Mit tegyen, akinek a szervezete nem annyira jól tűri a rostokat, de szeretne béltisztító élelmiszereket fogyasztani? Sokaknak okoz a magas rostbevitel puffadást, hasi görcsöket, ezért inkább óvatosan bánnak vele. Inkább lemondanak a rostok kedvező hatásairól, hogy komfortosan érezzék magukat.
Az útifűmaghéj sokaknak maga a jolly joker, míg azok, akiknek akár enyhe bélgyulladása vagy epeproblémája van, azok nem tudják ezt az alapanyagot beleépíteni a táplálkozásukba. És itt jön képbe a bambuszrost, ami ugyan egy kicsit drágább rostforrás, viszont sokkal kíméletesebb az emésztőrendszernek. Már egészen kevés bambuszrostpor folyadékban vagy joghurtban elkeverve csodás bélpucoló!
Ha szeretnénk természetes módon támogatni az emésztőrendszerünket, enyhíteni a székrekedésen, a bambuszrost kiváló választás lehet. De miért pont ezt a rostforrást érdemes beépíteni az étrendbe?
5 ok, amiért a bambuszrost a legjobb béltisztító!
Amellett, hogy gluténmentes és kevés is elég belőle a bélpucoló hatáshoz, még rengeteg előnnyel rendelkezik ez a rost.
1. A bambuszrost természetes béltisztító
A bambuszrost kiváló vízmegkötő képességgel rendelkezik, így remek a béltisztító, és gyorsítja az emésztést. Megelőzi a székrekedést, csökkenti a puffadást és elősegíti a rendszeres bélmozgást. Sokkal jobb megoldás, mint a patikai hashajtók, amelyekre sajnos rá is lehet szokni.
2. Gondoskodik az egészséges bélflóráról
A bélben élő jótékony baktériumoknak rostokra van szükségük a megfelelő működéshez. A bambuszrost tökéletes prebiotikum, vagyis táplálékul szolgál a bélflórának, elősegítve az egészséges egyensúly fenntartását. A mikrobiomod megköszöni, ha ezzel az egészséges rosttal tartasz egy pár hónapos kúrát.

A bambuszrostot belekeverhetjük a reggeli italunkba, turmixba vagy ebédkor a krémlevesbe is (Kép: Getty Images)
3. Segíthet a fogyásban
Sokan tapasztalják, hogy az életkor előrehaladtával nehezebb megtartani az ideális testsúlyt – ennek lehetnek hormonális okai, de inkább az anyagcsere lassulása okolható érte. A bambuszrost alacsony kalóriatartalmú, de teltségérzetet biztosít, így csökkentheti a túlzott kalóriabevitelt, és segít formában maradni. Ez a rostfajta tehát tökéletes kiegészítője lehet egy diétának, tavaszi fogyókúrának.
Kapcsolódó: 6 béltisztító és méregtelenítő élelmiszer
4. A bambuszrost stabilizálja a vércukorszintet
A rostok lassítják a szénhidrátok felszívódását, így a vércukorszint kevésbé ingadozik. A bambuszrost hozzájárulhat a stabilabb vércukorszint fenntartásához, ami különösen fontos a cukorbetegség megelőzése vagy kezelése szempontjából. Inzulinrezisztencia mellett is bátran kipróbálhatjuk ezt a rostot!
5. Kíméletes, könnyen emészthető rostféle
Míg egyes rostok puffadást és kellemetlen hasi tüneteket okozhatnak (mint például az útifűmaghéj, a búzakorpa vagy a hüvelyesek), a bambuszrost könnyen emészthető, és kíméletes a gyomornak és a beleknek is. Ezt a rostfélét szinte minden szervezet tolerálja.

A bambuszrost egy kicsit szemcsés fehér, íztelen, szagtalan por, bármihez passzol (Fotó: Getty Images)
Mennyi bambuszrostot érdemes fogyasztani?
A napi ajánlott rostbevitel nők számára 25-30 gramm, férfiaknak egy kicsit több, és ebből 5-10 grammot érdemes bambuszrostból fedezni. Kezdésként napi 5 gramm javasolt, majd fokozatosan lehet növelni az adagot. Ezt eloszthatjuk két részre: reggel együk/igyuk meg a felét, délután a másik felét. Ez 2 púpos kiskanál vagy egy nagy evőkanálnyi rostport jelent naponta.
Hogy mibe érdemes belekeverni ezt a béltisztító étrend-kiegészítőt? Kihűlt teába, frissen préselt gyümölcslébe, turmixba, smoothie-ba, joghurtba a granola mellé vagy akár krémlevesbe is.
Kapcsolódó: Lapos hasat szeretnél? Ez a legjobb 8 béltisztító rost!
Kiemelt kép: Getty Images