úton!
Kapcsolódó: Telefon okozott balesetet – 7 órám át tartott a mentés

Az egyik legveszélyesebb dolog közlekedés közben üzenetet írni (Fotó: Getty Images)
5. Felejtsük el a vicces kihívásokat!
Ami a TikTokon vagy az Instagramon irtó viccesnek tűnik, a valóságban nagyon veszélyes lehet. Ahogy erre már volt nem egyszer példa. Az utóbbi években több olyan közösségi médiás kihívás terjedt el, amelyek embereket veszélyes cselekedetekre ösztönöztek.
Erre figyeljünk:
Semmi olyan kihívásban ne vegyünk részt, ami balesetveszélyesnek néz ki, mert ha annak tűnik, az is!
Kerüljük a vegyszerekkel, gyógyszerekkel, üveggel, késekkel, magasról leugrásokkal való kísérletezést!
Több olyan kihívás is volt már, amiben gyerekek és felnőttek is életveszélyes állapotba kerültek, sőt olyan is, amibe belehaltak. Mi is írtunk a túlevéses kihívásról és egy 14 éves fiúról, aki belehalt egy izgalmasnak tűnő challenge-be.
Kapcsolódó: Veszélyes játékok – 14 éves fiú halálát okozta az internetes kihívás
Kiemelt kép: Getty Images