Ha az alábbi tünetek bármelyikét tapasztaljuk, akkor forduljunk orvoshoz, mert a magas vérnyomás drasztikusan növeli a szívroham és a stroke kockázatát.
  • A magas vérnyomást csendes gyilkosnak is nevezik, mert sokaknál tünetmentes vagy nem egyértelműek a jelei.
  • Ha a következő négy tünet valamelyikét tapasztaljuk, szerezzünk be vérnyomásmérőt, és mérjünk vele rendszeresen.
  • Magas vérnyomásról 140/90 Hgmm-től beszélünk, ha tartósan magas, azonnal forduljunk orvoshoz, hogy helyreállítsuk a vérnyomást.

A Semmelweis Orvostudományi Egyetem adatai szerint a felnőtt hazai lakosságban nagyon sokak szenvednek magas vérnyomástól, vagyis hipertóniától. A 30-79 év közötti férfiak 56%-ának, a nők 41%-ának magas a vérnyomása – ezzel a szomorú adattal világ élvonalában vagyunk.

A tartós magas vérnyomás folyamatosan arra késztetni a szívet, hogy turbóra kapcsolva pumpálja a vért. Ez hosszú távon nagyon veszélyes állapot, érsérülést, szívinfarktust, stroke-ot okozhat, a szemeket is tönkreteszi, rengetegféleképpen árt a szervezetüknek. Egészséges életmóddal, rostokban gazdag, tápláló, de cukor- és sószegény étrenddel azonban néhány hónap alatt rendbe hozható a kóros állapot, ha ez mégsem sikerül, akkor gyógyszerrel állítják be az orvosok a vérnyomást.

Sokáig észrevétlen

A magas vérnyomásban a legaggasztóbb az, hogy gyakran rejtett és kezeletlen marad, egészen odáig, amíg már kritikus állapothoz vezet.

A magas vérnyomásban szenvedők mintegy fele nem tud állapotáról.

Ennek az lehet az egyik oka, hogy egyáltalán nincsenek tüneteik, vagy ha vannak, olyanok, amelyek enyhék és nem hozzák összefüggésbe a vérnyomással. Éppen ezért nevezik orvosi körökben csendes gyilkosnak, mert gyakran előfordul, hogy a beteget már mentő viszi a kórházba, és ott veszik észre, hogy életveszélyesen magas vérnyomás miatt következett be a súlyos állapot.

Kapcsolódó: Közel 40%-kal csökkenti a magas vérnyomást ezt az étel

Ha a magas vérnyomás sokáig nem veszik észre időben és nem kezelik, visszafordíthatatlan kárt okoz az érrendszerben és a szívben. Ennek a veszélyes állapotnak éjjel is vannak árulkodó jelei. 

magas vérnyomás éjjeli jelek

Naponta többször is érdemes megmérni a vérnyomást, ha egyszer is magas vérnyomást tapasztaltunk (Fotó: Getty Images)

Éjjeli magas vérnyomás

A Medical News Today arról számolt be, hogy egyeseknél előfordulhat az úgynevezett éjszakai magas vérnyomás. Ez azért is figyelemfelkeltő tünet, mert alapvetően a vérnyomás éjszaka mindig alacsonyabb. A természetes alvás-ébrenlét ciklus alatt éjjel takarékra kapcsolunk. Tehát ha valamiért magas a vérnyomásunk, az mindenképp abnormális és orvosért kiált.

Napközben a vérnyomása nem lehet magasabb 120/80 mmHg-nál. A 120 a szisztolés, vagyis a felső értékre, a 80 pedig a diasztolés, vagyis az alsó értékre utal.

Éjszaka az emelkedett vérnyomás meghaladhatja a 110/65 mmHg értéket.

Az emelkedett éjszakai vérnyomás számos olyan szövődményhez járulhat hozzá, mint az általános magas vérnyomás: ilyen a stroke, a szívroham és a veseelégtelenség.

4 tünet, ami magas vérnyomás jele

  • Bármilyen tartós alvászavar: sok ébredés, felületes alvás, éjjeli éberség.
  • Gyakori éjszakai vizelési inger.
  • Zihálással, légszomjjal vagy horkolással járó ébredések.
  • Apnoéval, vagyis légzéskimaradással járó felriadások.

Ha ezek közül bármelyik igaz ránk, akkor szerezzünk be egy vérnyomásmérőt, amivel éjszaka, majd nappal is többször megmérjük a vérnyomásunkat. Vezessünk az értékekről és dátumokról naplót, és mutassuk meg az orvosunknak!

Kapcsolódó: Fontos tudni, hogyan kell vérnyomást mérni, különben hamis eredményt hozhat

Kiemelt kép: Getty Images
Adatforrás: SOTE