sztereotípiák
A női zsenialitás mint deviancia
A nők világszerte alul vannak reprezentálva a reáltudományok területén, és az igazán rangos akadémiai pozíciókban. A kutatókat már régóta foglalkoztatja az, hogy ez a különbség hogyan és miért jön létre, egy friss vizsgálat újabb válaszokat ad a jelenség megértéséhez. Kiderült: részben a kimagasló intelligenciával kapcsolatos előítéletek állnak a háttérben. Zseni csak férfi lehet?
Ónody-Molnár Dóra6 perc
Fészekrakó-ösztön: mítosz, hormon vagy a házimunka betanítása?
A fészekrakó ösztönnek nincs hormonális alapja és elsősorban abban segíti a nőket, hogy megbarátkozzanak az élethosszig tartó háztartási munka gondolatával, valamint, hogy megerősítse a nemek közti egyenlőtlenségeket a házimunka terén.
Laborczi Dóra3 perc
Az aggizmus problematikája, avagy 4 sztereotípia az idősekkel kapcsolatban, amit jobb, ha elfelejtünk
A sztereotípiák, azaz a felszínesen általánosító vélemények egyes emberek számára ártalmatlannak tűnhetnek, ám a sztereotipizáltak számára nagyon is bántóak lehetnek. A fogyasztói társadalomban az öregedést, öregséget mint valami különösen szomorú és magányos időszakot mutatják be, ez vezethetett ahhoz, hogy a fiatal felnőttek egyre több negatív sztereotípiát fogalmaznak meg az idősekről. Pedig ezeknek legtöbbször semmi alapjuk nincs!
Nők Lapja3 perc
Bontsuk le az előítélet falait! De hogyan?
A világban betöltött szerepeinket sok esetben előítéletek határozzák meg. De vajon mit tehetünk ellenük? Rist Lilla megszólaltatta cikkében Philip Zimbardo szociálpszichológust, Rami Elhanant és Bassam Aramint, akik a zsidó-palesztin barátságért küzdenek, Váradi Luca szociológus, szociálpszichológust, a CEU kutató oktatóját és Major Zsófiát, a Skool Program egyik alapítóját is. Tanulságos írás következik.
Nők Lapja9 perc