- Őshonos állatfajtáink a magyar kultúra élő örökségei.
- A biodiverzitás megőrzésében is fontos szerepük van.
- Jól ismered őket? Töltsd ki lenti kvízünket!
Hazánk őshonos állatai az itthoni tájakhoz szokott szem számára nem kifejezetten számítanak újdonságnak. Jelenlétük azonban messze túlmutat a hagyományos állattartáson, hiszen az olyan állatok például, mint amilyen a szürke marha, a racka juh, a puli kutya vagy a mangalica, élő örökségként színesítik a kultúránkat.
A paraszti kultúra, a gasztronómia, a néphagyományok és a népművészet szinte elképzelhetetlen lenne nélkülük. A pulik a gulyások hű társai voltak – megannyi népmeséből, irodalmi műből is visszaköszönnek ránk, gondoljunk csak Bogáncsra, Fekete István egyik leghíresebb könyvére. Tudtad, hogy a kis juhászkutya kalandjait nem kizárólag a képzelet szülte, és a valóságban is élt egy pumi ezzel a névvel?

A pumi hazánk egyik legelterjedtebb terelőkutyája (fotó: Getty Images)
Kapcsolódó: A puszta elsőre kicsit zárkózott, de aki egyszer beleszeret… – Egy nap a Hortobágyon
De említésre méltó többek között a mangalica zsírja, ami a magyar konyha alapja, és a parlagi kecske tejéből készült sajt is, aminek messze földön nincs párja.
Nem beszélve arról, hogy őshonos állataink a puszták, rétek és lápok biodiverzitásának megőrzéséért is sokat tesznek.
Az őshonos haszonállatokból származó élelmiszerek ráadásul jobb minőségű, kisebb ökológiai lábnyomú termékeket is jelentenek.
Kvíz: Őshonos állatfajták hazánkban
Melyik kutyafajta számít őshonosnak hazánkban? Milyen állatot emlegettek régen magyar vadasként, és mi lehet a neve a Kárpát-medencében őshonos méhfajtának? Kvízünkben 10 különböző hazai állatfajjal találkozhatsz – most kiderítheted, hogy jól ismered-e őket!
Kapcsolódó: Mennyire ismered az állatok népies elnevezéseit?
Kiemelt kép: Getty Images
Tesztfotó: Fortepan / Magyar Földrajzi Múzeum / Erdélyi Mór cége